Hepimizin aşina olduğu hikayeleri bizlere anlatan, kimi zaman deli dolu, kimi zaman fazla kalbi kırık şarkılarıyla hafızamızda yer etmiş sanatçı Nazan Öncel…

Sözleriyle gözlerimizi dolduran şarkılarını sizler için listeledik. Severek dinlemeniz dileğiyle.

1. Gidelim Buralardan:

Söz ve bestesi Nazan Öncel’e ait olan ”Gidelim Buralardan”, sanatçının en çok dinlenen şarkılarından biri. Sanıyorum nedeni hem sözlerinin, hem müziğinin birleşip bizi derinden etkilemesi. Tam bir Nazan Öncel tarzı diyebileceğimiz bu şarkı listenin başında olmayı hak ediyor.

“Beni geçirmeye yalnızlığım gelsin
Ya dönülür ya dönülmez kimse üzülmesin.”

2. Manzaralı Oda:

Yine söz ve müziği Nazan Öncel’in kendisine ait olan bu şarkı, 2008 yılında çıkardığı ”Hatırına Sustum” albümünün belki de en vurucu şarkısı. Bu şarkıyı belki fazlasıyla duymadık ama duyulmaya değer olduğunu şarkıyı açtığınız ilk an anlayacaksınız. Sözleri gibi müziği de kalbimizin orta yerine çöküyor. Hele ki hayatınızdan geçmiş biriyle hikayenize tam oturuyorsa, yalnızca gözlerini doldurmaz, o göz yaşlarını akıtır.

“Ayrılık kapıda beklediğini bilerek
Kapılar çektik göz yaşı dökerek
O susar ben surarım
O yanar ben yanarım.”

3. Bırak Seveyim Rahat Edeyim:

Yine söz ve müziği Nazan Öncel’e ait bu parça, 1996 yılında çıkan ”Sokak Kızı” albümünde bulunuyor. Şarkının girişindeki sözlerinin ardından müziği girişi ve gözlerin doluşu… Yine paramparça hissettiren, ”bırak seveyim, rahat edeyim” sözündeki çaresizlik bizi üzmeye yetiyor.

”Ben akşamları sevmem, akşamlar sorun yaratır
Ben konuşmayı da sevmem, gidişler hep o gidiştir
Senin geçtiğin yollardan yalnızlık çıkar gelir
Ve böyle akşamlarda içim biraz daha erir”

4. Gitme Kal Bu Şehirde:

1991 yılında çıkan ”Bir Hadise Var” albümünden ”Gitme Kal Bu Şehirde” şarkısı, şüphesiz birçoğumuzun en çok dinlediği Nazan Öncel şarkılarının başında geliyor. Bu kadar etkilemesinin başlıca nedenlerinden biri yine gözleri dolduran sözleri.

”Geceler kör dilsiz sanki
Konuşmaz oldu
Hüzünler koyduk üst üste
Ayrılık oldu”

5. Nereye Böyle:

2003 senesinde çıkan ”Yan Yana Fotoğraf Çektirelim” albümünden, Tarkan‘la birlikte söylediği parça. Söz ve müzik yine Nazan Öncel’e ait. Dinlediğimiz an garip bir hüzne kapıldığımız bu şarkının, bize hiç ”nasılsın?” diye sormamış insanların arkasından göz yaşlarımız öylece akarken kafamızın içinde çalması muhtemel.

”Soruyor musun bakalım nasılsın diye
Ne biliyorsun belki iyi değilim bu gece
Anlamadan
Dinlemeden
Son sözümü
Söylemeden
Nereye böyle”

6. Ankaralı Sevgilim:

Yine 2008 yılında çıkan ”Hatırına Sustum” albümünde bulunan 06 numaralı parça. Mektup temalı bir şarkı olan ”Ankaralı Sevgilim”, ”çok sevmiş ama bitmesi gerekmiş” diyebileceğimiz aşkların ardından yazılmış hissi veriyor. Hele ki bu aşklar Ankara’da yaşanmışsa ya da biri Ankaralı ise bu şarkıya bağlanma ihtimaliniz daha da yükseliyor.

”Yoluma çıkma artık, yolumu değiştirdim
Zor günümde nerdeydin
Herkese selam söyle
Onları çok özledim, işte böyle güzelim”

7. Geceler Kara Tren:

“Günlerdir kapımı, kimseler çalmıyor. Göğsümden içeri, yokluğun sızıyor.” diye başlıyor Nazan Öncel şarkıya. Hepimizin hissettiklerini cesaretli cümlelere döküp, yüzümüze vuruyor sanki. Yüzümüze bakmayan resimler, geçmeyen tütünler, bir demlik çay… Bir insanın yokluğunun acısı anlatılıyor her bir sözde. Şarkının melodisiyle o acının ağırlığı omuzlarımıza biniyor. Şarkının sonuna gelirken çaresizce kabul ediyoruz; vazgeçsek olmayacak, ölsek olmayacak. Acımızla yaşamaya devam edeceğiz, belki zaman saracak o yokluğu, belki de saramayacak. Bir sürpriz bekliyoruz. Güzel bir şeye ihtiyaç duyuyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here