Son yıllarda sinema alanında yapılan üretimlerde bir tek tipleşme ve orta yolculuk göze çarpıyor. Bu standartlaşma yüzünden sinemaseverler daha özgün, pervasız ve hesapsız çekilmiş eski filmlere özlem duyuyorlar. Bu kurak zamanda üretilen bazı filmler ise adeta çölde vaha etkisi yaratıyor.  Daha çok bağımsız ve düşük bütçeye sahip sinemacılardan elinden çıkan bu filmler kendi zamanlarında hak ettikleri ilgiyi görmeseler bile zamanla etrafında topladıkları hayran kitleleri tarafından kült eserlere dönüşmekte.

Kaba bir şekilde popüler ve sanat sineması olarak ayrılan sinemamızda genellikle her iki cenahtaki sinemacıların da belli kalıpların içinde, garantili formüllere dayanan filmler ürettiğini söylemek yanlış olmaz. Türk sinemasında yukarıda bahsettiğim türden filmlerin çıkmasına pek alışık değiliz. Ama arada nadiren kült olma potansiyeli taşıyan filmler de çıkmıyor değil. Bu filmlerin en yeni örneği; 1993 doğumlu genç sinemacı Burak Çevik’in hem yazdığı hem yönettiği hem de kurguladığı ve dünya prömiyerini 68. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleştiren ilk uzun metrajlı filmi ”Tuzdan Kaide.”

Filmin konusu kısaca şöyle özetlenebilir; kız arkadaşıyla yaşayan bir genç kadın hamile olduğunu öğrenir. Vampir olduğu imasında bulunulan ölümsüz kadın, bu olay üzerine uzun zamandır ayrı olduğu kız kardeşini aramak üzere kişisel bir yolculuğa çıkar. Bu yolculukta karşılaştığı insanlar onun garip hareketlerinin sebebini ve amacını öğrenmeye çalışacaklardır.

Film en basit haliyle bir karakterin yolculuğunu ve bu yolculuk boyunca kazandığı deneyimlerin onu nasıl şekillendirdiğini anlatıyor. Bu yolculuğun sonunda isimsiz karakterin ablasını bulup bulamayacağını söylemeyeyim. Yönetmen, bağımsız sinemacıların kullana kullana eskittikleri bu konuyu sıra dışı senaryosu ve biçimiyle bambaşka bir şekilde işliyor. Film boyunca karakter ablasının izini sürerken çeşitli insanlarla karşılaşıyor. Bu insanlar ona yol gösterirken karakter de onlara soyut kavramlarla yüklü aforizmalarla karşılık veriyor. Karakterin ölümsüz olmasının da katkısıyla iyice tuhaf bir yapıya bürünen filmde Ümit Besen’in bir şarkısının çalındığı bölüm gibi absürd kısımlar da bulunuyor. Bölümlere ayrılan filmde her bölümün başında gelecek bölümde yaşanacak olayları temsil eden kalp, bebek vb. çizimlere de yer verilmiş.

Filmdeki bu yapının seyirciyi zorladığı ve uzaklaştırdığı bir gerçek. Ama muğlak ve karanlık hikayenin içine girebildiğiniz taktirde sürreal bir kabusu andıran bu cesur yapımdan zevk alacağınıza şüphem yok.

tuzdan kaide ile ilgili görsel sonucu

Filmin başarılı olmasını sağlayan asıl şey, bu hikayenin sinemamızda şimdiye kadar pek görmediğimiz bir biçimle sarılması. Sabit açıların yoğun olarak kullanıldığı filmde kimi sahnelerde alışılmışın dışında bir görüntü formatı kullanılarak sıra dışı ve tedirgin edici bir görsel yapı oluşturulmuş.

Oyunculuklardan bahsetmenin pek doğru olmayacağı filmde konuk oyuncular dahil olmak üzere tüm oyuncu kadrosunun filmin karanlık ve belirsiz yapısına uyum sağladıkları söylenebilir.

Ä°lgili resim

Sinemada farklı deneyimlere açık olan sinemaseverlere, son yıllarda ülkemizde gösterilen en ilginç film olan Tuzdan Kaide’yi tavsiye edebilirim. Ama herkese göre olmadığı da bir gerçek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here