Teknolojide yeni bir çağın kapılarını açan Google, bulut oyun sistemine (canlı yayın oyun servisi) resmi olarak girişini yaptı. Dün San Francisco’da gerçekleşen Oyun Geliştiricileri Konferansı‘nda, son bir aydır sürekli duyumlarını aldığımız Google’ın yeni oyun sistemi Stadia görücüye çıktı.

Beklenin aksine Stadia’nın bir yayın platformu olduğu göze çarptı. Yani Stadia, kullanıcıların cihazlarında hiç bir ekran kartı ve donanıma sahip olmadan, oyun oynamalarına izin verecek. Üstelik neredeyse her ekranda (masaüstü, televizyon, telefon, laptop…) oynanabilir oluşu da işin cabası oldu. Google’ın buradaki amacı ise  “herkes için bir oyun platformu” yaratmak!

Görünüşe göre Stadia, oyun dünyasının sarsacak yenilikler ile birlikte geliyor. Bunlardan en temeli ise Stadia, oyun platformları arasında köprü kurarak oyunları istediğimiz cihazda oynamamıza olanak verecek. Bir diğeri ise bu sistemin interaktif olması gibi duruyor. Yani örnek vermemiz gerekirse, YouTube’dan bir oyunun fragmanını izledikten sonra videonun sonunda “Oyna” şeklinde bir buton çıkacak ve 5 saniye sonra Google Chrome tarayıcınızdan bu oyunu oynama imkanı bulabileceksiniz.

Ayrıca denilene göre, Stadia, şimdilik oyunları 4K çözünürlükte oynama imkanı ile birlikte gelecek ve tahmini olarak saniyede 60 kare hızında oynatacak. Gelecekte ise bunun 8K’ya ve saniyede 120 kare hıza çıkması bekleniyor. Ayrıca görünüşe göre Stadia, PS4 ve ve Xbox One X konsollarının birleşiminden bile daha güçlü olacak. Zira Stadia’nın 10,7 GPU teraflopta çalışması bekleniyor ki PS4 Pro’nun 4,2 GPU teraflop ile ve Xbox One X’in ise 6,0 GPU terafloptta çalıştığı düşünüldüğünde aradaki ciddi fark hemen göze batıyor. Yani anlayacağınız Stadia, bu platformalardan daha gerçekçi ve akıcı bir oyun performansı sunacak gibi gözüküyor.

Stadia’nın tanıtım videosunu ise hemen aşağıdan izleyebilirsiniz:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here