Sosyal medya, hayatımızın her alanında etkili olan ve hep bizimle var olmaya devam eden bir araç haline geldi. Uzaklaşmanın pek fazla mümkün olmadığı, insanı ve beraberinde toplumu sanallaştıran bir kullanıma dönüştü. İzlediğimiz diziler, yediğimiz yemekler, giydiğimiz kıyafetler gibi birçok şeye başkalarının zevklerini de hesaba katarak karar veriyoruz. Bizler sosyal medya sayesinde özgür olduğumuzu unutmuş hale geldik ve ne yazık ki iyice kendimizi kısıtlıyoruz. Asıl yapmak istediklerimizi değilde, toplumda hoş görülen şeyleri yapmaya özen gösteriyoruz. Bu inceleme yazımızda ise tüm bunlara atıfta bulunan ve oldukça güzel bir dilde anlatan, lise öğrencilerinin çekmiş olduğu Muet adlı kısa filmi ele alıyoruz.

Muet, genç bir ekibin yarattığı eleştirel ve duygusal türde başarılı bir iş olarak karşımıza çıkıyor. Kısakes2017 LiseVizyon dalında En İyi Yönetmen ödülünü alan film, beraberinde birçok yarışmada da başarı gösterdi. Hem senaryosu hem de anlatım tekniği ile oldukça başarılı bir yapım olan Muet, izleyenlerine vermek istediği mesajı oldukça kısa ve öz şekilde vermeyi çok iyi başarıyor. Bana göre filmi başarılı kılan yanı ise bu. 4 dakikalık kısa bir süreye sahip olsa da genel bir sistem eleştirisini güzel bir şekilde yapmayı başarıyor. Lise öğrencilerinin bir projesi olmasına rağmen oldukça profesyonel bir iş olarak duruyor.

Yönetmenliğini Ceyda Su Erden ve Melis Menküer‘in yaptığı filmin dili ise Fransızca. Kısaca her gün kapılarımızı kilitlediğimiz, pencerelerimizi kapattığımız ve mahremimizi sakladığımız özel hayatımızı tek dokunuşla herkese açan tüm insanların ortak hikayesini anlatıyor.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here