Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

2017 sonbaharı, tam da caz müzik severlerinin ‘aliyülâlâ’ diyebileceği festivallerle, doludizgin bir sezon oluyor. Caz severler, bu içerik tam sizlere göre!

Bodrum’da bu yıl ilki düzenlenen 1. Uluslararası Turkcell Bodrum Caz Festivali, ünlü caz sanatçıları ve grupların katılımıyla başladı. 1 Eylül’de başlayan festival, 17 Eylül’de Jehan Barbur’un sahne almasının ardından sona erdi.

 

Küratörlüğünü Caz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Oktar Varoğlu’nun yaptığı festivalde; İstanbul Funk Unit, Eva Klesse Quarted, Raci Pişmişoğlu, BS Quarted, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Yıldızlar Hafif Müzik, Caz Orkestrası, Sibel Köse, Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars, Karsu, Ömür Göksel, Ferit Odman Quintet, Ayşe Sicimoğlu New Music, Çağıl Kaya, Can Çankaya & Kağan Yıldız Duo, Önder Focan Şallıel Brothers, Ece Göksu Quartet, Neşet Ruacan, Jülide Özçelik ve Jehan Barbur sahne aldı.

Festival kapsamındaki Caz Fotoğrafları Sergisi ise 25 Temmuz’da Oasis’de açıldı. Caz Derneği’nin 20 yıl boyunca düzenlediği etkinliklerde çekilen fotoğraflardan oluşturulan bir seçki, ünlü cazcılarla birlikte sanatsal fotoğraflarda yer alıyor.

Gelelim yakınlardaki diğer bir festivale: 27. Akbank Caz Festivali. Festival, 3-19 Kasım 2017 tarihleri arasında, kendi tabirleriyle, müziğin farklı renklerini bir kez daha şehrin farklı köşelerine taşıyor olacak.

1991 yılında İstanbul’da ilk kez seyirciyle buluşan Akbank Caz Festivali; paneller, film gösterimleri, atölyeler, dinletiler ve sosyal sorumluluk projeleriyle çok yönlü ve kapsamlı bir etkinlik haline geldi. 2006 yılından beri gerçekleştirilen Kampüste Caz konserleri ile İstanbul’un dışına taşarak Türkiye’nin pek çok kentine ulaştı. Ankara, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, Eskişehir, Trabzon, Adana, Erzurum, Kayseri, Kars ve daha birçok şehirde caz müziği seyirciyle buluşturdu.

Avrupa Caz Festivalleri Derneği (European Jazz Network) üyesi Akbank Caz Festivali’nin bu seneki programında ise Abdullah Ibrahim & Ekaya & Hugh Masekela, Ala.ni, Amina Figarova Sextet, Bonobo, Daniel Herskedal & Marius Neset Duo, Emir Ersoy Quartera Feat. Türkü Turan, Henri Texier & Hope Quartet, Nicola Cruz, Quincy Jones Presents Alfredo Rodríguez Trio, Red Baraat  ve Wolfgang Muthspiel Trio sahne alacak.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here