Sonbaharın sona ermek üzere olduğu şu günlerde caz standartları ve klasiklerinden oluşmuş aşağıdaki caz parçaları, sonbaharı uğurlamak ve sonbaharda yaşadığımız anıları yeniden hatırlamak için bize eşlik edecekler. Hadi gelin hep birlikte sonbaharı uğurlayalım!

 1. Autumn Leaves – Chet Baker & Paul Desmond

  En etkileyici caz standartlarından biri olan Autumn Leaves tabii ki sonbahar denince akla gelecek ilk şarkılardan biri. Joseph Kosma’nın bestelediği Autumn Leaves’i Cannonball Adderley, Stan Getz, Bill Evans, Miles Davis, Nat King Cole gibi büyük isimler kendilerine özgü stilleriyle yorumlamışlardır. Trompetçi Stan Getz ve alto saksafoncu Paul Desmond’in yorumu ise size sonbaharın sonlarından ve kış başında eşlik edebilecek en güzel performanslardan biri.

 2. Autumn Nocturne – Lou Donaldson

  Josef Myrow bestesi olan Autumn Nocturne, hard bop dönem cazcısı olan Lou Donaldson tarafından başarılı bir şekilde yorumlanmıştır. Blues ağırlıklı çalış tarzıyla ünlenen Donaldson şarkının orijinal halinin üstüne blues ağırlıklı doğaçlamasıyla sonabahar gecelerinde sizleri yalnız bırakmaycak bir perfonsmans ortaya koymuş.

 3. Autumn In New York – Ella Fitzgerald & Louis Armstrong

  Ella ve Louis’in birlikte yaptıkları ikinci albümde olan Autumn In New York caz tarihindeki en güzel düetlerden biri kesinlikle. Sonbahar mevsimindeki New York’u anlatan şarkı sözleri içinizde rüzgar ve yapraklar arasında sokaklarda yürüme isteği uyandırır. Henüz sonbahar bitmediğine göre dışarı çıkıp siz de son kez bu güzel mevsimin havasını içinize çekebilirsiniz. Kulağınızdaki bu şarkı havayla beraber güzel bir atmosfer oluşturacaktır. Şarkı, hangi şehirde olursanız olun aynı etkiyi yaratacaktır.

  it’s autumn in New york
  it’s good to live it again// New York’ta sonbahar, yaşamak için yine güzel bir zaman

 4. The Wind – Stan Getz

Stan Getz’in ölümünden sonra 2003 yılında yayınlanan, herhangi bir albüm kaydı bulunmayan şarkılarından oluşan “Bossas And Ballads”da yer alır The Wind. Stan Getz’in Brezilya’da samba ve caz müziğin birleşimi ile ortaya çıkan bir tür olan bossanova türündeki caz stiliyle çalınan The Wind, sonbaharın son günlerinin fısıltısını kulaklarınıza duyurur.  Stan Getz saksafonunda her notayı üflediğinde, son sonbahar rüzgarlarını hissedersiniz.

5. Autumn Serenade – John Coltrane & Johnny Hartman

Başrollerde  cazın en büyük isimlerinden Coltrane ve caz vokali Hartman. Sonbahara son bir serenad ve saygı duruşu. En güzel melodileriyle birlikte sonbahar bir daha gelecek. Başka sonbaharlarda görüşmek üzere.

Through the trees comes autumn with her serenade.
Melodies the sweetest music ever played. //

Serenadınıyla geldi sonbahar ağaçlardan doğru çalınmış en tatlı müzikle beraber.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here