“Playstation 4’ün nesline yavaş yavaş hoşça kal deme vakti geldi.”

Fuarın en çok beklenen firmalarından biri olan Sony, Türkiye saatiyle 4.00’da 12 Haziran tarihinde E3 sunumunu gerçekleştirdi. Sunumda en çok dikkat çekici kısım yeni duyurulardan ziyade hali hazırda çıkışını bildiğimiz ürünleri görmek oldu. Daha önceki Sony performanslarını da göz önüne alarak hem bu senenin gösterisini değerlendirecek hem de bize sunulan ürünlerin kalitesini inceleyeceğiz.

The Last of Us Part II Gameplay Yayınlandı

Sony vurucu başlangıçları sever. Son zamanların en çok konuşulan 2016’nın E3 gösterisine de canlı orkestra eşliğinde God of War oynanış görüntüleriyle başlamıştı. 2017’de de başlangıç olarak Uncharted: The Lost Legacy seçilmişti. Durum böyle olunca E3 2018’de de sağlam bir başlangıç yapmak elbette farz oldu. Gustavo Santaolalla’nın banço eşliğinde The Last of Us’ın kulaklarda yer edinmiş, o imza müziğinin dinletisinin ardından ufak bir sinematik gösterildi. Sinematik ve oynanış videoları birbirlerine sinema tekniklerince bağlanarak oyunculara sunuldu. Oynanış ise klasik bir The Last of Us, daha doğrusu gizlilik/hayatta kalma oyun türünün bütün elementlerini içeriyordu. The Last of Us 2, Playstation 4’ün bütün imkanlarından yararlanacak şekilde tasarlanmış olacak ki akıcı animasyonlar gözlerimizi bayram ettirdi.

Ara Verildi?

Evet, gerçekten. Gösterinin başladığı alanı gördüğümüzde baya küçük bir sahne gördüğümüzde acayip bir şekilde çok çok kötü bir sunum bizleri bekliyor endişesine kapılmıştık. Fakat sonradan öğrendik ki mekandaki dekor The Last of Us Part II için özel yapılmış. Oyun basını ve izleyiciler farklı bir odaya geçtiler. Bu süre esnasında Shawn Layden ve bir kaç kişi daha The Last of Us Part II için sohbet ettiler. Fakat duyurular da dolaylı olarak devam etti. 04.30 gibi yayın çöktü ve 04.33 sularında geri geldi.

  • Destiny 2: Forsaken’dan hikaye trailer’ı geldi.

  • Call of Duty: Black Ops IIII haritaları hakkında bilgi verildi ve Playstation Plus üyelerinde Call of Duty: Black Ops III hediye edildi.
  • God of War’a New Game+ seçeneğinin getirileceği duyuruldu.

Ghost of Tsushima Gameplay Yayınlandı

Playstation Experince 2017’de duyurulduğundan beridir sesi soluğu çıkmayan Ghost of Tsushima’dan yeni haberler var. Infamous’lardan tanıdığımız ekip Sucker Punch’in yeni ürünü Ghost of Tsushima, 1274’ün Japonya’sında geçen bir hikaye. Moğol ordusunun Tsushima Adasını ele geçirmesiyle başlayan oyunun türü açık dünya aksiyon olarak belirlendi. Flüt dinletisi ile başlayan gösterim dövüş sisteminin ve atmosferin gözümüze resmen sokulduğu görüntülerle devam etti. HUD bile yoktu. Kılıç darbelerinin hissi ve düşmanımızı alt edişimiz oldukça tatmin edici duruyor. Görseller ise olağan üstüydü. Animasyonlar oldukça akıcı, çevre modellemeleri Playstation 4’te bu da mı olurmuş dedirten cinste.

Control Duyuruldu

Maddelerin sağa sola savrulmasını, mekanın bükülmesini gördüğümüzde yeni bir Quantum Break oyunu mu yoksa Half-Life 3 mü diye çokça geyiğini yaptık. Ardından giren logo daha önce tanıdık olduğumuz oyunların bir devamı olmadığını kanıtladı, Control. Yapımcı koltuğunda Remedy Entertainment’ı görünce hem içimiz rahat etti hem de şaşırdık. Alan Wake ve Quantum Break’ın ekibinden yeni oyun fikri kulağa iyi gelse de Xbox’la olan anlaşmadan sonra multi-platform bir oyun ilginç bir tecrübe olacaktı. Control PS4, XBO ve PC için çıkışını yapacak.

Resident Evil 2 Remake Gösterildi

Leon Kennedy ve Claire Redfield’in hikayesine iyileştirilmiş kontrol şemasında bir kez daha şahit olun. Remake oyunu için 3 yıl gibi devasa bir sürede yapılan Resident Evil 2’nin yeniden yapımı kamera açısını da günümüz oyuncularının alışkın olduğu şekle getiriyor. Resident Evil 2 Remake PS4, XBO ve PC için 25 Ocak 2019’da çıkışını yapacak.

