Günümüzde “A üniversitesinde 10 metre zıplayabilen robot üretildi” veya “Boston Dynamics robotları artık eşya taşıyabiliyor” şeklinde haberleri sıklıkla duyabiliyoruz. (Hatta bütün bu gelişmelerin takip edilmesinin de bir hayli zaman aldığını söylemek mümkün.) Ancak genelde yapılanın – sadece videolarını izleyebiliyoruz ve şaşırmakla yetiniyoruz -aksine Stanford Üniversitesi’nden bir grup öğrenci isteyenlerin deneyip geliştirebilmesi için herkesin erişimine açık bir robot üretti.

“Stanford’s Doggo” teknoloji ile ilgilenenlerin ve robot teknolojini anlamak ve geliştirmek için çaba gösterenlerin kolaylıkla üretebileceği bir robot. Çünkü bütün kodları ve üretimi için gerekli olan bilgilere bu linkten ulaşabiliyorsunuz ve üretimi için komplike parçalara veya çok gelişmiş bir laboratuvara ihtiyacınız yok.

Bu küçük şirin robotumuzun özelliklerine gelecek olursak; ayaklarının gayet hızlı hareket ettiğini, 1 metre sıçrayabildiğini, takla atabildiğini söyleyebiliriz. Kulağa çok basit gelebilir ancak Doggo’nun üretim sebebi aslında sadece hareket etmek. Çünkü aşağıdaki videodan izlediğinizde görebileceğiniz üzere robotun üretim sebebi bir temel oluşturmak. Üreten ekip Doggo’yu temel alarak daha gelişmiş robotlar için teknolojiler geliştirilmesini istiyor.

Bakalım bu gibi çalışmalar yaygınlaşıp kısa sürede yeni prototiplerin öncüsü olabilecek mi?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here