1929 yılında mütevazı bir törenle başlayan Akademi Ödülleri günümüzde milyonlarca insanın izlediği, sinema dünyasında önemli bir yeri olan prestijli bir kültürel aktivite haline geldi. Kimilerine göre körlerin ve sağırların birbirini ağırladığı bir seremoni iken, kimilerine göre senenin en önemli hadisesi durumunda.

Hakkında beyan edilen birbirinden farklı onlarca fikre rağmen her sene konuşulacak bir gündem yaratıyor olması yadsınamayacak bir gerçek. Adaylıklarından ödül törenine, kırmızı halıdan skandallarına kadar hemen hemen her detayı hakkında ister istemez bilgi sahibi oluyoruz.

Oscar törenleri kimi zaman adil olmayan seçimleriyle eleştirilerin hedefi olurken, kimi zaman da performans niteliğindeki konuşmalara ev sahipliği yapıyor.

Bu liste yazısında sizlere son yılların en etkileyici ve farklı konuşmalarından beşini derledik.

1. Graham Moore – En İyi Uyarlama Senaryo Oscar Ödülü (2015)

Oscar gecelerinin en önemli ödülleri genellikle Büyük Beşli olarak bilinen ödüller olarak görülürken aslında tüm bunların yaşanabilmesini mümkün kılan senaristler maalesef her sene arka planda tutuluyor. Ancak 2015 yılında Graham Moore, The Imitation Game filmiyle En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar ödülünü almak için sahneye çıktığında arka planda kalmayı reddederek kısıtlı zamanını içten gelen sözleriyle değerlendirmek istedi.

“16 yaşındayken kendimi öldürmeye çalıştım. Çünkü kendimi çok garip, farklı ve hiçbir yere ait olamayan biri gibi hissettim. Ancak şimdi burada duruyorum ve şu an dışarıda bir yerlerde, kendini tuhaf veya farklı hisseden ya da hiçbir yere uyum sağlayamadığını düşünen o çocuk için burada olmak istiyorum. Evet yapabilirsin. Sana söz veriyorum yapabilirsin. Tuhaf kal, farklı kal. Ve sıra sana geldiğinde, bu aşamaya gelen kişi sen olduğunda lütfen senden sonra gelecek olan kişiye aynı mesajı ilet.”

2. Leonardo di Caprio – En İyi Erkek Oyuncu (2016)

Canlandırdığı birbirinden farklı karakterlerle seyircilerin gönlünde taht kurmasına karşın bir türlü heykelciği kucaklayamayan Leonardo di Caprio, The Revenant filmiyle hak ettiği ödülü almak için 2016 yılında sahneye çıktığında elbette ne söyleyeceği merak konusuydu. İklim değişikliği ve küresel ısınma konusundaki hassasiyeti ve çalışmaları bilinen oyuncu, teşekkürlerini yaptıktan sonra geriye kalan vaktini bu konuda insanlığı uyarmak için kullandı ve herkesin görmezden gelmeyi tercih ettiği bir konu hakkında konuştu.

“Bu film insanoğlunun doğayla olan ilişkisi hakkındaydı. 2015 yılı toplu olarak hissettiğimiz en sıcak yıl olarak tarihe geçti. Kar bulabilmek için tüm prodüksiyonun gezegenin en güney noktasına kadar taşınması gerekiyordu. İklim değişikliği gerçek ve şu anda yaşanıyor. Şu an tüm türlerin karşı karşıya olduğu en acil tehdit bu ve bu konuyu ertelemeyi bırakarak birlikte çalışmaya başlamalıyız. Dünyanın her yerinde büyük kirletici kuruluşlar için değil, tüm insanlık için, dünyanın yerli halkı için, bu durumdan en çok etkilenecek olan milyarlarca yoksul için konuşan liderleri desteklememiz gerekiyor. Çocuklarımızın çocukları için, sesleri açgözlülük politikaları tarafından boğulmuş olan insanlar için bunu yapmamız gerekiyor.”

