Birbirinden başarılı oyuncular, efsane bir yönetmen, muhteşem müzik seçimleri ve Paris! 2011 yapımı Paris’te Gece Yarısı filmi Woody Allen tarafından yönetildi. Fantastik ögeler içeren, Altın Küre ödüllü senaryosu da ünlü yönetmene ait. Orijinalliği ile dikkat çeken hikayede, Gill yanlış zamanda yaşadığına inanan ve geçmiş tarihlere özlem duyan başarılı bir senaristtir. İlk kitabı üzerinde çalışan Gill, nişanlısı ve onun ailesi ile birlikte Paris’e gider. Fakat aşık olacağı Paris’in ona göstereceği mucizelerden habersizdir. Owen Wilson‘ın başrolde olduğu filmde Rachel McAdams, Marion Cotillard, Adrien Brody gibi birçok ünlü oyuncu rol aldı. Oldukça başarılı olan film, en yüksek gişe yapan Allen eseri olmasının yanında çok sayıda ödüle layık görüldü.

Özellikle sanat ve edebiyat aşıkları için bulunmaz bir nimet olan film, 1920’lerin Paris’inde Dali, Picasso, Hemingway gibi bir çok sanatçıyı izleme şansı veriyor. Belirli bir sanat bilgisine sahip olunduğu takdirde seyir zevki çok yüksek bir film. Hikayesi, sanat tarihine birçok göndermeye sahip. Paris’in eşsiz güzelliğini, ona yakışacak müziklerle harmanlayarak seyirciye sunan filmin replikleri de bir o kadar başarılı. Paris sokaklarında, ünlü sanatçılarla güzel vakit geçirmek isterseniz, bu etkileyici filmi izlemenizi tavsiye ederiz.

İşte filmden dikkatimizi çeken bazı replik ve şarkılar:

1. +Bir hayale aşıksın.
    -Sana aşığım.

2. Mesele şu ki nostalji inkar demektir. Şimdiki acı veren zamanın inkarı.

3. İşte savaş erkeklere bunu yapar ve çamur içinde ölmenin onurlu hiçbir tarafı yoktur; zarafet içinde ölmedikten sonra. Sadece onurlu değil, aynı zamanda cesur da olarak da.

4. Ölümden korkarsan asla iyi bir yazar olamazsın.

5. Bence gerçek aşk ölüm ile bir ateşkes yaratır. Tüm korkaklık sevgisizlikten, sevgisizlikten de ondan. Gerçek ve cesur bir adam ölümün gözlerinin içine bakar. Gergedan avcıları veya Belmonte gibi, gerçek cesur adamlar. Çünkü aşkları yeterli tutkuyla ölümü onların aklından söküp atar. Ta ki her adamın başına geleceği gibi, geri dönene kadar. Ve her adam tekrar sevmek zorundadır.

6. Cesaret bir erkek için ne demekse kadın da odur.

7. İyi bir kitap, bir resim, bir heykel, bir senfoni yaratan bir sanatçı nasıl olur da harika bir şehirle rekabet edebilir? Edemez. etrafına bir bak! Her sokak, her cadde, hepsinin özel bir sanatsal biçimi var. Ve bilirsin ki bu soğuk, vahşi ve anlamsız evrende Paris diye bir yer var. şu ışıklara bak. Jüpiter veya Neptün’de bir halt olduğu yok. Ama uzaydan bile buradaki ışıkları, kafeleri, insanların içki içip şarkı söylediklerini görebilirsin. Hepimiz biliyoruz ki Paris evrenin göz bebeği.

8. Sanatçının görevi umutsuzluğa düşmek değil, bilakis varlığın boşluğunun panzehirini bulmaktır.

 

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here