Bu yazıyı her ne kadar yazmak istemesek de, yazmak zorundayız. Listemizdeki oyunlarda öyle oyunlar var ki; baş yapıt olabilecekken, ortalamanın altı olmaktan öteye gidemediler.

1. Duke Nukem Forever

Serinin hayranları için Duke Nukem Forever hayal kırıklığıydı.Aslında oyunu az beklentilerle oynayan oyuncular için çok eğlenceli olabilir ama bizim gibi 4-5 yıl bekleyen oyuncular için fiyaskoydu.Oyunun en büyük artısı, Duke Nukem’in diğer oyunlara yaptığı muazzam giydirmelerdi. Ama grafik ve oynanış açısından çağının gerisindeydi. Bizim için sınıfta kaldın Duke.

2. Mafia 3

Serinin tüm sevenlerinin heyecanla beklediği Mafia 3, 2016 yılının en büyük hayal kırıklıklarından birine imza attı. Tekdüze senaryosu, ölü açık dünyası ve neredeyse hiç bulunmayan çevre etkileşimi ile Mafia 3, neredeyse bir Mafia oyunu bile değildi.Durmadan tekrarladığımız sıkıcı görev tipleri,asla üzerimizden çıkaramadığımız askeri ceket, inanılmaz klişe senaryosu ile Mafia 3 gerçek bir rezalete imza attı.Serinin ilk iki oyunu ne kadar başarılı ise Mafia 3 de bir o kadar başarısız bir eser olarak tarihe geçti. Efsane bir seri olan Mafia serisi bir sonraki oyununda bu oyunun izlerini silmek için çok uğraşacak gibi görünüyor.

3. Assasin’s Creed Unity

Kusursuz diyebileceğiz Ezio üçlemesinden bu yana bir türlü aynı ivmeyi yakalayamayan Assasin’s Creed adına en önemli dönüm noktalarından biri, Assasin’s Creed Unity oldu. Serinin Ezio üçlemesinden bu yana elle tutulur bir beğeni kazanan tek oyunu Assasin’s Creed: Black Flag olmuştu.Nitekim Black Flag’in tutulma sebebi de oyun dünyasında pek görmediğimiz korsan temasıydı. Assasin’s Creed:Unity ise oyun hatalarından başını kaldıramayan rezalet bir oyun olmuştu. Henüz tamamlanmamış bir oyun görünümünde olan Assasin’s Creed: Unity, o kadar kötü bir oyundu ki bir gecede Ubisoft hisselerinin %10 düşmesine sebep oldu.

4. The Walking Dead: Survival Instinct

Dizinin çok popüler olduğu 3. veya 4.sezon zamanlarında çıkan The Walking Dead: Survival Instinct hazır dizisi çok izleniyor biz de oyununu yapalım da cebimize 3-5 kuruş girsin diye düşünülerek tasarlanan bir oyun. Bu oyun hakkında fazla konuşmak istemiyoruz klasik dizi-film oyunu işte.

5. Batman: The Telltale Series

Çıktığı gibi optimizasyon sıkıntıları ile çıkan Batman’in yeni oyunu bütün Batman hayranları için tam bir hayal kırıklığıydı. Dönemin en güçlü ekran kartı GTX 970 ile bile 10 FPS alan oyun sadece optimizasyon sıkntısı ile değil hikayesi ile de büyük bir hayal kırıklığıydı. Çoğunuzun ”Hikayesi iyiydi aslında boş yere laf atma.” sesini duyar gibiyim. Bakın arkadaşlar bu hikayeyi iyi buluyorsanız ciddi bir Batman hayranı değilsiniz demektir. Bu oyunda ki Batman, Batman gibi değildi. Bruce Wayne’den bahsediyoruz, dünyanın en zeki dedektifi. Sırf şapşal Bruce Wayne tiplemesi yüzünden bile senden nefret edebiliriz, Batman: The Telltale Series.

6. No Man’s Sky

No Man’s Sky yazmaya başlamadan önce gözlerimizin hafif dolduğu bilgisini verelim. Karşımıza kelimenin tam anlamıyla kötü bir oyun olarak gelen No Man’s Sky, tekrara binen oyun yapısı ile sadece yapımcısının değil, tüm oyun medyasının itibarını yerle bir eden oyunlardan biri oldu.

Not: (Galaksinin çekirdeğine gideceğinize Bayburt’a falan gidin.)

7. Street Fighter 5

Street Fighter 5 ilk duyurulduğunda çok heyecanlanmıştık. Dövüş oyunlarında kimse sizden muazzam bir hikaye, şahane grafikler beklemez. Önemli olan bolca karakter ve sağlam dövüş mekanikleridir. Capcom, sırf fazla para kazanmak için belki de yılın en başarılı dövüş oyununu yapacakken, tam bir fiyaskoya sebep oldu. Arcade Edition ile biraz toplamış olsa da, Street Fighter 5 bizim en büyük hayal kırıklıklarımızdan biri oldu. Yazımın başında belirttiğimiz gibi, “Kimse sizden muazzam bir hikaye beklemez.” demiştik ama Capcom yeni geliştirdiği senaryo modunun bolca reklamını yapmıştı. Sonuç, Bison dünyayı ele geçirmeye çalışır, kahramanlarımız onu engeller. Yeni oyununda umarım bizde daha güzel etkiler bırakırsın Street Fighter.

Bizim son yıllarda ki hayal kırıklıklarımız bunlardı. Siz de büyük hayal kırıklıklarınızı veya listede ki olumlu olumsuz tüm yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here