Google, GDC 2019’da tanıttığı yeni bulut teknolojisi Stadia ile spot ışıklarını üzerine çekmişken, Microsoft da XCloud projesiyle Stadia’ya güçlü bir rakip olmaya hazırlanıyor. Projenin ilk duyurusunu Ekim 2018’de yapan Microsoft sessiz bir şekilde çalışmalarına devam ediyordu. Redmond’lu firma 12 Mart 2019’da Xbox Wire‘da projeyle ilgili yeni detaylar paylaştı.

Microsoft’un Gaming Cloud CVP’si Kareem Choudhry, Project Xcloud’u konsolları bitirecek değil onları tamamlayacak bir proje olarak tanımladı. Bu projeyle birlikte, müzik ve film severlerin sahip olduğu esnekliği, Dünya’nın her yanında oyun oynamayı seven 2 milyardan fazla insana, kendi içinde geliştirdikleri ağ teknolojileri ve Azure sunucuları ile gerçek konsol kalitesinde sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

GDC 2019’da projeyle ilgili daha fazla detay paylaşan Microsoft, söylediğine göre Xbox One’da çalışan her oyun XCloud’da da çalışacak. Yani XCloud projesi çıkış yaptığı anda kocaman bir oyun kütüphanesine sahip olacak. Choudry, Project xCloud’ın hedefinin, “telefon, tablet veya internete bağlanabilen herhangi bir cihazdan içeriklere ulaşabileceğiniz bir gelecek yaratmak” olduğunu söyledi. XCloud sayesinde, Samsung S9’da Forza Horizon 4 oynandığı tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here