Trover Saves the Universe Duyuldu

Rick and Morty’nin yaratıcılarından yeni bir oyun haberi var. Kelimenin tam anlamıyla şaştık kaldık. Çünkü Rick ve Morty olmadan yepyeni karakterlerin macerasına tanık olmak -hele de bu ekipten- olukça farklı bir tecrübe olacak. Playstation 4 ve Playstation VR için çıkış yapacak oyunun tanıtımı izlerken o heyecanı yakalayamadık. Atmosfer oldukça canlı ve renkli görünse de espriler oldukça bayat geldi. Rick and Morty’nın yaratıcı ekibinden çok çok daha kaliteli işler beklememiz bizce gayet normal. Onların potansiyelinin farkındayız. Konu Rick and Morty olunca elbette chat de sakin durmadı ve esprilerin arından hayran kitlesinin “Rick and Morty’nin şakalarını anlamanız için zeki olmanız lazım” saçma argümanı tiye almak amacıyla “200 IQ” spamladı.

Kingdom Hearts 3 Gösterildi

Kingdom Hearts 3 ile alakalı en kritik bilgileri Microsoft’un konferansından hali hazırda temin etmiştik. Çıkış tarihi bizler için tabi ki de süpriz olmadı ama beklemediğimiz iki şey vardı. Bunlardan biri Kingdom Hearts 3 için yapılan PS4 Pro koleksiyon sürümü ve içerisinde Kingdom Hearts 1.5, 2.5 Remix, 2.8 Final Chapter ve Kingdom Hearts 3’ün tek bir pakette sadece Playstation 4 için satışa sunulacağı haberi oldu. Sunumda Karayip Korsanları’ndan tanıdığımız karakterler bize eşlik etti.

Death Stranding Gösterildi

Ve buna rağmen elimizde hiç bir şey yok. Açalım ağzımızı yumalım gözümüzü. Kojima gerçekten kaliteli iş yapan bir oyun yönetmeni fakat konu bilgi almaya gelince ağzımıza bir parmak bal dahi çalmıyor. Yaptığı şey bu balın var olup olmadığına dair tartışmamıza neden olmak, o kadar. 8 dakika 28 saniye içinde nasıl olur da bir trailer kendi hakkında asla bilgi vermez. Sürrealizmin doruklarında olduğumuz için Kojima üstadımızın karşında boynumuz kıldan ince, ince olmasına da onlarca soru işaretinden fazla temin edebildiğimiz hiç bir şey yok. Hikayeyi rafa kaldırın, türü hakkında bile mi bir şey sırıtmaz bir fragman? Ya da şunu sormamız lazım; “Bir fragman 8 dakika 28 saniye olur mu?” 70’lerin sonunda TV serileriyle kariyeri yavaş yavaş biten bir hanımefendiyi trailer’ın sonuna koyarak Kojima ne anlamak istemektedir? Bu soruların cevabını emin olun bilmiyoruz ama internet öküzün altında buzağı aramaya, sinekten yağ çıkarmaya hazır. Hiç bir temele dayanmayan teorilere hazır olun çünkü trailer’ın ucu o kadar açık.

Nioh 2 Duyuruldu

Beklemediğimiz duyulardan biri de Nioh 2 oldu. Team Ninja yazısını ekranda gördüğümüzde yeni bir Ninja Gaiden oyununun gelmesini beklemiştik. Şeytani bir varlıkla mücadele eden karakterimiz kılıcını düşürüp form değiştirdiği anda da boynuzlarla birlikte Nioh 2 logosunu gördük.

Spider-Man Gösterildi

Marvel’s Spider-Man adıyla çıkışını yapacak, Playstation 4 için özel olarak geliştirilen Spider-Man oyunu kelimenin tam anlamıyla gümbür gümbür geliyor. 7 dakikalık demoda neler yoktu neler? Dövüş sistemi fazlasıyla tatmin edici, hızlı ve doyurucu. Genellikle bu tip sekanslar için “Batman Arkham’lardan alışkın olduğumuz” ibaresini kullanırız ama bu hareketlilik Arkham sisteminin yaklaşık 600 katı güzelleştirilmiş gibi duruyor. Düşmanlarımız belli! Electro, Rhino, Scorpion, Vulture ve Mr. Negative bizlere ister istemez Sinister Six ekibini çağrıştırdı. Venom, Carnage ikilisi trailer’da yoktu fakat görmek istiyor muyuz emin değiliz çünkü hali hazırda çok fazla tükettiğimizi düşünüyoruz. Ayrıca demo bizleri bir soru işaretine sürükleyecek şekilde bitti. Dövüşü kaybetmek üzere olan Peter Parken üzerine gelen sarı bir ışığa “Wait, you?” diyor. Kim bu, kim kim?! İnternette tartışmalar başladı bile. Iron Man olduğunu söyleyen de var, Goblin olduğunu da. 7 Eylül 2018’de PS4 için çıkışını yapacak.

