Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Bir filmde her ne kadar hikaye, kurgu, oyunculuk, görsellik gibi pek çok unsur ön plana çıksa da önemli unsurlardan biri de müziktir. Çünkü müzik, hikaye kendi başına çok iyi olsa da onu sağlamlaştırır, vurgular ve destekler. Bunun dışında yönetmenlerin ilgisine ve isteğine göre de şekillenebilen müziği geniş bir alanda ele almak mümkün.

Biz şimdilik bu alanı biraz daraltarak soundtrackler üzerinde durmak istedik. Bazı soundtrackler öyle bir iz bırakır ki üzerinden yıllar geçse de izi geçmez. Bazısı da filmle adeta bir bütün olur ve nerede çalarsa çalsın duyduğunuz anda film kareleri gözünüzün önünden hızlıca geçiverir.

Gelin hep birlikte hem anılarımızı tazeleyelim hem de aşina olduğumuz film müziklerini tekrar dinlemiş olalım!

1. Desperado

Başrollerinde Antonio Banderas, Salma Hayek, Quentin Tarantino, Steve Buscemi gibi başarılı isimlerin yer aldığı bu filmi izlemediyseniz bile soundtrackini mutlaka dinlemişsinizdir. Bu efsanevi şarkıyı bir kez daha dinlemeye ne dersiniz?

2. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti)

Johnny Depp‘in hayat verdiği Jack Sparrow ile tanıştığımız serinin ilk filmini bilmeyen yoktur herhalde. Filmde yer alan oyuncular, hikaye ve daha pek çok etken filme ciddi bir gişe başarısı da sağladı. Filmin bir diğer dikkat çeken yanı ise kuşkusuz müzikleriydi. Bu müzikler ise pek çok unutulmaz filmin soundtrackinde imzası bulunan, müthiş besteci Hans Zimmer‘a ait. Bu soundtrack serinin yalnızca ilk filmiyle kalmayıp, devam filmlerinde de karşımıza çıktı.

3. Amelie

Modern bir Pollyanna masalı olan Amelie filmi eminiz ki pek çok yerde karşınıza çıkmıştır. Filmi izlememiş olsanız bile kısa saçlı Amelie’nin yer aldığı, filmin ikonik afişine artık aşina olduğunuzu varsayıyoruz. Filmin kendisi kadar dikkat çeken ve hüzünlü parçasında bile umut olan soundtrack albümü ise Yann Tiersen imzası taşıyor.

4. 8 Mile (8 Mil)

Eminem‘in hayat hikayesinden kesitler sunan bu filmi akıllarımıza kazıyan kuşkusuz soundtracki oldu. En İyi Özgün Şarkı Oscarı alan “Lose Yourself” şarkısı bir dönem gençliğini etkileyen ve uzun süre listelerden çıkmayan bir parçaydı. Filmden sahnelerin de yer aldığı klibi hatırlıyorsunuz değil mi?

5. Top Gun

2012’de yaşamını yitiren Tony Scott‘ın yönettiği Top Gun, 80’lerin unutulmaz yapımları arasında yer alır. Tom Cruise‘un yıldızının parlamasında da önemli yeri olan film, soundtracki ile bütünleşen filmlerden biri.

Filmin Top Gun: Maverick adıyla bir devam filminin geleceğini ve yine ilk filmdeki karakteriyle Tom Cruise’un başrolde olacağını da belirtelim.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here