Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
4

Tarihi değiştirmesi ve köle direnişinin yanında olması ile adının tüm dünyaya duyuran efsanevi kahraman gladyatör Spartacus…

Dizisi ile popülerliğini daha da arttıran Spartacus, önderlik ettiği hareketler ve koyduğu kurallar ile insanları kendine hayran bırakmış bir karakter. 2010 yılında yayına başlayan, başrolünde 2011 yılında kaybettiğimiz Andy Whitfield ile seyirci ile buluşan Sparcatus, sanatçının ölümü ile yerini Liam McIntyre almıştır. Seyirciye göreceli olarak tarih hakkında epey bilgi vermesinin yanı sıra döneminin başarılı dizileri arasında da yer almaktadır.

Dizisi yapılacak kadar tarihte önemli bir yer edinmiş ve günümüze kadar popülerliğini koruyan Spartacus kimdir?

Spartacus, Roma Cumhuriyeti‘nde Trakyalı bir gladyatördür. Yaşamının ilk yılları kesin olarak bilinmese de bazı kaynaklarda Roma ordusunda askerlik yaparken kaçtığı ancak yakalanarak köle olarak satıldığı söylenmektedir. Kölelerin birbirleri ile dövüşmesi için eğitildikleri bir Gladyatör okuluna satılması ile eğitilmeye başlanmıştır. Yaşadığı zor şartlar altında köle olmayı kabullenemeyen Spartacus, her insanın özgür doğup özgür ölmesi gerektiğini savunmuştur.

Düşünce biçimi ile çevresindeki diğer gladyatör olarak yetiştirilen köleleri de etkileyerek yaklaşık 70 kişi kadar bir grup ile bulundukları gladyatör okulundan kaçmışlardır. Sayılarını her geçen gün arttıran direnişçiler, karşı çıktıkları ve kazandıkları grupların eşyalarını da alarak günden güne güçlenmeye başlamışlardır. Crixus ve Oenomaus adlı gladyatörlerin de yardımı ile düzenli ve aynı zamanda başarılı bir ordu kurmuşlardır.

Sayıları günden güne artarken ilerlemek adına indikleri Güney İtalya’da başlattıkları savaşın başarılı olur ve Luciana bölgesini ele geçirirler. Yakın dostu Crixus, Roma topraklarını işgal etme hayalleri kurarken, Spartacus ise Alp dağlarının ilerisine gitmeyi hedeflemiştir. Alpleri geçmek istemesinin en büyük nedeni ise hedefine ulaştığında yanında bulunan gladyatörlerin tamamen serbest olacağı ve isteyen herkesin kendine ait bir yaşam kurabileceği düşüncesindeydi. Ordunun bölünmesi bir tarafın Crixus ile Roma topraklarında kalması diğer tarafın ise Spartacus ile hareket etmesi Roma lejyonlarının lehine oldu. Ortada olan anlaşmazlığı fırsat bilerek harekete geçen Roma lejyonları ilk olarak Crixus ve gladyatörlerini öldürdü. Haberi aldıktan sonra Alplere ve ileriye gitme umudundan vazgeçen Spartacus planlarını iptal ederek hedefi Sicilya ve hemen ardından Roma olarak gösterdi.

Yaşadığı olumsuzluklar ile işler iyice rayından çıktı. Sayı ve donanım bakımından çok üstün olan Crassus komutasındaki ordu Spartacus’e karşı üstün geldi. Aldığı ağır darbe sonucu yenilgiye uğrayan Spartacus ve ordusu büyük kayıplar vermişti. Ordunun bir kısmı Roma’dan Capua‘ya giden yol üzerinde üzerinde insanların ders alması için dikilmiş kazıklar idam edildi.

Ölümü üzerine kesin bir bilgi olmasa da kimilerine göre savaşta onuru ile ölmüştür, kimi kaynaklara göre ise savaş sırasında Tanrı onu merhameti ile yanına almıştır. Sonuç ne olursa olsun adını insanların özgür doğup özgür ölmeleri fikri ve köleliğe karşı çıkan bir gladyatör olarak duyurmuştur.

kaynak:1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
4

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here