Gün geçtikçe hayatımızda daha çok yer eden sosyal medyanın iyi yönleri olduğu kadar yönleri de var. Günümüzde adeta vazgeçilmez bir alışkanlık olan sosyal medya ve genel anlamda “internet” amacına uygun kullanılmadığı zaman, özellikle gençlerin başına çeşitli belalar açarak kimi zaman onları ölüme bile sürükleyebiliyor. Sosyal medyanın kötü yönlerini, başımıza ne gibi belalar açabileceğini gözler önüne süren, mutlaka izlenmesi gereken beş filmi sizler için derledik. Keyifli okumalar!

5-Catfish (Kedi Balığı)

Yönetmenliğini Henry Joost ve Ariel Schulman’ın yaptığı filmin başrollerini yine Henry Joost ve Ariel Schulman üstlenirken Megan Faccio onlara eşlik ediyor. Filmin konusu ise; 24 yaşındaki Nev, internette tanışıp konuşmaya başladığı 19 yaşındaki Megan’a, onu hiç görmemesine rağmen aşık olur. Erkek kardeşi Ariel Schulman ve Henry Joost ise Nev’ın hayatını filme almaya karar vermişlerdir. İşte tam bu esnada Nev ve Megan’ın hikayesindeki potansiyeli fark ederler ve kendilerini asla tahmin edemeyecekleri bir deneyimin içerisinde bulurlar.

4-Sanal Hayatlar (Disconnect)

Başrollerinde Jason Bateman, Hope Davis, Frank Grillo, Andrea Riseborough, Paula Patton, Michael Nyqvist, Alexander Skarsgård ve Max Thieriot’un yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda ise Henry Alex Rubin oturuyor. Filmin konusundan bahsedecek olursak, film ailesini aramaya vakit yaratmakta zorlanan işkolik bir avukat, sırları internet ortamına yayılan bir çift, bir sınıf arkadaşına internet üzerinden zorbalık yapan çocuğunu yola getirmeye çalışan emekli bir polis memuru ve kariyer peşinde koşan bir bir gazetecinin yetişkin sitelerindeki mücadelesini anlatıyor. Tüm bu karakterleri aynı noktada buluşturan tek şey ise çağımızın buluşu internet. Modern iletişimin yeni adı olan internet tüm köşeli halleriyle masaya yatırılırken birbirinden farklı bir grup insanın hayatı üzerinde yaptığı benzer etki vurgulanıyor.

3-Nerve (Oyun)

Catfish filminde olduğu gibi Nerve filminin yönetmen koltuğunda da Ariel Schulman ve Henry Joost oturuyor. Filmin başrollerini ise Emma Roberts ve Dave Franco paylaşıyor.

Roberts’ın Vee’yi, Dave Franco’nun ise Ian karakterini canlandırdığı film sanal olarak oynanan bir Doğruluk-Cesaret oyununu temel alıyor. Nerve’ün bilinen iki kategorisi vardır; oyuncu ve izleyici. Eğer birey izleyiciyi tercih ederse oynayan kişileri izlemek ve onları istediği zaman kayıt altına almak için para ödemek zorundadır. Fakat eğer birey oyuncu kategorisinde yer almayı tercih ederse de izleyiciler tarafından gönderilen görevleri yapmak zorundadır. Her yapılan görev karşılığında bir miktar para kazanan oyuncular, eğer başarısız olursa veya oyundan çekilirse her şeyi kaybederler. Normalde çekingen bir insan olan Vee kendi duvarlarını yıkmaya karar verir ve aslında kendini kendine kanıtlamak için Nerve’ün içerisine oyuncu olarak adım atar. Ancak zaman geçtikçe iş oyun olmaktan çıkar, nitekim hareketlerinin oyunun “izleyenleri” tarafından manipüle edildiğini fark edecektir.

2-The Circle (Çember)

Emma Watson, Tom Hanks ve Karen Gillan’ın başrollerinde yer aldığı filmin yönetmenliğini ve senaristliğini James Ponsoldt üstleniyor. Dave Eggers’ın 2013’te basılan aynı adlı kitabından uyarlanan filmin konusu ise; Mae Holland (Emma Watson) dünyanın en güçlü teknoloji şirketlerinden biri olan The Circle’da iş bulduğunda büyük bir mutluluk yaşar. Burada geçirdiği ilk zamanlarında da her şey yolunda görünmektedir, hatta şirkette yükselmeye de başlamıştır. Ancak şirketin, milyarlarca insanın özel hayatıyla ilgili ne kadar çok şey bildiğini yavaş yavaş öğrendikçe, bireysel özgürlüklere nasıl saygısızlık edildiğini anladıkça fikirleri değişmeye başlayacaktır.

1-Sosyal Ağ (The Social Network)

3 Oscar ödüllü olan 2010 yapımı filmin yönetmen koltuğunda David Fincher otururken filmin başrollerini ise Jesse Eisenberg, Andrew Garfield ve Justin Timberlake paylaşıyor.

2003 yılında bir akşam, Harvard Üniversitesi öğrencisi ve bilgisayar programcısı Mark Zuckerberg (Facebook’un kurucusu), bilgisayarının başına oturur ve yeni bir fikir üzerinde çalışmaya başlar. Çılgın içerikli web günlüğü ve programlama sonucunda, kısa süre sonra global düzeyde bir sosyal ağ oluşturacak ve iletişimde devrim yaratacaktır. Ancak başarı bu genç girişimciyi kişisel ve yasal karmaşalara sürükler.

Kaynak 1,2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here