3. Viola Davis – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (2017)

Viola Davis, 2017 yılında Fences filmindeki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazandıktan sonra sahneye çıktığında gözyaşları eşliğinde mesleğinin amacını ve yapmak istediklerini büyük bir içtenlikle anlattı.

“İnsanlar bana her zaman Viola, ne tür hikayeler anlatmak istiyorsun diye soruyorlar. Ben de onlara bu bedenleri ve onların hikayelerini anlatmak, yeniden ortaya çıkarmak istediğimi söylüyorum. Büyük hayaller kurmuş ve bu hayallerin amacına ulaştığını asla görememiş, aşık olmuş ve kaybetmiş insanların hikayelerini. Tanrı’ya şükürler olsun ki, bir sanatçı oldum. Çünkü bir hayat yaşamanın anlamını gerçekten kutlayan tek uğraş bizimkisi.”

4. Frances McDormand – En İyi Kadın Oyuncu (2018)

Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri filminde gösterdiği harika performansın ardından ödülünü almak için sahneye çıktığında herkesin tüylerini diken diken eden bir konuşmaya imza attı. O gece orada bulunan ve tüm kategorilerde aday gösterilen kadın meslektaşlarını ayağa kalkmaya davet ederek hayalleri ve projeleri için destek istedi. Sektördeki erkek egemenliğine dikkat çeken ve erkeklerle eşit şartlar altından çalışmayan kadınların sesi olan konuşması büyük ilgi gördü.

“Bu gece her kategorideki kadın adaylar benimle birlikte ayağa kalkarsa büyük bir onur duyarım. Oyuncular, yapımcılar, yönetmenler, yazarlar, görüntü yönetmenleri, besteciler, söz yazarları, tasarımcılar. Şimdi bayanlar ve baylar şöyle bir etrafınıza bakın. Çünkü hepimizin anlatmak istediği hikayeleri ve finanse edilmesi gereken projeleri var. Bu gece partide yanımıza gelmeyin. Birkaç gün sonra bizi ofisinize davet edin ya da siz bizi ziyaret edin. Hangisi sizin için uygunsa. Ve biz de sizlere projelerimizi anlatalım.” 

5. Olivia Colman – En İyi Kadın Oyuncu (2019)

Bu yılki ödül sezonunda şüphesiz herkesin gözdesi olan Olivia Colman, The Favourite filmindeki performansıyla bu seneki En İyi Kadın Oyuncu Oscar ödülünün sahibi oldu. Ardından konuşması için sahneye çıktığında söyledikleri kadar onları söyleme şekli de herkes tarafından beğenildi. Oscar tarihinin en samimi ve en cana yakın konuşmasına imza atan Colman, esprileriyle ve konuşmasında Lady Gaga’ya varana kadar herkese teşekkür etmesiyle izleyenlere kahkahalar attırdı.

“Gerçekten oldukça stresli ve komik bir durum. İnanılır gibi değil. Bir Oscar’ım var. Bu bir daha olmayacak ve televizyondaki konuşmasının provasını yapan küçük kız bunun olacağını asla tahmin edemezdin. Bir süre temizlikçi olarak çalıştım ve o işi gerçekten severek yapıyordum. Ama bu anın gerçekleşmesini hayal ederek çok zaman harcadım.”

Yukarıda örneklerini gördüğümüz gibi; dünyanın dikkat kesilip izlediği bir törende konuşmak şüphesiz herkes için zorlayıcı bir deneyim. Neticede böylesine büyük bir kalabalığa ulaşabilme şansı insanın eline her gün geçen bir fırsat değil. Ödülü almak için sahneye çıktıklarında, müzik akmaya başlamadan önce teşekkürlerden arda kalan o kısıtlı zamanda istediklerini anlatabilirlerdi. Onlar bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirenlerden sadece birkaçı.

Bu ve bunlar gibi birçok konuşmaya ev sahipliği yapmış olan Oscar törenleri bakalım ilerleyen yıllarda nelere şahit olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here