Bu yıl 92’ncisi düzenlenecek Oscar ödül törenlerinde yıllar geçtikçe En İyi Film, En İyi Yönetmen gibi kategoriler akıllarda kalsa da, En İyi Yardımcı Erkek oyuncu gibi biraz daha arka planda kalan ödüllerin sahipleri unutulabiliyor. Biz de sizler için son beş yılın en iyi yardımcı erkek oyuncu kategorisinde ödüle ulaşmayı başarmış, unutulmaz performansları yeniden hatırlatmak istedik.

1J. K. Simmons (Whiplash 2015)

jk simmons whiplash ile ilgili görsel sonucu"

Öğrencisindeki potansiyeli gören ve onu açığa çıkarmak için oldukça insafsızca antrenmanlar yaptıran Fletcher’ın (J. K. Simmons) tek derdi sergileyecekleri performanstır. Performanslarının mükemmel olmasını isteyen Fletcher, gerekirse bunun için öğrencilerini psikolojik olarak yıpratmaktan imtina etmemektedir.

2015 yılında çok fazla PR çalışması yapmamasına rağmen Oscar Ödül Törenlerinden üç ödülle dönerek adını duyuran Whiplash, J. K. Simmons’ın gösterdiği unutulmaz performansla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde de ipi göğüslemeyi başarmıştı.

2 Mark Rylance (Bridge of Spies 2016)

mark rylance casuslar köprüsü ile ilgili görsel sonucu"

Soğuk Savaş dönemi, yaşanan kıvılcımların savaşa dönüşmediği, ‘casuslar dönemi’ olarak adlandırılan bir dönemdir. Ülkemizde “Casuslar Köprüsü” adıyla vizyona giren Bridge of Spies” da bu dönemde geçen ve Amerika’nın daha önce defalarca kez yaptığı gibi kendisinin komünizme göre ne kadar da insancıl(!) olduğunu göstermeye çalıştığı bir film.

Klişe olmaktan çok öteye gidemeyen filmde Rudolf Abel (Mark Rylance) üstten bakışlarıyla insanı etkileyen bir Sovyet ajanı olarak oldukça başarılı bir performans sergilemiş ve Oscar Ödülü kazanmayı başarmıştır.

3 Mahershala Ali (Moonlight 2017)

mahershala ali moonlight ile ilgili görsel sonucu"

2017 yılı Oscar Ödül Törenlerine sekiz adaylıkla damga vuran Moonlight, aralarında En İyi Filmin de bulunduğu üç ödülü kazanmayı başardı. Bu ödüllerden bir diğeri de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü. Filmde kendini yeni keşfetmeye başlamış “Little” adlı çocuğa bir baba figürü gibi yaklaşan ve onu evine alan, yol gösteren Juan performansıyla Mahershala Ali ödülün sahibi olmayı başardı.

4 Sam Rockwell (Three Bilboards Outside Ebbing, Missouri 2018)

sam rockwell three billboards ile ilgili görsel sonucu"

Kızını vahşice bir tecavüz ve cinayete kurban vermiş bir annenin, polis departmanının ilgisini çekmek için kiraladığı üç bilboard kiralar. Bu durum gerçekten de polis departmanının ilgisini çeker. Amirini babası gibi seven Dixon (Sam Rockwell) sorunlu, ırkçı ve istenmeyen bir karakterdir. Amirine gösterilen bu tavırdan da oldukça rahatsızdır. Dixon film ilerledikçe karakter gelişimiyle izleyenlerin sevgisini kazanmayı başarır.

Sam Rockwell’in, “Yeşil Yol” filmindeki gibi, artık kafamızda yer etmiş sevimsiz bir karakteri muhteşem bir performansla canlandırmasıyla kesinlikle ödülü hak etmiştir.

5Mahershala Ali (Green Book 2019)

mahershala ali green book ile ilgili görsel sonucu"

Esrarengiz Afro Amerikan sanatçı Dr. Shirley (Mahershala Ali) ve şoförünün aralarında bir bağ kurarak yakın arkadaş olmalarını anlatan Green Book, geçtiğimiz yıl En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü dışında En İyi Film ve En İyi Özgün Senaryo Ödülünü de kazanmayı başardı.

Listede ikinci kez yer vermek zorunda kaldığımız Mahershala Ali yine unutulmaz bir performansla karşımıza çıkıyor. Ali, gizemli Dr. Donald Shirley rolünü mükemmel bir şekilde ortaya koyuyor. Ali, rolünü oynayabilmek için müzik endüstrisinin en iyi piyanistlerinden ders almış.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here