Her pazartesi bizlere hiç dinlemediğimiz şarkıları, ya da bildiğimiz şarkıların hiç dinlemediğimiz versiyonlarını listeleyen Spotify’ın bunu yaparken neleri ölçüt aldığını hiç merak ettiniz mi?

Haftalık Keşif, Temmuz 2015’ten beri meraklı Spotify kullanıcılarının vazgeçilmezi. Bazılarımız hala albüm albüm keşfetme taraftarı olsa da, özellikle aynı müzikleri uzun süre dinlemekten bıkanlar için çölde vaha gibi…

Nasıl çalıştığını basitçe şöyle özetleyebiliriz; sistem, dinlediğiniz şarkıları alıyor ve içinde bu şarkının da bulunduğu başka çalma listelerini tarıyor. O listelerden de, hiç dinlemediğiniz bir şarkıyı size veriyor. Tabii kriterler yalnızca bunlar değil. Örneğin, son zamanlarda hangi türlere yöneldiğiniz de hesaba katılıyor. Doğal olarak, sisteme göre şu an dinledikleriniz geçen sene dinlediklerinizden daha ilgi çekici.


Daha önce Last.fm’de de çalışmış, Haftalık Keşif’in yaratıcısı Matthew Ogle, en baştan bu projenin “potansiyel bir hit” olduğunu farkettiklerini belirtiyor.

“İlk başta kelimenin tam anlamıyla, kullanıcıların çalma listelerinin arasına ekleyiverdik. Böylece test etmiş olduk. İçten içe bu şekilde Haftalık Keşif’e işlerlik kazandıramayacağımızı düşünüyordum. Böyle kaba bir biçimde herkesin playlistlerine giremezdik!”
“Ama daha sonra gelişti, ve şu an konuşuyoruz. Yeni kullanıcılara güzel bir şekilde açıklamanın yolunu düşündük. ‘Hey, Spotify’da üçüncü haftan ve senin için bir şey hazırladık.’ Ve daha sonra beklentilerini de göz önünde tutarak geliştirdik.” Kullanıcıların şimdiye kadar 2 milyar kadar çalma listesi oluşturduğunu söyleyen Ogle, hal böyle olunca yeni şarkılar servis etme konusunda sağlam bir sistemleri olduğunu ifade ediyor.

Haftalık Keşif, Spotify bünyesindeki bir yeni müzik keşfetme aracı olmasının yanında, kullanıcılar için de çabucak bir tür alışkanlık haline geldi.

Gelelim nasıl çalıştığına
:

Fast Company’ye göre Spotify, dinleme geçmişinizi ve o sıralar odaklandığınız şeyleri analiz ediyor. Daha sonra çalma listesi yapma tarzınızı başkalarıyla karşılaştırıyor. Milyonlarca çalma listesi taranıyor ve sistem, ortak parçaları yanyana getiriyor. Bunun sonucunda kullanıcının aşina olduğu müziği kişiselleştirilmiş bir çalma listesine dönüştürüyor.

Ogle’a göreyse “Spotify, RapCaviar gibi profesyonelce oluşturulmuş çalma listelerinden, kuzeniniz Joe’nun karışık barbekü listesine kadar her şeyi göz önünde bulunduruyor. Şirketin kendi çok takipçili çalma listelerine daha çok ağırlık veriliyor. Daha sonraysa dinleme alışkanlığınızla, benzer tatta müzikler arasındaki boşluğu doldurmayı deniyoruz. Basitçe; sevdiğiniz iki şarkı, hiç duymadığınız bir üçüncü şarkıyla birlikte birçok çalma listesinde bulunuyorsa, Spotify bunu farkediyor ve bu üçüncü şarkı size öneriliyor.”

Kişisel konuşursak evet; listelerimize haftada en az iki-üç adet enfes parça kazandırarak bizlerin çoktan bir alışkanlığına dönüşmüş durumda. Bazen zor gelse de, siz de ara sıra şans verin.

Keyifli keşifler!

Kaynaklar: 1. 2.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here