Bir anda duyduğumuzda ”Doğru olamaz!” düşüncesi kafamızda dolaştı evet. Söylenti dedik sadece, olamaz dedik. Maalesef söylentiler doğrulandı. Sony Pictures ve Disney/Marvel anlaşmaya varamadılar. Spider-Man MCU’dan ayrılıyor. Sony olaylar ortaya çıktığından beri suçu Marvel tarafına atmakta. Sony büyük hayal kırıklığına uğradıklarını ama Disney’in kararına saygı duyduklarını, bundan sonra baş prodüktör olarak da Kevin Feige ile çalışamayacaklarını sözlerine eklediler.

İlk olarak Deadline’da belirtildiği gibi sıkıntının finansman olarak Disney’in daha büyük bir pay almak istemesi üzerine çıktığını belirtmiştik. Disney 50/50 bir oran istemişken Sony bunu kabul etmedi ve önceki MCU filmlerindeki miktarı karşı tarafa sundu. Bu da kabul edilmedi ve anlaşma bozuldu. Herkes karalar bağlamışken Variety, anlaşmanın henüz sonuçlanmadığını, Marvel ile Sony’nin hala bir anlaşmaya varabileceğini lakin şu an bu konu için ek bir görüşme yapılmadığını belirmişti. Sonrasında The Hollywood Reporter sahneye çıktı ve şöyle belirtti, ”Sony film stüdyosu şefi Tony Rothman ve Kevin Feige bir anlaşmaya varabilmek için aylardır konuşuyorlardı, sonunda hiçbir taraf anlaşmaya varmak için bir adım atmadı. Bu da ortaklığın bozulmasına ve artık Marvel’ın yani Kevin Feige’in hiçbir filmde görev üstlenmeyeceği anlamına geldi.” 

Bu anlaşma sıkıntısının Spider-Man: Far From Home’dan sonra çıkması aslında bir tesadüf değil. Filmin küresel gişe hasılatı 1.109 milyar dolara ulaşmışken bu paradan daha yüksek bir pay almayı Disney tabii hemen gözüne kestirdi. Burada Sony’nin de yeni bir anlaşma sunmaması ve eski oranı diretmesi de gözden kaçmamalı. Kısacası iki büyük şirket parasal olarak geri adım atmadı ve olan bizim seyir zevkimize oldu. Bu haberlerin ortaya çıkmasından sonra oluşan sosyal baskı yeni bir toplantıyı ve sonunda bizim de mutlu ayrılacağımız bir sonucu doğurur mu bilemiyoruz, ama umarız doğurur. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here