Square Enix şirketi birçok video oyunu serisinin yapımcılığında bulundu ancak bunların yanında devam etmeyen ve iptal olan birçok oyunu da oldu. Bu yazımızda da iptal edilen bu oyunları derledik.

1-Chrono 

Bu serinin ilk oyunu Chrono Trigger, 1995 yılında piyasaya çıktı. Devam oyunu olan Chrono Cross, 1999 yılında PlayStation 1 için çıktı. Yıllar 2003’ü gösterdiğinde Chrono Break çıkacaktı ancak oyun iptal edildi. Square Enix‘in bu seriyi orijinal oyun olarak geri getireceğini söylemek zor.

2-Bushido Blade

Bushido Blade oyun serisi 2 oyundan oluşuyor. Birincisi 1997’de, ikincisi 1998’de çıkan bu oyunların her ikisi de PlayStation 1 için çıktı. Oyunların yayıncılığını Square Enix üstlenirken geliştiren Light Wight oldu.

3-Legacy Of Kain

Blood Omen: Legacy Of Kain 1996 yılında PlayStation 1 için piyasaya sürüldü. Bu oyun serisinin son oyunu Legacy Of Kain: Defiance ise 2003 yılında PC, PlayStation 2 ve Xbox için piyasaya çıktı. Square Enix 2013’te Nosgoth aracılığıyla seriyi yeniden canlandırmak için yeni bir girişim gerçekleştirdi ancak daha sonra iptal edildi.

4-Musashi

Oyun konusunu ve ismini efsanevi samuray Miyamoto Musashi’den alır. Bu seri toplam 2 oyundan oluşur. İlk oyunu Fencer Musashi, Japonya dışında neredeyse bilinmemektedir.

Fencer Musashi, 1998’de PlayStation 1 için çıkışını gerçekleştirdi. İkinci oyunu olan Musashi: Samurai Legend ise 2005’te PlayStation 2 için çıktı. Birinci oyunu geleneksel sıra tabanlı bir RPG iken, diğer oyunu ise eylem odaklı RPG türündendi.

5-Parasite Eve

İlk oyun 1998’de piyasaya sürülürken, ikincisi 1999’da piyasaya sürüldü ve her iki oyun da PlayStation 1 içindi. İlk oyun sadece Japonya ve Amerika’da yayımlanmıştı. Square Enix, 2010 yılında serinin devam oyunu olacak olan ”The 3rd Birthday” adında bir oyun daha çıkarttı. Bundan sonra seriden bir ses çıkmadı.

6-Valkyrie Profile 

Valkyrie Profile 1999’da PlayStation 1 için çıkışını gerçekleştirdi. Serinin 2.oyunu olan Valkyrie Profile 2: Silmeria ise 2006 yılında çıktı. Son zamanlarda çıkan Valkyrie Anatomia: The Origin adında dördüncü bir oyunu var ancak bu oyun mobil cihazlara çıktığı için ana oyun serisinden sayılmıyor.

7-Ogre

Ogre Battle: The March of the Black Queen 1993’te SNES platformu için çıkışını gerçekleştirdi. Serinin son oyunu Tactics Ogre: Let Us Cling Together, 2010 yılında PSP için yeniden tasarlandı ve piyasaya sürüldü. Bu oyunu saymazsak devam oyunu Tactics Ogre: The Knight Of Lodis, 2001’de Game Boy Advance platformu için çıkışını gerçekleştirdi. Eğer Tactical RPG türünde oyunları seviyorsanız bu oyunları da sevme ihtimaliniz bir hayli yüksek.

8-Gex

Serinin ilk oyunu 1995 yılında 3DS, PS1 ve Sega Satürn için piyasaya sürüldü. Serinin son oyunu Gex 3: Deep Cover Gecko, 1999 yılında PlayStation 1, Nintendo64 ve Game Boy Color için çıkışını gerçekleştirdi.

9-ActRaiser

ActRaiser çıkışını 1990’da SNES için yaptı. 1993 yılına geldiğinizde serinin 2.oyunu ActRaiser 2, SNES platformunda yayımlandı.

10-Final Fantasy Tactics

Final Fantasy Tactics, Square Enix‘in sevilen oyunlarından birisi. İlk oyun 1997’de PlayStation 1 için piyasaya sürüldü. 2007 yılında Nintendo DS için Final Fantasy Tactics A2: Grimoire of the Rift çıktı. Oyunun çok uzun olduğu söylenildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here