Déraciné Duyuruldu

Sony’nin konferansı Spider-Man’ın da gösterilmesiyle birlikte bitmiş olmasına rağmen From Software’dan çıkma Déraciné sunumdan sonra duyuruldu. Japan Studio ve From Software isimlerini Sony konferansında yan yana görünce ve o malum sızıntı listesi de eklenince Bloodborne 2 bombasını patlatır mı diye düşündük fakat elimize geçen VR oyunu oldu. Çok büyük hayal kırıklığına uğradık ve Form Software’dan VR oyunun şaşkınlığına gömüldük.

Konferans Nasıldı?

E3’ü sadece Sony kapsamında değil bütün markalarla birlikte incelediğimizde gerçekten neyi nasıl yorumlayacağımızı bilemiyoruz çünkü Microsoft’a baktığımızda Cyberpunk, Devil May Cry 5 gibi multi-platform olmasına rağmen ağır taşlar görüyoruz fakat Sony’e baktığımızda zaten çıkışlarından haberdar olduğumuz The Last of Us Part II, Ghost of Tsushima, Spider-Man gibi konsola özel oyunların oynanış videoları var. Öte yandan The Last of Us Part II’den sonra verilen ara o kadar sıkıcıydı ki. Keşke olmasaydı da çatır çatır trailer izleseydik. Ayrıca konsola özel yeni bir oyunun duyurulmaması da gözlerimizden kaçmadı değil. Tüm konsol özel oyunlarında hem mekaniksel olarak hem de görsel olarak sınırları da zorlaması taa yazının en başında da dediğimiz gibi Playstation 4 nesline yavaş yavaş hoşça kal deme vaktinin geldiğini gösteriyor ve hatta belki de kanıtlıyor. The Order: 1886’nın havada kalan finalinden sonra bir devam oyunu elbette ki bekliyoruz ve 2018 dahil olmak üzere üç sene oldu bile. Playstation 5’in çıkış oyunlarından biri The Order: 1887 falan olur belki ne dersiniz?

Son zamanların en iyi sunumu değildi bunu itiraf etmemiz gerekli. Hele ki E3 2016 Sony adına muhteşem bir seneydi. God of War’ın duyurulması, Crash Bandicoot remastered’ın duyurulması, Spider-Man, Horizon: Zero Dawn, Death Stranding gibi yeni IP’lerin duyurulması, Detroid: Become Human’dan daha güncel bilgiler almamız, o devasa sahne, VR kısmına oldukça az süre ayrılması, kimselerin araya girmeyip kesintisiz bir şekilde trailer bombardımanına tutulmamız, Resident Evil 7 ve onun VR oluşu gibi yazdıkça yazmaktan kendimizi alıkoyamadığımız 2016 nerede, 2018 nerede? Sony’ın 2018 sunumu çok kötü başladı, hele ki müzik dinletisinin acayip uzaması ve sahne değişimi yüzünden vermiş olduğumuz ara ister istemez biz seyirciler için korku yarattı.

E3 2017’nin ana sorunu VR için ayrılan ekran süresi ve peşpeşe trailer izleyemememiz olmuştu. Tıpkı 2018’deki gibi hali hazırda çıkışlarını bildiğimiz oyunlar hakkında daha fazla bilgi aldığımız bir fuar olmuştu.

Çok yüzeysel baktığımızda elimizde olan şey iki adet zombi, iki adet ninja oyunundan başka bir şey değil. Tüm bunlara rağmen detaylarına indiğimizde kaliteli ürünler bizi karşılıyor.

Neler gördüğümüz kadar neler görmediğimiz de önemli. Çok şükür ki Days Gone gibi bir ürüne ekran süresi ayrılmamış bile. Oynanışını da gördüğümüz gibi sıradan bir oyun olan Days Gone, özellikle Spider-Man’ın gölgesinde kalırdı ve sunumu oldukça yavaşlatırdı. PSX’te duyurulan MediEvil remastered’tan hâlâ haber yok. Spyro’nun remastered sürümünün ne zaman çıkacağını bilsek de, görsellere sahip olsak da oynanış videosunu görmeyi çok istiyorduk. Bu iki imza isimden haber gelmediği gibi dev taşlar; The Last of Us Part II ve Ghost of Tsushima ve Death Stranding’ın çıkış tarihleri duyurulmadı.

Gösterilen materyaller olarak kaliteli ürünler sunulsa da gösteri ve şov bakımından sınıfta kaldığını belirtmek durumundayız. E3 2019’a gösterilecek oyunların temeli adına 2018 bu şekilde geçmiş olabilir ya da kim bilir E3 2019’da yeni bir konsolla karşılaşacağımız için bu şekilde geçmiş olabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here