Hip hop ile başlayan; R&B, soul ve pop müziğin muhteşem uyumuyla devam eden bir müzik hayatı… Asıl ismi Egbert Nathaniel Dawkins III olan Aloe Blacc‘ten söz edeceğiz bu sefer sizlere.

7 Ocak 1979’da Panamalı bir ailenin çocuğu olarak Kaliforniya’da dünyaya gelen Blacc, siyahi kültürü ile beslenerek yetişti ve henüz 9 yaşında iken hip hop müziğe aşık olup şarkılar yazmaya başladı, bunun da etkisi ile profesyonel müzik hayatına hip hop ile başlamayı seçti. İlk hip hop mixtape’ini yayınladığındaysa 17 yaşında bir gençti. Donny Hathaway ve Marvin Gaye gibi soul efsanelerini yoğun şekilde dinlediği bu dönem ile birlikte kendini bambaşka bir tarzın kollarına bırakmaya hazır halde buldu, asıl “şarkıcılık” macerası böylece başlamış oldu. Blacc bu konu ile ilgili şöyle söylüyor: “Hip hop’tan şarkıcı olmaya geçişimde en önemli faktörlerden biri Joni Mitchell, James Taylor, Kris Kristofferson ve Cat Stevens gibi insanları dinlemek oldu. Onların şarkıları güçlü sözlerle ifade edilen duygularla dolu ve bu benim üzerimde büyük bir etki yarattı.”.

Bağımsız plak şirketi Stones Throw ile imzaladığı anlaşma, onun için dönüm noktalarından biri oldu. Önce 2006 yılında ilk solo albümü Shine Through, ardından 2010 yılında ikinci albümü Good Things yayınlandı. Bu süreçte Billboard 200 albüm listesinde 4. sıraya yerleşti ve “En İyi Albüm” dalında Grammy’ye aday gösterildi. Ayrıca Pharrell Williams gibi önemli prodüktör ve müzisyenlerle de çalışma fırsatı yakaladı.

Daha çok aşk temalı parçalara ağırlık verdiği bu dönemin ardından Blacc, Interscope Records ile anlaşma yaptı ve daha büyük bir plak şirketi ile çalışmanın, sesini daha büyük kitlelere duyurmanın anahtarı olduğunu fark etti. Bu farkındalık ile birlikte müziğinin ışık olmasını istediğini söyleyen sanatçı, halihazırda karanlık ve kötülük dolu olan bu dünyada sesini sosyal bir değişimin aracı olarak kullanmayı amaçladı. 2013 yılında yayınlanan Lift Your Spirit albümü, böyle bir değişim rüzgarının etkisini taşıyor.

Sanatçı genel itibariyle müzik hayatında geçirdiği tüm değişimlerin de etkisi ile müziğinde muhteşem bir “denge” sunuyor bizlere. Her ne kadar tarzında “soul” etkileri ağır basıyor olsa da, farklı tarzlardan harmanladığı motifler Aloe Blaccin kendine ait tarzını tanımlıyor. Canlı performanslarında ise sesindeki sakinleştirici yan daha çok ağır basıyor.

Şimdi ise sizleri sanatçının parçalarından derlediğimiz küçük bir liste ile baş başa bırakıyoruz, keyifle dinlemeniz dileği ile!

  1. The Man
  2. I Need A Dollar
  3. Wake Me Up
  4. Ticking Bomb
  5. Love Is The Answer
  6. King Is Born
  7. Brooklyn In The Summer
  8. I Got Your Christmas Right Here
  9. Hello World (The World Is Ours)
  10. Zedd & Aloe Blacc & Grey – Candyman

Kaynak: http://www.aloeblacc.com/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here