“Her yeni film hayatımı nasıl idare edeceğimi öğretiyor.”

Beyaz perde; uçsuz bucaksız, sonu olmayan, renklerin ve hayallerin olduğu bambaşka bir dünya. Bizi her geçen gün daha çok içine çeken bu dünyada yerli yapımların azlığının veya kalitesizliğinin derdini bir hayli çekiyor, durmadan kendimizi yabancı yapımların kollarına atıyoruz. Peki gerçekten buna gerek var mıydı?

Türk sinema tarihinin başlangıcı bundan çok eskilere, Beyoğlu sokaklarına kadar uzanıyor. Şimdikinin aksine İstanbul’un en gözde semtlerinden biri olan Beyoğlu’nda o dönemlerde daha çok gayrimüslim halkın yaşadığı ve sinemayla bizi de ilk olarak onların tanıştırdığı biliniyor. O dönemlerde her yenilik gibi yadırganan beyaz perdeyi ise ülkemiz gün geçtikçe daha çok benimsemeye ve sevmeye başlıyor. Bundan yıllar önce başlayan bu tutku, bilinen en ünlü ilk örneklerini usta yönetmen Muhsin Ertuğrul’un elinden çıkartıyor. Muhsin Ertuğrul her ne kadar başka yönetmenlere tekniklerini, işini ve sırlarını anlatmayı sevmese de sinemamız yıllardır devam eden, nesillerden nesillere aktarılan bir gelenek haline gelmeyi başarıyor.

Şimdi eskileri ve geçmişi burada bırakma zamanı. Türk sinemasını yakın bir merceğe alıp, çok uzaklaşmadan keşfedeceğiz bu sefer. Sabun köpüğü misali bir anda parlayıp aniden ortadan yok olmayan, izlerini filmi bitirdikten yıllar sonra bile sürdürebilen filmlerin gösterim anı şimdi. Popüler yapımların yanında fazla parlayamayan ama son yılların en çok dikkat çeken filmlerini sizler için derledik. İşte sizi oyunculuklarıyla, senaryolarıyla, özgünlükleriyle ve özgürlükleriyle seyir zevkine doyuracak 5 yerli film. Keyifli izlemeler.

“Film çekmek, boks yapmak gibidir. Önemli olan gücü dengeli kullanmak, taktik ve zamanlamadır.”

 

1. Kar – 2018

Yönetmen: Emre Erdoğdu

Başrol karaktere ruh üfleyen, hayat veren Hazar Ergüçlü bu filmle oyunculuğunun nasıl geliştiğini yedi düvele anlatmış ve kanıtlamıştır. Film, bizi bir genç genç kız olan Müzeyyen’in hayatına dahil ediyor. Müzeyyen; daha çok arkadaşlarıyla takılan, annesiyle ilişkisi pek parlak olmayan sıradan bir lise öğrencisidir. Ta ki hayatına varlığından haberdar olduğu ama daha önce hiç görmediği kardeşi dahil olana kadar. Bakalım Müzeyyen’i bu süreçte neler bekliyor, izleyip hep birlikte göreceğiz.

2. Tereddüt – 2016

Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu

Türk ve dünya sinemasının en çok yokluğunu çektiği konulardan birinin giderildiği bu film, diğerlerinden ufak bir adım daha önde diyebiliriz. Kadın yönetmenlerin yokluğunu çektiğimiz şu günlerde bir güneş gibi parlayan Yeşim Ustaoğlu, bütün tereddütlerimizi bir rafa kaldırmamıza yardım etmiştir. Küçük bir kasabaya tayini çıkan bir psikiyatrist, bu küçük yerde görevine başlar. Bir gün hastaneye genç ve hasta bir kadının getirilmesiyle ise her şey değişir. İki kadın birbirinden çok farklı hayatlar yaşarken, ortak bir payda bulabilecekler mi? Altın Portakal’a damga vuran bu filmin etkilerinin daha uzun yıllar süreceği bekleniyor.

3. Kalandar Soğuğu – 2015

Yönetmen: Mustafa Kara

Biraz serinlemeye, bir durup düşünmeye ihtiyacımız var gibi. O zaman istikamet doğru Karadeniz ve dağları. Bir köyde hayvancılıkla uğraşan baş kahramanımız bir yandan da altın rezervlerini aramaktadır. Bu uğurda büyük savaş veren karakterimiz, aldığı umut dolu bir haberle ise kendini yollara vurmuş, Artvin’e kadar gitmiştir. Bizi sadece hikayesiyle değil görselliği ve sakinliğiyle de etkileyen bu film ödüllere doymamış bir yapım.

4. Mustang – 2015

Yönetmen: Deniz Gamze Ergüven

Fransa, Türkiye ve Almanya ortaklığıyla çekilen film, Fransa’nın “Yabancı Dilde En İyi Film” dalında Oscar adaylığı kazanan ve son 5 film içinde yarışan bir Türk filmi olarak o yıllarda bizi oldukça gururlandırmıştı. Deniz Gamze Ergüven, topluma ve kadınlara bambaşka bir bakış açısıyla yaklaşarak, tüm gerçekleri yüzümüze bir tokat gibi vurmuştu. Her şey 5 kardeşin sadece bir oyun oynamasıyla başlar. Ama toplum bunu oyun olarak değil, ahlaksızlık olarak görür ve 5 kardeşin başına gelmeyen kalmaz. Yurt dışında aldığı ödüllerle, 5 genç kızın oyunculuk performansıyla ve tabii ki usta bir yönetmenin gözüyle ortaya sadece bir film değil, bir başyapıt çıkmış.

5. Sivas – 2014

Yönetmen: Kaan Müjdeci

Listemizin artık sonuna yani 2014 senesine gelmiş bulunuyoruz. Küçük bir çocuk, bir köpek ve ufak bir köy… 11 yaşındaki baş karakterimiz, sıradan bir köy hayatı yaşamaktadır. Okula gidip gelir, arkadaşlarıyla vakit geçirir ve tabii ki birde aşık olur. Her şey gayet olağandır yani. Bir gün köylerinde epey popüler olan bir köpek dövüşüne denk gelen kahramanımız, burada Sivas isimli yaralı bir köpekle karşılaşır ve artık hiçbir şey eskisi gibi olmaz.

 

Kaynak 1, 2, 3

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here