Dizi sektörünün çeşitliliğinin iyiden iyiye arttığı bugünlerde istenilen özelliklere sahip, izleyici tatmin edici yapımlara rastlamak artık çok daha kolay bir hale geldi. Gerek televizyon yapımları gerek dijital platformlar önümüze yüzlerce seçenek sunarak aradığımız içeriğe ulaşmamızı kolayca sağlıyor. Özellikle internet dizisi çılgınlığının alıp başını gittiği bir çağa varışımızla kimi zaman bu platformlardan çıkma olan diziler bazen yeterince bizi memnun etmeye yetmiyor ve kendimizi kürkçü dükkanında buluveriyoruz. Güvenli bölgemiz olan eski dizilere kapılıyor, yeninin tadını ise hiç çıkaramıyoruz.

Değişimin ve yeniliğin tadına varmaya hazır mısınız? Geçmişi bırakıp yepyeni hikayeler keşfetme zamanı. Çeşitliliğin fazlalığı düşünülürse bu kimi zaman zor bir seçenek haline gelebiliyor. Ama pes etmek yok, aranılan yeni kanları bulup en derinden çıkarıyoruz. Son 5 yılda karşımıza belki de sayısız yeni yapım çıkmıştır. Kimini gecelerce uykusuz kalarak, kimini ise bir iki bölümden sonra sıkılarak izlemiş olabiliriz. La Casa De Papel, Sense8 ve Stranger Things gibi zaten alıp başını gitmiş, başarısı gün gibi ortada olan popüler yapımları bir kenara koyarak, biraz daha derine girmeye başlıyoruz. Netflix, Hulu, HBO ve daha birçok kanalın daha fazla kazanç için birbiriyle yarıştığı son günlerde, dört bir elden üzerimize saldırıyorlar ve içeriklerini izletmenin keyfini yaşıyorlar. Peki gerçekten kazanç sağlayan onlar mıydı yoksa biz mi? İşte son 5 yıla damga vurmuş, bu damgayı vururken daha büyük yapımların ardında kalmış 5 dizi. Keyifli okumalar.

1. Genius – 2017

IMDb : 8.4

Belgeseller hep sıkıcı olur tabusunu yıkmaya gelen bir başyapıtla listemize giriş yapıyoruz. National Geographic kanalının ilk senaryolu projesi olan Genius, sadece bizim göz bebeğimiz değil, aynı zamanda kanal içinde büyük bir atılım. İlk sezonunda Albert Einstein‘ın hayatını, başarılarını ve evreni inceleyen dizi, gelecek sezonlarda ise bambaşka bilim insanlarına, bambaşka hayatlara yöneliyor. Her sezon birbirinden zeki, başarılı ve kendi dönemlerinde çığır açmış olan bilim insanlarının hayatlarına ışık oluyor. Bakalım onları gerçekten yakından tanıyor ve hakkettikleri değeri verebiliyor muyuz?

2. Bosch – 2014

IMDb : 8.4

Takvimlerde biraz geriye gitme zamanı. Bosch, bizi bir dedektifin hayat hikayesine ortak ediyor. Polisiye dizilerden sıkılanlar için yeni bir soluk olduğunu söylesek, yanılmış olmayız. Harry Bosch, Los Angeles polis departmanında çalışan bir dedektiftir. Küçük bir çocuğa ait olan bir kemiğin bulunmasıyla, yeni bir dosyaya başlar.  Kendisi bir seri katili öldürme suçuyla yargılanırken bu dosyayı bitirebilecek mi? Amazon’un yayın hayatına başlattığı dizi daha 4. sezonu yayınlanmamışken 5. sezonu için onayı çoktan kapmıştı bile. Şimdi bize ise döngünün en kötü tarafı kalıyor; beklemek.

3. Atypical – 2017

IMDb : 8.3

Listemize bir Netflix yapımı eklemeseydik listemiz eksik kalırdı büyük bir ihtimalle. Atypical, diğer yapımlardan kendini ayırıyor ve Sam‘in sıcacık hikayesini bizlere sunuyor. 2. sezonu yayımlanan dizi, devam bölümleri için yoğun bir istekle karşı karşıya. Otizmli bir gencin hayat hikayesinin anlatıldığı dizi, çarpıcı ve bir o kadarda sevimli bir olay örgüsüne sahip. Sam, artık kendi kanatlarıyla uçmak ve genç bir erkek olarak hayatını yaşamak ister. Annesi bu duruma çok sıcak bakmasa da, karakterimiz oldukça büyük bir destekle karşı karşıyadır; babasıyla.

4. Preacher – 2016 

IMDb : 8.1

Bir çizgi roman uyarlaması olmadan yola çıkmak mı? Asla. AMC kanalında yayınlanan dizi, büyük beklentilerle yayın hayatına başlamış ve bu beklentileri kimileri için karşılarken kimileri için zayıf kalmıştır. Dizi, 1995 ve 2000 yılları arasında yayımlanan bir çizgi romandan ekranlarımıza kadar ulaşıyor. Jesse, deli dolu biri olarak çok gurur duymadığı olaylara karışmış biridir. Ama artık bu işlerden elini ayağını çeker ve baba mesleği olan vaizliği tercih etmeye başlar. Bakalım cemaat ona ayak uydurabilecek midir?

5. American Gods – 2017

IMDb : 8.1

Ve listemizi bir roman uyarlamasıyla kapatıyoruz. American Gods, Starz kanalında yayınlanan bir drama dizisidir. Shadow isimli baş karakterimizin yakasını hiç bırakmayan bir geçmişi vardır ve bir banka soygunundan sonra ise işler iyice çığırından çıkar. Her şeyin eskisi gibi olması ise artık sadece bir hayaldir.

 

 

Kaynak 1, 2, 3, 4

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here