Bütün mimarlar bir müze tasarlama fırsatına sahip değildir. Bütçe, ölçek ve mimarlık alanı dışındaki faktörler, bir müze tasarlama -ve aslında onu inşa ettirme- kişinin profesyonel kariyerinin zirvesini işaretleyebilir.

Bu kamu binaları bulundukları topluluklara paha biçilmez bir hizmet sunar; eğitimden anmaya ve bazen kamusal alan sağlaması bakımından müzeler, mimarlığın temel bir rol oynadığı “parlayan ışıklar”dır.

Sizler için son yıllarda yapılmış en harika müze binalarını bir araya getirdik. Umarız sizler de beğenirsiniz 🙂

1-)Paracas Kültür Müzesi-Peru / Barclay & Crousse

Paracas bir arazi müzesi olarak, bugün Peru‘nun kıyı çölünün en önemli biyolojik ve peyzaj rezervinin bir parçası olması, bu kültürün beşiği olan manzaraya entegre olma zorunluluğunu da beraberinde getiriyor.

Dikdörtgen geometrisi ile kompakt bir görünüm sağlasa da hacimdeki çatlaklar mekanları farklı fonksiyonlara ayırıyor. Müzenin farklı alanlarına erişim, bu “çatlaklar ” ile gerçekleştiriliyor. Sergi alanları, çalışma atölyeleri ve toplantı odaları bunlardan birkaçı olma özelliğine sahip. Açık kısımlar ise, manzarayı şekillendirip geniş çölde yaşamak için gerekli mahremiyeti yaratıyor.

1 003
1 005

2-) İberya Müzesi-İspanya  / J.L. López de Lemus, Harald Schönegger, Ignacio Laguillo ve Luis Ybarra

İberya Müzesi, İber kültürünün geniş bir vizyonunu sunmak, arkeoloji ve antropoloji yoluyla İber Sanatı’nın korunmasını, araştırılmasını ve yayılmasını teşvik etmek amacıyla doğuyor. Hem iç mekânlarda hem de dış mekanlarda, kamusal alanlar ile mekânlarının organizasyonu bakımından çok iyi düşünülmüş bir yapı.

Müzenin fonksiyonel programı aşağıdaki ana alanlarla gruplandırılabilir. Halka açık erişim, kalıcı sergiler, geçici sergiler, hizmet alanları ve resepsiyon ve bilgi noktası gibi kamu sirkülasyonları, ana salonlar, dükkan-hediye alanı, kafeterya ve konferans salonu. Ayrıca koruma ve restorasyon alanı ve depolar, dokümantasyon alanları ve atölyeleri ile sınırlı erişimli alanlar da mevcut.

3-) Zeitz Çağdaş Sanat Müzesi – Afrika / Heatherwick Studio

Afrika modern sanatı ve diasporasından oluşan dünyanın en büyük müzesi olacak  yapı, Londra’da bulunan uluslararası beğeni toplayan tasarımcılar Heatherwick Studio tarafından tasarlandı. 1990 yılından beri kullanılmayan silo, bir zamanlar Güney Afrika’nın en yüksek binası olan ve Heatherwick Stüdyosu’nun dönüşümü ile yeni bir yaşam alanına dönüşüyor ve Cape Town’un endüstriyel geçmişine bir anıt olarak duruyor.

Müzenin ortasındaki galeriler ve atrium alanı, binayı paketleyen kırk iki tüpün yoğun hücresel yapısından oyulmuştur. 80 galeri alanında toplam 6,000 metrekarelik sergi alanı, bir çatı heykel bahçesi, son teknoloji ürün depolama ve koruma alanları, bir kitapçı, bir restoran, bar ve okuma odalarını içeriyor. Müzede ayrıca bir Kostüm Enstitüsü, Fotoğraf, Küratörlük Mükemmelliği, Hareketli İmaj, Gösteri Pratiği ve Sanat Eğitimi Merkezleri de yer alacak.

4-) ICA Miami Müzesi / Aranguren & Gallegos Mimarları

ICA MIAMI Vakfı’nın yeni Genel Merkezi, kendisini şehre sunan ve uluslararası sanatsal referans olmuş, Miami’nin kültürel teklifinin simgesi haline gelmiş bir müzedir. Bu hedefe ulaşmak için kullanılan mimari araç, kuzey ve güney cephesinde açılan iki delikli ve yansıtıcı cephesiyle bir “Sihirli Kutu”, “Boite à Miracle” gibi aydınlık bir küp hacmine dayanmaktadır.

Cephe, kuvvetli kasırga rüzgârlarını anımsatıcı kırılmasının bir sonucu olarak üçgen bir geometriye cevap veren parlak küçük açıklıklar ile delinir. Metalik düzlemin altında, sokak seviyesinde yatay bir şerit yaratılır, ICA MIAMI harfleri, büyük ve derin, binanın desteklediği sütunlar gibi görünür.

5-) Chongqing Tiandi Sanat Müzesi- Çin  / Shenzhen Huahui Tasarımı

Başlangıç noktası olarak, yeni binayı karmaşık bir çevreye nasıl birleştirilebileceği, bunun peyzajın bir parçası haline nasıl getirileceği ve iç mekân deneyimi ile çevresi arasında nasıl bir diyalog oluşturulacağı ele alınıyor. Yapının farklı kentsel parçalardan oluşan bir konteyner olabileceğini ve manzarayı deneyimlemek için duyusal bir araç olarak hareket edebileceğini umuyorlar.

