SpaceX başkanı Gwynne Shotwell, Earth to Earth isimli “roketle ulaşım” projesinin 10 yıl içerisinde tamamlanabileceğini söyledi. Açıklamaya göre projeyle beraber New York’tan Londra’ya seyahat 29 dakika olacak.

Elon Musk’ın geçtiğimiz Eylül ayında duyurduğu “Earth to Earth” projesi, yalnızca 10 yıl içerisinde gerçeğe dönüşebilir. SpaceX başkanı Gwynne Shotwell’in Vancouver’da yaptığı açıklamaya göre, 9 saatlik uçak yolculuklarını 30 dakikaya indirecek olan saatte 27.000 kilometre hıza ulaşacak devrimsel roketlerle ulaşım projesi sanılanın aksine çok daha kısa bir süre içerisinde faaliyete geçecek.

Geçtiğimiz günlerde Vancouver’da katıldığı bir Ted Talk sırasında konuşan Shotwell,”Earth to Earth projemizin 10 yıl içerisinde tamamlanmasını ve ilk yolcuların 2020’li yıllar son ermeden seyahat etmesini bekliyoruz. Dünyanın herhangi bir noktasından diğer bir noktasına en fazla 1 saatte ulaşabileceksiniz. Bu olağanüstü bir şey.” ifadelerini kullandı.

Uçak teknolojisinin 10 yıl içinde seyahat konusunda demode kalacağını işaret eden Shotwell, dünyanın herhangi bir noktasından bir başka noktaya roketler ile seyahat edileceğini, bu sayede de en uzak iki şehir arasındaki mesafenin 1 saat olacağını söyledi.

Earth to Earth projesinin öneminden de bahseden Shotwell,”Ben kişisel anlamda bu projeyi çok önemsiyorum. Zira işim gereği çok sık seyahat etmem gerekiyor. Uzun yolculuk sürelerinden ise hiç hoşlanmıyorum. Earth to Earth ile birlikte Riyad’daki müşterilerimle sadece birkaç saat içerisinde görüşebilir sonrasında ise akşam yemeği için evime dönebilirim.” sözlerine yer verdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here