Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
13

1. “I’m Not Gonna Miss You” – Glen Campbell

1936 yılında dünyaya gelen Glen Campbell, kuşkusuz, girdiği sayısız sektörde ismini duyurarak milyonların saygısını ve sevgisini kazanmış Amerikalı bir müzisyendi. Gitarist ve şarkı yazarı olan Campbell aynı zamanda aktörlük ve televizyon sunuculuğu da yapmıştı.

MacArthur Park isimli parçasından başlayarak dinlemenizi tavsiye ettiğimiz şarkılarında, gitarıyla yarattığı mucizeler oldukça takdire şayan.

2011’de Campbell’e yıllar boyunca bir takım belirtilerini gördüğü Alzheimer hastalığı teşhisi konuluyor ve grubunun üyeleri olan üç çocuğu ve yardım ekibiyle birlikte son bir turneye çıkıyor. Turne boyunca şarkılarının sözlerinin yazılı olduğu ekranlar kullanarak sahne almasına rağmen hastalığı dolayısıyla birkaç tatsız olay yaşanıyor. Söylemeyi bitirdiği şarkıyı yeniden söylemeye başlaması bu olaylardan bir tanesi olarak biliniyor.

Zamanla, Alzheimer olduğunu da unutmaya başlayan Campbell’in durumu gittikçe kötüleşirken hastalığının bu evrelerinde kendinde olduğu yalnızca birkaç an oluyordu. Bu anlardan birini de otuz yıldır evli olduğu eşine şarkı yazarak değerlendirmiştir.

İşte bu şarkının iç burkan sözlerinden bir kısmı;

You’re the last person I will love
You’re the last face I will recall
And best of all, I’m not gonna miss you

You’re never gonna see it in my eyes
It’s not gonna hurt me when you cry

I’m never gonna know what you go through
All the things I say or do
All the hurt and all the pain
One thing selfishly remains

I’m not gonna miss you

Genellikle Alzheimer teşhisi konulan hastaların bu durumundan en çok hastanın yakınlarının ve sevenlerinin etkilendiği söylenir çünkü kendisi çoğunlukla ne olup bittiğinin farkında bile değildir.

Şarkının sözlerinde de gördüğümüz gibi “Seni özlemeyeceğim” diyor ve hastalığının bu kalp kırıcı yönünden bahsederek, hala yapabiliyorken durumu kabulleniyor. Tanık olunabilecek en acıklı hikayelerden birine sahip olan Glen Campbell 8 Ağustos 2017’de hayata gözlerini yumuyor.

2. “The Show Must Go On” – Queen

Queen grubunun yaptığı pop ile hard rock karışımı müziğin hayranı olmayan insanlar bile Freddie Mercury’nin sahip olduğu olağanüstü sesin farkındadır diye düşünüyoruz. Bu muazzam vokal aralığıyla Freddie, düz, enerjik rock olan “Tie Your Mother Down” şarkısından tutun, “Somebody to Love” gibi pop baladlarına kadar her türlü şarkıyı söyleyebiliyor.

1991 senesinde Mercury’e çoktan HIV – pozitif olarak teşhis konulmuştu ve AIDS’in son aşamalarındaydı. Grubun diğer üyeleri “Innuendo” albümünün muhtemelen Freddie Mercury ile yapacakları son albüm olacağını biliyordu.

Grubun gitaristi Brian May söylenenlere göre, yürümeyi bile zor başarabilen Freddie’nin albümdeki bazı şarkılar için gerekli olan vokal performansı sergileyemeyeceğinden korkuyordu. Çektiği acıyı dindirmek için kullandığı votkanın da yardımıyla Mercury, kariyerinde en çok hatırlanacak vokal performanslarından birini ortaya koyarak “The Show Must Go On” şarkısını kaydetti.

Ölüme cesurca seslendiğini söyleyebileceğimiz şarkının sözlerinden bir kısım:

I’ll face it with a grin!
I’m never giving in!
On with the show!

I’ll top the bill!
I’ll overkill!
I have to find the will to carry on!
On with the show!

The Show must go on.

3. “Keep Me in Your Heart” – Warren Zevon

Warren Zevon kariyerindeki en büyük başarıyı 1970’li yıllarda yakalamış olan Amerikalı, şarkıcı ve söz yazarıydı.

2002 yılında, genellikle, asbestos dediğimiz bir kimyasala maruz kalma yoluyla oluşan mesothelioma hastalığı teşhisi konulan Zevon, kalan zamanını son bir albümle veda ederek geçirmek istemiştir. Eşi için yazdığı “Keep Me In Your Heart” şarkısı normalde kendisinden beklenenin tersine ironiden uzak, basittir ve sadece eşinin onu hatırlamasını, anılarında huzur bulmasını dileyerek yazdığı bir şarkıdır.

Hold me in your thoughts, take me to your dreams
Touch me as I fall into view
When the winter comes keep the fires lit
And I will be right next to you

Şarkının iç burkan sözlerinin bir kısmı.

 

Kaynağından çevrilmiştir. 

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
13

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here