Son yıllarda, loft daire tasarımları, tüm dünyaya yayılmış durumda. Şehre veya bölgeye göre değişen farklı tarzda loft daireleri bulmak mümkün. Günümüzde loft tarzı iç mekanların yeni bir trend haline gelmesinin en önemli nedenlerinden biri, genç nüfusun daha küçük bir daireye taşınıp alana daha hâkim olmaya çalışmasıdır.

Loft daireler, ilk olarak endüstriyel binalardan konutlara dönüştürülen geniş, açık alanlardı. Kökleri 40’lı yılların Manhattan fabrika bölgelerinden gelmektedir. Şehir merkezlerinde bulunan arazi fiyatlarındaki hızlı artışla birlikte sanayi kuruluşları, üretimi banliyölere taşımak zorunda kalmışlardır. Böylece ilk olarak yaşamak, çalışmak, sanatlarını icra etmek için serbest ve boş yerler arayan sanatçılar ve zanaatkârlar, stüdyolarını eski fabrikalarda veya depolarda gizlice kurmaya başlamışlar ve loft daire bir yaşam kültürü halini almaya başlamıştır.

Loft daireler, esas olarak fonksiyonel bir mekanı, pratik yaşamı, yaratıcılığı ve özgürlüğü benimseyen veya isteyen insanlar tarafından tercih edilir. Bu dairelerin banyo hariç iç duvarları yoktur, ayırıcıya ihtiyaç duyulmaz ancak bunun yerine yüksek tavanlara sahiplerdir. Her zaman büyük boş alanları içerirler ki kullanıcı için çalışma alanları yaratılabilsin. Genellikle toplam yüz metrekareden az olmamakla beraber, iç mekanın çoğu kısmı geniş ve yüksek pencerelerden geçen bol miktarda güneş ışığı ile doldurulur. Tabii bu özellikler, her iç mekan tasarıma göre değişkenlik gösterebilir. Daha iyi kavramak için şimdi biraz loft daire örneklerine göz atalım.

İlk örnek olan Vladimir Radutny Architects tarafından tasarlanan Michigan Loft , daha önce otomotiv montajı için kullanılan, Chicago’daki 100 yıllık bir binada yer almaktadır.

Ana yaşam alanında, orijinal beton tavanlar, sütunlar ve büyük pencereler açıklık ve netlik hissi sağlıyor. Ahşap bir platformun üzerine yerleştirilen mutfak, yemek hazırlığı sırasında kullanıcıların bakış açısını yükseltiyor ve Chicago’nun en ikonik sokaklarından biri olan Michigan Bulvarı’na doğru bir şehir manzarası sunuyor.

Aynı ahşap platformun üstündeki yatak odası, gürültü ve sıcaklık kontrolü için dairenin çevresinden uzakta, siyah çelik kaplı bir küp içine gizlenmiştir. İç mekan, ahşap panellerle kaplıdır. Bir platformun üzerinde görsellik sunan küpün dış yüzeyi, paneller açılırken dönüşerek gizli TV dolabı gibi kullanımları ortaya çıkarır.

Minimal ve aerodinamik hissi artıran çamaşırhane, mekanikler ve depolama gibi olanaklar gömme dolap içine entegre edilmiştir.

İkinci loft daire örneği ise Arquitetura Nacional tarafından tasarlanan Loft Diego. Tasarımındaki ilk strateji, giriş katındaki tüm alanları birleştirmek ve mevcut merdiveni projenin ortasındaki bir yelpaze merdiveni ile değiştirmekmiş.

 

Asma kat, daha yeterli ve konforlu bir yatak odası oluşturan gömme dolap için alan yaratılarak 9 m² genişletilmiş.

Birlik, alanı genişleten minimalist bir malzeme paleti ile sağlanmıştır. Üç ana yüzey çimento fayans, karbonize ahşap ve beton zeminle kaplıdır.

 

Cam cephe, ışığı uzaktan kontrol edilen kanatlar aracılığıyla filtreleyen, kullanıcıya doğal aydınlatma efektlerinin kontrolünü sağlayan bir taban ile korunmaktadır. Aydınlatma projesi, en önemli unsurları vurgulayarak ve kullanıcının farklı atmosferler yaratmasına olanak sağlayarak kullanım alanını genişletir.

Projede yüzer merdiven dışında olağan dışı başka çözümler de var. Tasarım çimento karolar, TV’nin altındaki duvarı ve çekmeceyi kaplıyor. Kömürleşmiş ahşap paneller, elektrikli ve konut otomasyon sistemlerini gizliyor.

Kaynak: 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here