Küresel ve yerel markaların Doğu Asya’nın en büyük tatillerinden biri olan Güz Ortası Festivali’nde yer almak adına yarışları başladı. Sekizinci ayın 15. gününde gerçekleşen 3000 yıllık festivalin en ünlü özelliği yiyecekleri desek yeridir. Nilüfer tohumu pastası ve yumurta sarısı dolgulu “kek” gibi yiyecekler.

Geçen yıl en yaratıcı moon cake için beş moda evi seçilmişti. Bu sene ise moda evleri bu yarışta çıtayı daha fazla yükseltti ve bu yüzden seçmek de oldukça zor oldu. Önemli kısım ise dört parçayı eşit şekilde kesen, daha geleneksel nilüfer ezmesiyle doldurulmuş kekin artık geride kalması. Şimdilerde ise büyük ölçüde Batı tatlılarının üstlendiği ısırık büyüklüğüne sahip versiyonlar mevcut.

Bu yıl Louis Vuitton, Gucci, BAPE ve Burberry gibi isimler tekrar ediyor ama aynı zamanda CELINE, Fendi, Hermès, LOEWE, Maison Margiela ve Saint Laurent gibi moda evlerinden yeni girenleri de görüyoruz. Hong Kong merkezli resmi Ferrari satıcısı Blackbird otomotiv, BB LM‘nin arkasını taklit eden tam bir moon cake ekran kutusu ile çentik atıyor. Daha fazla uzatmadan, işte bu yılın en iyi markalı moon cakeleri.

Louis Vuitton                                    LV Çikolatalı Bulut Monogramı

Louis Vuitton, beklentileri karşıladı. Uzun bir dikdörtgen şeklinde olan kutu dikey olarak açılıyor ve karşımıza kağıttan bulutlar içinde bir sıcak hava balonu çıkıyor. Markanın klasik logoları ile süslenmiş bir çekmece açılıyor ve içinden dört tane moon cake çıkıyor.

LOEWE
Doğal Ahşap Kutu

LOEWE ‘in pastaları çift bölmeli doğal ahşap kutu içinde geliyor. Her biri ısırık büyüklüğünde ve moon cakeler markanın monogramı ile damgalanırken logosu kutunun üstünde büyük bir şekilde merkezileştirilmiş. Alt çekmecede gelecek sezon için LOEWE damgalı moon cakeler hazırlamak isterseniz diye minik, ahşap bir damga bulunuyor.

Blackbird Otomotiv
Ferrari BB LM’den Esinlenilmiş Mooncakes

Hong Kong’un klasik otomobil ve Ferrari’nin satıcıları Blackbird Automotive, bu yıl moon cakelerini serbest bırakmak için çıtayı yüksek tuttu. Daha az bilinen Ferrari 512 BB LM‘ye atıfta bulunan –Luigi Chinetti‘nin Kuzey Amerika Yarış Takımı’nın (NART) parçası olan bir yarış arabası- moon cake kutusu, tamamen ışıkla çalışan ve 70’li yılların başını andıran midilli ile aynı örgü tasarımını kullanıyor .

Maison Margiela
Beyaz “Sayılar” Kutusu ve Mooncake Kurabiye

Tamamen beyaz renkli ahşap bir kutunun üstünde “numaralar” logosu ve içinde seviyeli moon cake bisküvisi var. Margiela’nın marka tasarımı ise küçük damgalı dört eşsiz toplama dikişi.

Gucci 
Monogram Teneke Kutu

Gucci‘nin moon cake kutusu daha ilk bakışta bir bekçi kulübesi veya mücevher kutusu gibi görünüyor. Kutunun içi altı ayrı moon cake kutusunun yerleştirildiği açık mavi saten malzeme ile kaplanmış. Her kalay “GG” monogramı dahil olmak üzere çeşitli sanat eserleri ile süslenmiş. Gökrüyoruz ki Gucci, keklerini “arı” motifi ile damgalamayı seçmiş.

CELINE
Minimal CELINE Monogramı

CELINE basit ve doğrudan bir moon cake partisi sunuyor. Siyah metin markalı beyaz bir kutu ve ardından her pasta için dört ayrı kare. Tepesinde hafif kızarıklık olan basit, minimal CELINE tuğrası tasarımı temiz duruyor ve kekin kalitesine odaklandırıyor. O kadar sorunsuz ve basit ki, bunları yıl boyunca Paris’teki bir fırında sattığınızı hayal edebilirsiniz.

Fendi
LED Fener Atlıkarınca

Fendi, ay pastası teslimatı için bu yılın skalasını yüksek tutuyor. Ambalajın tamamı bir fener şeklini alırken tutacakların arasındaki şeffaf akrilik bir levha birkaç LED şeridiyle aydınlatılıyor. Her şey keklerin büyük pirinç topuzu çekerek erişildiği katı bir kaide üzerine oturtuluyor. Her pasta, “FF” damgası ile işaretlenmiş.

Burberry
“TB” Monogramı

Burberry, bu yıl tasarımlarını daha risksiz tuttu. Birçoğunun ısırık büyüklüğünde moon cake çılgınlığı peşinde koşmasıyla Burberry, zamanın test edilmiş geleneksel dolgusu ve şekli ile gitti. Peter Saville tarafından tasarlanan TB monogramında, “Burberry” adını meydana getiren ve dört ayrı kutudan oluşan moon cakeleri mevcut.

Hermès
Metal Gökkuşağı Çubuğu

Yıllık kutlama için yenilebilir bir jest sunmayan tek kişi Hermes oldu. Bunun yerine Fransız moda evi iki lüks gökkuşağı çubuğu içeren bir paket oluşturmayı seçti. Bu Japon buluşu, hareket halindeyken metal çubuğun elinizde dönmesiyle rengarenk bir hal alıyor. Gökkuşağı çubuğunun şekli, sonbahar ortasındaki festival boyunca kullanılan bir kağıt fener gibi gözüküyor.

Saint Laurent
Altın Varak Dokulu Kara Kutu

Saint Laurent ayakkabılarından alışveriş yapanlar bu kutuyu kolayca tanıyabilecek. Moon cake kutuları, ayakkabı kutuları ile birebir aynı tasarıma sahip. Ana kapağı açtığınızda kutunun daha minik boyları ile karşılaşıyorsunuz. İçinden ise damgalı moon cakeler çıkıyor.

Birçok markanın yaratıcılığını konuşturduğu bu festival yiyeceklerinden sizler hangisini daha başarılı buldunuz?

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here