Çoğumuz oyun piyasasına hükmeden MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) türü oyunları en az bir kere olsun denemişizdir. Ülkemizde en çok aktif oyuncu sayısına sahip olan oyunlardan League of Legends, Dota 2’yu en azından isim isim duymuşuzdur. Azımsanamayacak kitlesi olan bu oyun türüne yepyeni bir soluk getiriyor Battlerite. Peki bu Battlerite nedir, ne değildir, diğer MOBA’lardan farkları nedir beraber inceleyelim.

Nedir Bu Battlerite?

Battlerite, Stunlock Studios tarafından 20 Eylül 2016’da piyasaya sürelen, 2017’nin kasım ayında ise beta sürecinden çıkmış olan MOBA oyunudur. Oyun beta sürecinden çıktığı tarihten itibaren, Steam üzerinden ücretsiz olarak oynanabilmektedir.

Diğer MOBA’lardan Farkı Ne?

Battlerite, alıştığımız MOBA kültüründen çok daha farklı. Oyunu en güzel kılan tarafı da bu. Genelde rekabetçi yapısından dolayı bu tarz oyunları oynarken yüksek derecede strese maruz kalırız, hatta bazılarımızın arkadaşlıklarını dahi bitirmiştir bu oyunlar 🙂 Battlerite ise tamamen sinirden, stresten uzak bir oyun. Bunda en büyük etken oyun süresi. Oyun içerisinde attığınız bir maç ortalama 3 ile 5 dakika arasında sürüyor. Biliyorsunuz ki bu süre diğer MOBA’lar için 25-40 dakika arasında değişiyor. Oyunumuzdaki başka bir göze çarpan özellik ise ”farm” mekaniğinin olmaması. Yani oyunda herhangi bir eşya/altın üstünlüğü gibi bir durum olmuyor. Anlayacağınız oyun mekanizması tamamen saf yetenek üzerine kurulu. Bu da sizi MOBA’nın gerektiği stratejik planlamalardan kurtarıp eğlenceli vakit geçirmenizi sağlıyor.

Oyunda karakterimizi seçebileceğimiz 3 farklı sınıf bulunmakta. Bunlar yakın dövüşçü, menzilli ve destekleyici şampiyonlar. Şampiyonumuzu seçtikten sonra ”casual” veya dereceli modda oyun aratabiliyoruz. Dereceli sistemi League of Legends’ınki ile benzerlik gösteriyor. Galibiyet aldıkça liginiz yükseliyor. Arena mantığında geçen oyunda amaç karşıdaki rakiplerin tüm şampiyonlarını öldürüp round’u kazanmak. Toplam 3 round kazanan takım maçı kazanmış sayılıyor. Diğer MOBA’lardan alıştığımız rakibin kulelerini yok etme mantığı bu oyunda bulunmuyor. Roundlar ortalama 1-2 dakika arasında sürüyor. Maksimum olarak 5 rounda uzayabilen oyun bu şekilde kullanıcılarına hızlı bir MOBA deneyimi sağlıyor. Oyunda karakterimizin kontrolünü sağ ve sol mouse tıklarıyla, ve de Q, E, R, T tuşları ile sağlıyoruz. Yani alıştığımız MOBA kontrollerinden pek de farklı değil.

Değerlendirmelerimiz

Kitle: Battlerite diğer MOBA’ların aksine tüm kitlelere hitap eden bir oyun. 7’den 70’e herkesin oynayabileceği bu oyun; gerek zaman öldürme amaçlı oyun oynayanlar gerekse de profesyonel oyuncular için gayet uygun.

Grafik / Performans: Oyunumuz oldukça hoş grafiklere sahip. Genellik MOBA oyunlarında göz ardı edilen bir unsur olan grafikler, Battlerite’ta oldukça iyi bir şekilde dengelenmiş. Oyun içi efektler bir yandan gözünüze hitap ederken bir yandan da performansınızı zorlamıyor. Oyun çoğu donanıma uygun olacak biçimde optimize edilmiş.

Zorluk: Battlerite, içerisinde eşya ve altın gibi ögeler barındırmadığı için oyunun mantığını kavraması gayet kolay. Oyunun size vereceği birkaç eğitim bölümünden sonra her şeyi çözüyorsunuz. Ancak oyunda bu elementlerin olmamasından kaynaklı olarak, Battlerite usta olmanın çok zor olduğu bir oyun. Yeteneğinizi her geçen gün geliştirmeniz gerekecek.

Oyunumuzdaki en büyük eksikliklerden biri ise yetersiz şampiyon havuzu. Henüz 21 şampiyon barından oyun belli bir süreden sonra sıkılmanıza sebep olabiliyor. Ancak oyunun yapımcı şirketi Stunlock Studios, oyun içi dengelemeler ve şampiyon havuzunu genişletmek için çalışmalar yapmayı sürdürüyor. Battlerite’ı arkadaşlarınız ile oynamanın keyfi ise bir ayrı. Arkadaşlarınızla oluşturacağınız takımlar sisteme kaydediliyor ve takımınızın derecelendirmesi buna göre yapılıyor. Steam üzerinden ücretsiz olarak temin edebileceğiniz bu oyun; müptelası olmasanız bile, emin olun size keyif dolu saatler yaşatacak.

Oyunun Steam adresine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bir de sizler için küçük bir trailer bırakalım.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here