Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
31

Bazı filmler vardır başlangıçta ne olduğunu anlayamaz, beynimiz yanana kadar olayları sorgular dururuz. Ancak sonunda öyle bir final sahnesiyle çıkar ki karşımıza adeta “vay be” dedirterek can evimizden vurur ve şok duygusunu dibine kadar yaşatır bize. Taşlar yerine oturduğunda ise aynı filmi birkaç kez daha izleyip kaçırdığımız küçük detaylara ulaşma ihtiyacını derinden hissederiz. İşte tam da bu şekilde sonuyla şok eden 10 efsane filmi sizler için listeledik. Keyifli okumalar.

10) 23 numara / The Number 23 (Imdb 6.4)

           

Usta aktör Jim Carrey’nin başrolde yer aldığı bu filmde, 23 sayısını kendisine takıntı haline getiren Walter Saparrow’un ilginç hikayesi anlatılıyor. Olayların kökeninde, Walter’a karısı Agatha (Virginia Madsen) tarafından hediyen edilen “23 numara” isimli kitap var. Genç adam bu kitapta anlatılanların etkisiyle kendisinin ve ailesinin yaşamını adeta psikolojik bir cehenneme dönüştürür. En sonunda yüzleşeceği gerçek ise hayatını alt üst edecektir.

9) İhanetin Bedeli / Butterfly on a Wheel (Imdb 6.7)

           

2007 yılında vizyona giren filmin başrolünde Gerard Butler, Pierce Brosnan ve Maria Bello yer alıyor. Küçük kızları ile beraber son derece mutlu bir yaşam süren Randall ailesinin hayatı bir gecede kararacak ve sonrasında yapmak zorunda kalacakları şeylerin sonuçları çok ağır olacaktır.

8) Sihirbazlar Çetesi 1 / Now You See Me (Imdb 7.3)

           

Morgan Freeman ve Mark Ruffalo gibi usta oyuncuları bünyesinde bulunduran film, 2013 yılında vizyona girerek oldukça dikkat çekti. Gizemli bir oluşum tarafından bir araya getirilen bir grup sihirbaz, normal numaraların ötesinde çok daha farklı gösterilere imza atarlar. Sahnede oldukları sırada ellerini kıpırdatmadan banka soydukları için FBI’ın radarına girecek ama kendinden emin tavırları sayesinde asla yakalanmayacaklardır.

7) İhtiyar Delikanlı / Oldboy (Imdb 8.4)

Oh Dae-Soo, son derece mutlu bir hayat süren evli ve çocuklu bir iş adamıdır. Fakat bir gün kaçırılarak 15 yıl süren bir tutsaklığa maruz kalır. Serbest bırakıldıktan sonra tanıştığı Mido, ona intikamını almak için yardım etme sözü verir. Ardından bir anda ortaya çıkan Evergreen lakaplı bir adam 5 gün içerisinde neden hapsedildiğini bulamazsa, Mido’yu öldüreceğini söyler. Bu gerçeğin peşine düşen Oh Dae-Soo başka sırları da ortaya çıkartacaktır.

6) Kader / Predestination (Imdb 7.5)

           

Başrolünü Ethan Hawke’ın oynadığı filmin yönetmen koltuğunda, Michael Spierig ve Peter Spierig kardeşler oturuyor. Film, olmuş veya olması mümkün olan olayları engellemeye çalışan zaman yolcusu bir ajanın hikayesini konu ediniyor. Ajanın yeni görevi, 1975 yılında gerçekleşen ve binlerce insanın ölümüne yol açan büyük bir patlamaya engel olmaktır.

5) Karanlık Yolculuk / Donnie Darko (Imdb 8.1)

2003’te vizyona giren filmin başrolünde ünlü aktör Jake Gyllenhaal yer alıyor. 80’lerde 16 yaşındaki Donnie Darko adında bir genç, tuhaf görüntüler görmeye başlar ve bu görüntülerin peşine düşer. Ailesinden ve arkadaşlarından tamamen uzaklaşarak sürekli karşısına çıkan tavşan kostümlü adamı takip eder. Tam anlamıyla bilim kurgu ve gizem bir arada!

4) Zindan Adası / Shutter Island (Imdb 8.0)

           

Filmin yönetmen koltuğunda Oscar ödüllü Martin Scorsese oturuyor. Suç işlemiş akıl hastalarının tedavi edildiği bir ada hastanesinde, tehlikeli bir katil kaybolur. Olayı araştırmak üzere görevlendirilen Teddy Daniels (Leonardo di Caprio) ve Chuck Aule (Mark Ruffalo) isimli dedektifler, oldukça tuhaf şeylerle karşılaşacak ve filmin sonuna doğru adeta hayatlarının şokunu yaşayacaklardır.

3) Ben Kimim / Who am I (Imdb 8.1)

Oldukça asosyal olan genç hacker Benjamin (Tom Schilling), bir başka hacker Max (Elyas Mebarek) ile bir araya gelerek CLAY isimli hacker grubunu kurar. Bu grubun büyük hedefleri vardır fakat ilk iş olarak internet dünyasının önemli isimlerinin dikkatini çekmek isterler. Amaçlarında ulaşacak faaliyetleri geçekleştirdiklerinde ise, polisle başları belaya girecektir.

2) Prestij / The Prestige (Imdb 8.5)

           

Dünya sinemasının en önemli filmlerinden birisi olan Prestij’in yönetmen koltuğunda, usta yönetmen Christopher Nolan oturuyor. Film, önceleri dost olan fakat yaşadıkları trajik bir olay nedeniyle birbirlerinin en büyük düşmanı haline gelen iki sihirbazın çekişmeli öyküsünü anlatıyor. Bu iki gösteri adamının aralarındaki rekabet son derece tehlikeli bir hal alır ve ikisi de en iyisi olmaya, rakibini mümkün olabilecek her türlü yolla alt etmeye çalışır. Robert Angier (Hugh Jackman) ve Alfred Borden (Christian Bale)’in bitmek tükenmek bilmeyen mücadelesi daha pek çok acıyı beraberinde getirecektir.

1) Dövüş Kulübü / Fight Club (Imdb 8.8)

           

Sinema tarihinin kült filmleri arasında yer alan bu efsane filmin kadrosunda; Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter yer alıyor. 1999 yılında gösterime girmesine rağmen günümüzde hala daha alanının en iyisi! Etkisini kaybetmeyen ve hikayesiyle pek çok yapıma ilham kaynağı olan bir başyapıt… Chuck Palanhiuk’un kitabından uyarlanan filmde, iyi bir işi ve güzel bir evi olan Jack (Edward Norton), hayatının monotonluğundan oldukça bıkmıştır. Zevk aldığı, mutlu olabildiği hiçbir şey yoktur. Bütün bu sıradanlığın içerisinde debelenirken bir gün Tyler Durden (Brad Pitt) adında son derece aykırı bir adamla tanışır. Tyler onu, hakkında konuşulmaması gereken “Dövüş Kulübü” isimli bir organizasyona dahil edecek ve Jack’in hayatı bir daha asla eskisi gibi olmayacaktır.

Kaynak: 1, 2

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
31

3 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here