Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Yazar ve yönetmen Tayfun Pirselimoğlu, Türk sinemasının bağımsız kanadının önde gelen isimlerinden. Daha çok toplumun yoksul kesimlerindeki hayatların hikayelerini anlatmasıyla tanınan yönetmenin son filmi olan ”Yol Kenarı’’, tamamladığı uzun festival yolculuğunun ardından bu hafta vizyonda yerini alıyor.

Yönetmenin önceki filmlerinden farklı şekilde film kalabalık denebilecek bir oyuncu kadrosuna sahip. Bu kadroda; Ercan Kesal, Tansu Biçer, Nalan Kuruçim, Taner Birsel, Rıza Akın, Haydar Şişman ve geçen sene hayatını kaybeden İsrafil Köse (yönetmen filmi rahmetli oyuncuya ithaf etmiş) gibi isimler yer alıyor. Filmin enfes siyah-beyaz görüntüleri ise; usta sinemacı Theo Angelopoulos ile pek çok filminde işbirliği yapmış olan Yunan görüntü yönetmeni Andreas Sinanos’e emanet edilmiş.

Film; temel olarak bir kıyı kasabasında yaşayan insanların, civarda yaşanan tekinsiz olayları kıyametin habercileri olarak algılamalarını ve birden ortaya çıkan gizemli bir adamı mesih sanmalarını anlatıyor. Cinayetlerin işlendiği ve insanların delirdiği tuhaf bir “kıyameti bekleme” öyküsü karanlık bir mizah eşliğinde anlatılıyor. Bütün bu olaylar olurken kasabadaki insanlar alıştıkları hiyerarşik, bürokratik düzenden ve “göklerden gelen kahramanı” beklemekten vazgeçmektedirler.

Elbette filmin, Hollywood’un dünyanın sonunu konu alan pahalı blockbusterlarından 180 derece uzağında bir yapısı var. Bunun dışında da; geleneksel sinemanın tersine özdeşleşebileceğimiz karakterler ve kolayca takip edebileceğimiz olaylar gerçekleşmiyor. Yönetmen, seyirciyi itmek ve hikayenin içine girmesini engellemek için elinden geleni yapıyor film boyunca. Festivalde gerçekleştirilen seyirciyle soru-cevap etkinliğinde de sıklıkla bu konu hakkında sorular soruldu. İzleyiciler adeta ikiye bölündü; kimi izleyiciler filmin görselliğine ve soğuk yapısına hayranlıklarını dile getirirken, diğer izleyiciler ise filmin mesafeli ve anlaşılmaz yapısını eleştirdiler. İşin tuhafı yönetmenin önceki filmlerini beğenen hayranlarının da filmi fazla beğenmedikleri gözden kaçmadı.

Yönetmen ise bu söyleşide; görselliği ve hikayesiyle önceki filmlerinden keskin bir şekilde ayrılan filmini kıyametin çoktan koptuğu ve artık geri dönülemez bir noktada olan dünyamızı anlatmak için çektiğini söyledi. Zaten bir anlamda; filmdeki karakterlerin, günümüz kaderci ve konformist modern insanının abartılı birer yansıması olduğu da söylenebilir. Bu karakterler birden karşılarına çıkan genç bir adamı (Tansu Biçer) kıyametten kendilerini kurtaracak olan mucizevi kurtarıcı olarak konumlandırırlar. Ve adama sürekli sorular sorarak, ağzından bilgi almaya çalışırlar. Filmin; “inanç” meselesine bakışı, siyah-beyaz olması, hikayenin sembollerle örülmesi, mesafeli anlatımı ve oyunculuk tarzıyla geçen yıl vizyona giren Orhan Eskiköy’ün yönettiği “Taş” filmiyle akrabalık kurduğu rahatlıkla söylenebilir. O filmde de oğlu kayıp olan anne karakteri, birden çıkagelen genç bir adamın, oğlu olduğuna inanıyordu ama kocasını ve köydeki diğer insanları ikna edemiyordu.

yol kenarı filmi ile ilgili görsel sonucu

Bu süreçte politikacılar alışıldık davranışlarını sergilemeye devam ederler. Filmde keskin bir politik eleştirinin yapıldığı da bir gerçek ama bu eleştiri incelikli olmaktan ziyade altı kalın çizgilerle çizilerek yapılıyor. Yönetmen bu eleştirileri; TV ve billboardlar üzerinden yapıyor. Bunun yanında; gelen gizemli genç adamı günaha çağıran bir kadın, karısına şiddet uygulayan bir koca, hasta bir kız ve tellak gibi karakterde bu tuhaf kıyamet hikayesini tamamlıyorlar.

“Yol Kenarı” seyirciyi fazla önemsemeyen, yavaş kurgusuyla yer yer bunaltan, flu noktalara sahip ve net cevaplar vermeyen senaryoya sahip bir film. Daha çok ağır tempolu, seyirciye fazlaca yük bindiren filmlerden hoşlanan festival seyircilerine izlemesi için önerilebilir.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here