Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

Zekice hazırlanmış planları, gerçek hikayeleri, aşkları, bilim kurguyu, aksiyonu ve muhteşem oyunculukları birleştiren bir liste hazırladık. Kimi zaman eyaletlerce aranmış gerçek soyguncuların hikayesini anlatan, kimi zaman ise yönetmeninin ve senaristinin dehasını ortaya koyan bu filmlerin, sizi koltuklarınızdan alıp maceranın ortasına atacağına kuşkumuz yok. Dilerseniz hemen başlayalım!

1- Rezervuar Köpekleri (1992)

Değişik tarzıyla çok büyük kitlelerin beğenisini toplamış, iki Oscar ödüllü yönetmen Quentin Tarantino‘nun ilk filmidir. Anlaşılmayan diyaloglar, bol kanlı şiddet sahneleri ve karışık öykü akışı ile çıktığı zamanda sinemada yeni bir soluk olarak görülmüştür. Film, büyük bir elmas mağazasının soyulması planlanırken işlerin tamamen ters gitmesini, bunun üzerine soyguncuların içlerinden birinin polis olduğundan şüphe etmesini konu alır.

Yönetmen: Quentin Tarantino

Oyuncular: Harvey Keitel, Tim Roth, Michael Madsen

IMDb: 8,3

Steve Buscemi, Harvey Keitel, Quentin Tarantino, Michael Madsen, Tim Roth, Chris Penn, Edward Bunker, and Lawrence Tierney in Reservoir Dogs (1992)

2- Sıkı Dostlar (1990)

Nicholas Pileggi’nin “Wiseguy” adlı kitabından uyarlanan film, Henry Hill isimli gangsterin gerçek biyografisidir. 6 dalda Oscar ödülüne aday gösterilmiş ve En İyi Yardımcı Aktör dalında Joe Pesci ödül almıştır. Film, küçükken de gangster olmaya heveslenen Henry Hill’in, mafyadaki yükselişini ve ortakları Jimmy Conway ve Tommy DeVito ile ilişkisini anlatır.

Yönetmen: Martin Scorsese

Oyuncular: Ray Liotta, Robert De Niro, Joe Pesci

IMDb: 8,7

Robert De Niro and Ray Liotta in Goodfellas (1990)

3- Bonnie ve Clyde (1967)

Film, Clyde’ın Bonnie’nin ailesine ait arabayı çalması esnasında ikilinin tanışmasıyla başlar. Bu tanışma ile birlikte gelmiş geçmiş en popüler haydut ikilisi doğar. Clyde, hapisten yeni çıkmış bir banka soyguncusudur ve Bonnie onun peşinden giderek bu maceraya ortak olmuştur. Birlikte çok sayıda banka soyar ve yakalanmazlar. 1929 Dünya Ekonomik Bunalımı’nın etkilerinin sürdüğü 1930’larda geçen olaylar esnasında, asıl hırsız olan bankaları soyuyor olmalarından dolayı genç aşıklar halk tarafından kahramanlaştırılmış ve Robin Hood’a benzetilmişlerdir.

Yönetmen: Arthur Penn

Oyuncular: Warren Beatty, Faye Dunaway, Michael J. Pollard, Gene Hackman

IMDb: 7,9

Warren Beatty and Faye Dunaway in Bonnie and Clyde (1967)

4- Sihirbazlar Çetesi (2013)

Bir FBI ajanı, bir Interpol dedektifi tarafından kovalanan; yaptıkları gösteri sırasında banka soyarak seyircilere para veren ve uyguladıkları farklı tekniklerle en başarılı sihirbazlardan oluşan çetenin macerasını konu alır.

Yönetmen: Louis Leterrier

Oyuncular: Morgan Freeman, Mark Ruffalo, Jesse Eisenberg, Dave Franco

IMDb: 7,3

Woody Harrelson, Jesse Eisenberg, Isla Fisher, and Dave Franco in Now You See Me (2013)

5- Sıkıysa Yakala (2002)

Film, 18 yaşındaki Frank Abagnale Jr.’ın pilot, doktor, savcı kılıklarına bürünerek yaptığı milyonlarca dolarlık dolandırma hikayesini konu alır. Frank Abagnale Jr. ismi FBI’ın “En Çok Arananlar” listesinde geçmektedir. Carl Hanratty ise onu yakalamakla görevlendirilmiş FBI ajanıdır.

