Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra dünya iki güç odağı etrafında şekillenecek yeni bir döneme girmişti. Batı bloğu ABD etrafında kapitalist sistem üzerine şekillenirken, Doğu bloğu ülkeleri de SSCB önderliğinde sosyalist sistemle yönetilmeye başlamıştı.

Bu iki blok arasında uzun yıllar süren soğuk savaş bu ülkelerde gelişecek olan sanata da etki etti. Batı bloğu ülkelerinde daha özgür bir ortamda müziklerini yapan gruplar dünya genelinde adlarını daha çok duyurabilmiş, Doğu bloğunda yer alan müzisyenler ise kısıtlı imkanlarından dolayı geri planda kalmışlardı.

Bu yazıda Doğu bloğunda yer alan rock gruplarına ve şarkılarına değineceğiz.

  • Gunesh Ensemble

 Gunesh Ensemble SSCB’ye bağlı Türkmenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde kuruldu. Grubun temelleri davul üstadı Rishad Shafi tarafından atıldı. Grup parçalarında Türkmen melodileriyle rock soundunu harmanlamasıyla ön plana çıkıyor.

  • M. Efekt ( Modry Efekt)

 Çekoslovakya’da 1968 yılında kurulan M. Efekt efsane gitaristlerden Radim Haldik’in grubu. Grubun müziği Radim Haldik’in gitar riffleri üzerine kurulu, Haldik’in dokunuşları her saniyede hissedilebiliyor. Haldik’in gitar soloları ise dinleyici kendisinden geçiriyor.

  • Czesław Niemen

Niemen 1939 yılında Polonya’da dünyaya geldi. Daha sonra Beyaz Rusya’da hayatına devam eden Niemen İkinci Dünya Savaşı’nın ardından 1950’li yıllarda tekrar Polonya’ya döndü. Niemen sahneye ilk adımını ise 1960 yılında attı. Rock ve soul soundlara yakın olan Niemen 2001 yılına kadar 19 albüme imzasını attı.

  • Indexi

 Indexi 1962 yılında Yugoslavya’ya bağlı Saraybosna’da kurulmuş, dönemin Psychedelic ruhunu yansıtan şarkılarıyla ön plana çıkıyor.

  • Buldožer

 Buldožer 1970’lerde Yugoslavya’da avantgarde-progressive denilebilecek ilk gruplardan biriydi. Bu özellikleriyle Yugoslavya’daki yeni dalganın öncüleri oldular. Genellikle Sırpça ve Hırvatça sözler yazan grup, sözlerinde hicive bolca yer veriyordu.

  • TIME

 Zagreb’te kurulan TIME Yugoslav rock müziğinin klasiklerinden kabul edilecek birçok şarkıya imza atmış efsanevi bir grup olarak listemizde yerini almakta. Şarkılarında farklı enstrümanlara bolca yer vermeye çalışan TIME özellikle piyano ve organ sololarını şarkılarında ön plana çıkartmakta.

  • Avtograf

1980’li yılların başlarında Moskova’da kurulan Avtograf John Lennon için seslendirdikleri Requiem şarkısıyla ön plana çıkıyor.

  • Sfinx

 Sfinx 1963 yılında Bükreş’te kuruldu. 1966 yılında isimsiz bir şarkıyla bir radyoda adlarını duyurmaya başlayan Sfinx, Romanya rock müziğinin en sağlam albümlerini yaparak adını tarihe kazıdı.

  • SBB

 Polonya kökenli SBB 1980 yılında yayınladıkları Memento Banalnym Tryptykiem albümleriyle Doğu Avrupa’da dönemin en iyileri arasında yer aldı.

  • FSB

 FSB 1975 yılında Bulgaristan’da bir stüdyo projesi olarak kuruldu. 1980’ler büyük başarı yakalayan FSB Avrupa’da birçok ülkede performans sergiledi. Jose Feliciano ile yaptıkları düet ile de 1990’da Grammy ödülünün sahibi oldular.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here