Binanın genel düzeni topoğrafya ile uyumlu ve farklı işlevlere göre üç hacme ayrılıyor. Merdivenler, çeşitli boyutlarda farklı ekran platformlarına bağlanmak için kullanılmıştır ve resimler, heykeller ve enstalasyon sanatı sergilemek veya çocuklar için sanat eğitimi vermek için kullanılabilir. Bu tasarımda, iç mekan formunu zayıflatmak için beyaz duvarların ve siyah merdivenlerin kontrastını kullanıyorlar.

6-) Filistin Müzesi-Filistin / Heneghan Peng Mimarlık

Filistin Müzesi’nin misyonu Filistin tarihi, toplumu ve kültürü hakkındaki bilgileri şekillendirmek ve iletmek için önde gelen, en güvenilir ve sağlam bir platform olmaktır. Klima kontrollü galeri alanı, amfi tiyatro, açık oturma alanı bulunan bir kafeterya, kütüphane, derslik, depolama, hediyelik eşya dükkanı ve idari alanlar içerir. Hepsi 4 hektarlık planlanmış bahçeler içinde yer alır.

Binanın kendisi ve peyzaj her ikisi de manzaraya entegre olmuş, ancak kendine özgü kimliği olan iddialı bir form yaratacak şekilde tasarlanmıştır.

7-) Mercedes-Benz Müzesi-Almanya  / UNStudio

Mercedes Benz Müzesi, yapı ve içeriği karmaşık bir şekilde birleştiriyor. Müze efsanevi bir araca adanmıştır; kendine özgü yapısı, teknolojinin, maceranın, çekiciliğin ve ayrımın birleştirildiği bir koleksiyonu sergilemek için özel olarak tasarlanmıştır. Aynı zamanda insanların özgürce hareket edebilecekleri, hayal edebilecekleri, öğrenebilecekleri, bakabilecekleri ve kendilerini ışık ve mekanla büyüleyebilecekleri bir müzedir.

İçeride, farklı yaş ve türlere sahip arabalarla çevrili müzenin rampalarından aşağıya inen ziyaretçiler, otoyolun ilerlemesini hatırlatıyor. Dışarıda, binanın pürüzsüz eğrileri, futbol stadyumu, Mercedes-Benz test kursu ve nehir boyunca yer alan gaz ve petrol tankları gibi yakınlardaki sanayi ve etkinlik alanlarının yuvarlatılmış yörüngesini ve aynı zamanda tekrarlayan döngülerini yansıtıyor.

😎 Fort Worth Bilim ve Tarih Müzesi / LEGORRETA

Fort Worth Bilim ve Tarih Müzesi, Fort Worth’un Kültür Bölgesi’nde, Louis Kahn tarafından yapılan Kimbell Sanat Müzesi, Tadao Ando’nun Modern Sanat Müzesi ve Phillip Johnson’ın Amon Carter Müzesi gibi 20. yüzyıla ait önemli mimari eserler arasında yer almaktadır. Tesis, birbirleriyle sürekli etkileşimde bulunan birkaç bileşenden oluşmaktadır.

Önemli bir unsur müze okuludur çünkü sergilerin eğitim kısmına önem verilmektedir. Geniş ve aydınlatılmış sınıflar avluya bakmaktadır. Müzenin diğer ana mekanları; Dinozor Koleksiyonu alanı, ExploraZone ve Enerji Fuarı’na ev sahipliği yapan büyük açık alanlar, geçici sergi alanları ve ziyaretçilere verilecek dolaşım alanıyla bütünleşen Fort Worth Tarih Sergisidir. Ayrıca Noble Planetarium’a da ev sahipliği yapmaktadır.

9-) Xie Zilong Fotoğrafçılık Müzesi – Çin / Regional Studio

Xie Zilong Fotoğraf Müzesi, Xiangjiang Nehri’nin kıyısında ve Changsha’daki Yanghu Sulak Alan Parkı’nda inşa edilmiştir. Mimarlığın “özerkliğinin” bilişsel sistemiyle uyum sağlama fikrine dayanarak sürekli araştırma ve bölgesel tipolojinin uygulanmasıyla, bu proje mimari ontolojide “arketip”i araştırmakta ve arkasındaki “psikolojik şema”yı  ortaya çıkarmaktadır.

Ayrıca, Giorgio de Chirico’nun metafiziksel resminin etkisiyle, görkemli ve temsili peşinde koşmanın toplumsal perspektifi altında biçimsel dil-tür arketip-derin yapı-psikolojik şemalarının arkasındaki örtülü mantığı bulmaya çalışarak bunu tasarıma entegre ediyor.

 

10-)  Zhujiadian Tuğla Ocağı Müzesi- Çin / Land-Based Rationalism D-R-C

Kunshan kentinin güneyinde bulunan Jinxi’deki Zhujiadian Köyü’nde zanaatkârların ve tuğlaların unutulmaz bir tarihi vardır.

Binanın yenilenmesi sürecinde çatıların ağırlığını azaltmak için çok hafif saydam karo olarak adlandırılan yeni bir ürün tasarlıyorlar. Ayrıca, yeni karolar ilk bakışta bu binadaki iç mekân rengini de değiştiriyorlar.

 Kaynak: 1

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here