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Amy Adams, Christopher Walken, Jennifer Garner

IMDb: 8,1

Leonardo DiCaprio, Karrie MacLaine, and Hilary Rose Zalman in Catch Me If You Can (2002)

6- Köpeklerin Günü (1975)

Bir adet Oscar sahibi film, konusunu yaşanmış bir olayın anlatıldığı “Bankadaki Adamlar” adlı makaleden alır. Sonny ve arkadaşı Sal, Brooklyn’deki bir bankayı soymaya kalkışırlar fakat işler ters gider, ikilinin etrafı polis tarafından kuşatılır. Bunun üzerine gerilen ikili içerideki insanları rehin almak zorunda kalır ve polise içeri girerlerse rehineleri teker teker öldüreceklerini söyler. Bunun ve devamındaki gelişmelerin anlatıldığı filmde Al Pacino, performansıyla oldukça beğeni toplamış ve gerçek olaydaki soyguncu John Wojtowicz tarafından kendisini doğru canlandırdığı sebebiyle övgü almıştır.

Yönetmen: Sidney Lumet

Oyuncular: Al Pacino, John Cazale, Penelope Allen

IMDb: 8,0

Al Pacino in Dog Day Afternoon (1975)

7- Düzenbaz (2013)

Film, 10 dalda Oscar’a aday gösterilmiş fakat hiç ödül alamamıştır. Konusunu 1970 ve 1980’lerde, FBI’ın yaptığı Abscam Operasyonu’ndan alır. Dolandırıcı Irving Rosenfeld ve suç ortağı Sydney Prosser’ın, FBI ajanı Richie DiMaso tarafından yakalanmasıyla başlar. DiMaso ve diğer FBI ajanları, birlikte çalışmayı kabul etmeleri karşılığında hüküm giymemeleri teklifinde bulunurlar. Ortaklar bu teklifi kabul eder. Teklifin kabulünün ardından hazırlanan plana göre; Arap Şeyhi tarafından yönetilen Atlantic City’de, en ünlü kumarbazların katılacağı, büyük bir oyun düzenleyeceklerdir. Fakat plan zamanla değişime uğrar.

Yönetmen: David O. Russell

Oyuncular: Jennifer Lawrence, Bradley Cooper, Christian Bale, Amy Adams ve Jeremy Renner

IMDb: 7,3

8- Ocean’s 11 (2001)

Danny Ocean, hapisten çıkmasına 24 saat kala yeni planındaki son düzeltmeleri yapan hareketli bir soyguncudur. Plan, Terry Benedict’in Las Vegas’taki üç kumarhanesini birden aynı gecede soymaktır. Hapisten çıkınca bu planı gerçekleştirmek için eski ortağı Rusty ile iletişime geçer ve birlikte işlerinin en iyileri olan adamları seçerek 11 kişilik bir ekip oluştururlar. Steven Soderbergh, 2004 yılında “Ocean’s 12” ve 2007’de “Ocean’s 13” ile üçlemenin yönetmenliğini yapmıştır. Bu yıl 8 Haziran’da tamamen kadın kasttan oluşan, Gary Ross’un yönetmenliğinde Ocean’s 8 vizyona girecektir.

Yönetmen: Steven Soderbergh

Oyuncular: George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon, Don Cheadle, Andy Garcia, Julia Roberts

IMDb: 7,8

Brad Pitt and George Clooney in Ocean's Eleven (2001)

9- Başlangıç (2010)

Yayınlanmasından çok kısa bir süre sonra son 25 yılın en iyi filmlerinden biri kabul edilen film, 4 Oscar ödülüne layık görülmüş ve IMDb’nin “Top Rated Movies” listesinde 14. sırada yerini bulmuştur. Film, insanın rüya gördüğü esnada en değerli sırlarına ulaşıp onları çalan hırsız Dom Cobb’un yaşadıkları etrafında gelişir. Bu yeteneğinden ötürü Cobb casus dünyasında aranan bir isim olmakla birlikte, uluslararası bir kaçağa dönüşmüş ve sevdiği her şey elinden alınmıştır. Önüne bu durumu ortadan kaldırabilecek bir fırsat çıkar. Bu sefer Dom ve takımındaki profesyoneller tam tersini yapmakla yani bir fikri yerleştirmekle görevlidirler.

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillard, Ellen Page, Michael Caine

IMDb: 8,8

10- İtalyan İşi (2003)

Michael Caine’in başrolde olduğu 1969 yılında vizyona giren filmin, yeniden beyaz perdeye aktarılmış halidir. Film, ihanete uğramış ve İtalya’da ölüme terk edilmiş azılı suçlu Charlie Croker önderliğindeki çetenin maceralarını konu alır. Çete Los Angeles tarihindeki en büyük trafik sıkışıklığını yaratarak, yapacakları soygun için vakit kazanmayı planlamaktadır. Kendileri ise kaldırımlardan gidebilecek küçüklükteki Mini Cooper’larla soygunu gerçekleştirdikten sonra trafik açılmadan önce ortadan kaybolacaklardır.

Yönetmen: F. Gary Gray

Oyuncular: Donald Sutherland, Mark Wahlberg, Edward Norton, Charlize Theron

IMDb: 7,0

The Italian Job (2003)

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here