Yaz sona erdiğinde ve sonbahar başladığında daha fazla endişeli hissetmenizin birkaç nedeni vardır. Sonbahar kaygısı, bazı insanların sonbahar aylarında hissetmeye başladığı kaygının yıllık artışıdır. Uzmanlar, bu kaygının bazı nedenlerinin yeni bir okul yılına, tatil sezonunun belirsiz stresine ya da yaz aylarında istenen hedeflere ulaşılmamasından kaynaklanabileceğini söylüyor. Diyetteki değişiklikler, günlük egzersizler ve gün ışığına daha fazla maruz kalmak, insanların sonbahar kaygısının etkilerini en aza indirmesinin bir yoludur.

Sonbahar mevsimine girerken bazı insanlar kendilerini endişeli hissediyorlar. Sonbahar kaygısı, sonbahar ayları boyunca insanların endişe ve düşük ruh halinden muzdarip olma eğilimidir. Diğer endişelerden farklı olarak, genellikle bariz bir etki yoktur ve yıllık olarak nüks etme eğilimindedir.

Sonbaharda Endişe Belirtileri

 • Düşük ruh hali ve depresyon
 • Kaygı ve aşırı endişe
 • Sinirlilik
 • Uyuşukluk, uykululuk ve halsizlik
 • Günlük aktivitelere ilgi kaybı

Sebeplerden birisi de güneş ışığının azalmasıdır çünkü serotonin seviyesinin düşmesine neden oluyor. Bu önemli hormon ruh halini, iştahı ve uyku düzenini etkiler. Ayrıca uykulu ve depresif hissettirme eğiliminde olan melatonin hormonunda da bir artış vardır. Daha az D vitamini, daha az güneş ışığına maruz kalmanın başka bir etkisidir. Bunun eksikliği, aynı zamanda depresyonla da ilişkilendirilir. Diğer faktörler arasında davranış değişiklikleri var; çünkü havalar kötüleştikçe açık havada daha az zaman harcıyoruz ve daha az egzersiz yapıyoruz.

Sonbahar Kaygısı Mı Yoksa Başka Bir Şey Mi?

Mevsimsel değişikliklerin, ruh hali değişiklikleri ve kaygı getirebileceği konusunda hemfikiriz ancak sonbahar kaygısı tanınan bir durum değildir. Genellikle SAD hakkında konuşuyoruz yani mevsimsel duygusal bozukluk. Günler kısalıyor, geceler uzuyor, havalar soğuyor. Okula geri dönme endişesi, akademik ve sosyal olarak başarılı olma baskısı olabilir. Sonbahar kaygısı, SAD olma konusunda beklenen bir endişe olabilir. Geçişlerle veya yaşam koşullarındaki herhangi bir değişiklikle mücadele eden insanlar endişeli olabilir çünkü şimdi daha erken kalkmaları ve daha az uyuyabilmeleri gerekebilir. Bu, özellikle kaygılarının daha az uykudan kaynaklanması durumunda oluşabilir.

Ne Yapabilirsin?

 1. Daha fazla ışık alın.

Güneş ışığından en iyi şekilde yararlanmak için dışarıda daha fazla vakit geçirin.

 1. Her gün egzersiz yapın.

En az 30 dakika boyunca günlük egzersiz yapın.

 1. Yemek tercihlerinizi değiştirin.

Sonbaharda ne yediğinizi düşünmek için mükemmel bir zaman.

 1. Yeni bir şey başlat.

Sonbahar yeni bir başlangıç ​​zamanı, kendin için yeni bir şeylere başla.

 1. Görünümünüzü yeniden canlandırın.

Bunu yapmanın yolu: evinizdeki ortamı rahat, sıcak bir battaniye ile ya da sonbahar renkleri vurgusu olan yastıklarla değiştirmek.

 1. Profesyonel yardım isteyin.

İşler gerçekten kötüye gidene kadar beklemeyin. Endişeli ve depresif hissetmeye başlarsanız, ruh halinizi iyileştirmek için hemen harekete geçin ve profesyonel yardım alın.

 

Görseller: 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here