Telefonlarımızın internete bağlanıp akıllanmasıyla birlikte sosyal medya siteleri hiç şüphesiz ki hızla yükseldi. Bu mecralarda yüksek takipçi, abone veya izlenme sayılarına sahip kişilerin uzun lafın kısası fenomenlerin, geniş kitlelere erişebilmesi reklam şirketlerinin gözünden elbette de kaçmadı ve viral reklamlar ile çalışmalara devam edildi.

Viral reklamların da fenomenlere düzenli para akışı yani aslında gelir sağlamasıyla birlikte bu gelirin vergilendirilmesi konusunda Maliye Bakanı Naci Ağbal bir takım açıklamalarda bulundu.

“İster gerçek, isterse sanal ortamda ticaret yapın. Bugünkü kanunlarımıza göre vergi vermek zorundasınız. Bir kişi internette ister kendi sayfasında reklam alsın isterse video çekerek tweet’ler atıp oradan gelir elde etsin, bunlar eğer devamlılık arz ediyorsa ortada bir kazanç var demektir ve verginin ödenmesi gerekir. Vergi kanunlarımızda hiçbir boşluk yok. Bunun adına ‘internet fenomeni’ deyin, ne derseniz deyin. ‘Bir şeyler yapıyorum da arada para kazanıyorum’ diyorsa her para kazanan nereden kazanırsa kazansın vergisini ödeyecek.” -Maliye Bakanı Naci Ağbal

Bakanın açıklamalarında gördüğümüz; günümüz kanunlarında bu konu hakkında hiç bir açık olmadığının vurgulanması ve paranın-gelirin devamlılığı durumunda kazanca dönüşmesinden ötürü vergilendirilmesi gerektiği düşüncesi en çok dikkat çeken satır araları olmakta.

Ayrıca sadece viral reklam alan sosyal medya fenomenlerinin değil internet üzerinden kazanç elde eden herkesin vergilendirme konusunda sorumlu olduğunu hatırlatan Bakan, Risk Analiz Merkezi adı verilen bir sistemle internet üzerinden yapılan ticaretin izleneceğini açıkladı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here