Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
7

Yakın zamana kadar İstanbul’da bir sokak köşesinde rastlamanız mümkündü onlara. Müziklerini yapmaya özgürce devam edebilmek adına 1994 yılından bu yana sokaklarda, hayatımızın içinde, içlerinden geldiğince müzik yapma yolunu seçtiler çünkü, hiçbir popüler kültür boyunduruğu altına girmeden.

Grubun kurucularından olan ve aynı zamanda solistliğini üstlenen “Bizon Murat” (Murat Toktaş)’ın yakın tarihte rahatsızlanarak -tüberküloz teşhisi ile- yoğun bakıma kaldırılması ile işler tamamen değişti, hem Siya Siyabend adına hem de biz “sokak müziği” severler adına… (Mart ayında Kadıköy’de Bizon Murat için, ünlü isimlerin de yer aldığı bir dayanışma gecesi düzenlendi.)

Peki onları sokaklarda müzik yapan onca müzisyenden ayıran şey ne oldu dersiniz? Fatih Akın’ın yönetmenliğini üstlendiği “Crossing The Bridge: The Sound Of Istanbul” isimli belgeselde kendilerine yer bulmaları ile duydu birçoğumuz Siya Siyabend ismini. Sokağın insanları birleştirdiğine; insan hangi sınıfsal temelden olursa olsun, sokağın bütün insanları aynı hizaya getirebileceğine inanıyorlardı ve bu yüzden insanlarla birebir diyalog halinde kalarak sokakta müzik yapmaya devam etmek onlar için bir seçimdi, sokakta sadece başka bir imkan bulamadığı için müzik yapan birçoklarından farklı olarak. Kendilerine geniş hayran kitleleri edindikleri halde çeşitli yerlerde verdikleri bazı konserler dışında hiçbir şekilde müzik endüstrisinin içinde yer almadılar. Hatta kendi imkanları ile çıkardıkları albümlerini de yine kendi elleri ile sokakta satmayı seçtiler. Sokak onların evi, sahnesi, her şeyi idi.

Tüm bunlar Siyabend’i gönüllerimizde bambaşka bir yere taşıdı. Grubun son hali ile çalışmalarına devam eden kemik ekip; Erdem Göymen, Hakan Özboz, Murat Toktaş, Devrim Çetinkayalı’dan oluşuyordu. Bizon Murat’ın iyileşmesini; bu müzik ve sokak sevdalısı ekibi yeniden, hep beraber müzik yaparken görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Size hazırladığımız bu küçük listeyi de keyifle dinlemenizi umuyoruz.

  1. Bir Seher Vaktinde
  2. Ağrı Dağından Uçtum
  3. Bilmem Şu Dünyaya
  4. Can Evimden Vurdun
  5. Hayyam
  6. Dağlar Var
  7. Zaman Mı Değil Zaman
  8. “Arararararar”
  9. Bi’ Desen
  10. Cennet
Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
7

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here