27 Şubat 1902 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kalifornia eyaletinde doğan Steinbeck, ırgat bir ailenin çocuğu olarak küçük yaşlarda çiftçilik yapmıştır. Annesi İrlandalı, babası Prusyalı olan ünlü yazar, Stanford Üniversitesi’nde öğrenim gördü. Ancak öğrenimini 1920 ve 1926 yılları arasında aralıklarla tamamlayabildi. Eğitim hayatını sürdürebilmek için ise duvarcılık, boyacılık gibi ustalık gerektiren işlerde, kimi zaman ise eczacıların yanlarında çırak olarak çalıştı.

Küçük yaşlarından beri yazmaktan hoşlanan Steinbeck, hayatı boyunca edindiği deneyimleri gerçekçi bir dille kaleme almaya başladı. İşçilerin ve ırgatların yaşamları, karşılaştıkları zorluklar, ilişkileri ve yaşam koşulları, ünlü yazarın en çok değindiği konulardı.

1920-1925 yılları arasında aralıklarla Stanford Üniversitesi‘ne devam ederek edebiyat ve deniz biyolojisi okudu. 1925 yılında gazetecilik ve edebiyat tutkusuyla öğrenimini yarıda bıraktı. Üniversitesinde okurken de öğrenimini devam ettirebilmek için birçok işte çalıştı. Yaptığı çiftçilik, duvarcılık, boyacılık, kapıcılık, eczacılık gibi işler kitaplarına konu oldu. Yazarlık yapma umuduyla 1925 yılında New York’a gitti. Ne var ki pek kısa süren bir gazetecilik deneyimi dışında, yazılarını yayınlatmayı başaramadı ve 1926’da Kaliforniya’ya döndü. Bunu izleyen iki yıl boyunca Lake Tahoe’da bir sayfiye evinin bekçiliğini yaptı. Yılın sekiz ayı karlar altında kalan bu ıssız yerde ilk eserlerini kaleme aldı.

1929 yılında ilk kitabını bastırdı. “Altın Kupa” korsan Henry Morgan’ın hayatını anlatan bir kitaptır.

Kitapları Hakkında

En önemli eseri olan “Gazap Üzümleri” romanında, tarımdaki hızlı kapitalistleşme sürecini anlatır. Küçük toprakları, bankalar tarafından istimlak edilen Oklahamalı çiftçiler, topraklarından kovulup, kapitalizmin olağan işleyişi gereği açlığa ve işsizliğe terk edilirler. Başka çalışma olanağı olmadığından, Kaliforniya’ya, emeklerinin, yok pahasına kullanılacağı büyük kapitalist çiftliklere doğru giden bu aileler birbirleriyle yarışır.

Eski köylülerin işçileşmesi her yerde sancılı olmaktadır ve bu süreçte yaşanan dramatik durumları gerçekçi ve çarpıcı bir biçimde Steinbeck eserlerine yansıtmıştır. Tek yiyecekleri olan katı ekmeği dişleri olmadığı için yemekte zorluk çeken büyükannenin, sonunda bu uzun yolculuğa dayanamaması, çocukların kitlesel açlığı vb. sahnelerden etkilenmemek mümkün değildir. Cüzi bir alışveriş için girdikleri dükkanda geçen sahne, çocukların şeker de yiyebildiği bir dünya özlemini körükler.

“Fareler ve İnsanlar”, “Sardalya Sokağı”, “Cennetin Yolu” yazarın diğer önemli eserleri arasındadır. Kaliforniya’daki tarım işçilerinin grevini “Bitmeyen Kavga” adlı romanında anlatır.

John Steinbeck’in yapıtları, imgelerden bolca yararlanan “sanatsal” yapıtlar olmaktan çok, yüzyılın başında önemli toplumsal değişimler yaşanan topraklarda, toplumsal gerçekliğin, ayrıntılı bir gözleme dayanan, tamamıyla gerçekçi birer yansıtılışıdır.

Roman türündeki diğer eserleri:
*Bilinmeyen Bir Tanrıya,
*Aysız Geceler (1942),
*Ay Battı (1944),
*Sardalye Sokağı (1945),
*İnci (1947),
*Aşk Otobüsü (1947),
*Alev (1950),
*Cennet Yolu (1952),
*Tatlı Perşembe,
*Pippin 4′ün Kısa Süren Saltanatı,
*Mutsuzluğumuzun Kışı,
*Kaygılarımızın Kışı,
*Acı Hayat,
*The Acts of King Arthur and His Noble Knights.

Düzyazı türündeki diğer eserleri:
*The Log from the Sea of Cortez,
*Bobs Away: The Story of a Bomber Team, A Russian Journal,
*Bir Savaş Vardı,
*Travels with Charley,
*Journal of a Novel: The East of Eden Letters,
*Amerika ve Amerikalılar.

Öykü türündeki diğer eserleri:
*Kasımpatıları,
*The White Quail, Flight,
*The Snake, Breakfast,
*The Raid,
*The Harness,
*The Vigilante,
*Johnny Bear,
*Al Midilli (Kırmızı Midilli),
*The Murder,
*Saint Katy the Virgin.

Sinemaya uyarlanan diğer eserleri:
*The Forgotten Village (Unutulmuş Köy) (1941),
*The Moon is Down (1943),
*Lifeboat (Yaşamak İstiyoruz) (1944),
*A Medal for Benny (1944),
*La Perla (The Pearl, Meksika) (1947),
*The Red Pony (1949),
*Viva Zapata (Yaşasın Zapata) (1952),
*The Wayward Bus (1956),
*The Flight (1961),
*İkimize Bir Dünya (Of Mice and Men filminden uyarlanan Türk yapımı film) (1962),
*Topoli (Of Mice and Men filminden uyarlanan İran yapımı film) (1972),
*Cannery Row (Sardalye Sokağı) (1982).

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here