Saturday Night Live, 1975’den beri yayınlanan, Amerika’nın komedyen yetiştirme okulu haline gelmiş skeç komedi serisi. Başladığı yıldan itibaren birçok başarıya ve ilke imza atan, Amerikan komedisinin oluşumunda büyük yeri olan dizi 29 Eylül’de 44. sezonuna başlayacak. Uzun tarihi boyunca En İyi Komedi Skeç Serisi, En İyi Komedi Yönetmenliği, En İyi Komedi Yazarlığı, Komedi Dalında En İyi Kostüm ve makyaj gibi ödüllere aday gösterilen SNL, 70. Emmy Televizyon Akademisi ödüllerinde en iyi skeç serisi dalında kazandıkları Emmy ile güncel olarak 65 Emmy ödülüne sahip. SNL kadrosundan ayrıldıktan sonra komedi camiası ve seyirciler tarafından bir sonraki projesi heyecanla beklenen oyuncular gerek yazarlık gerekse oyunculuklarıyla güzel işlere imza atıyorlar.

1. Brooklyn Nine- Nine (2013- )

Imdb Puanı: 8.4/10

Brooklyn Nine-Nine, Amerika’nın Brooklyn kentinde 99. bölgenin karakolunda çalışan bir grup polisin maceralarını konu ediniyor. Başrolünde SNL efsanelerinden Andy Samberg’in bulunduğu komedi, özgün catchphrase’leri ve diğer Saturday Night Live oyuncularının da dahil olduğu geniş konuk oyuncu listesiyle meşhur. 2014’te komedi kategorisinde en iyi dizi Altın Küresi’ni kazanan dizi, geçtiğimiz yaz yayıncısı FOX tarafından iptal edildi fakat hayran kitlesinin internette başlattığı kampanyalar sayesinde NBC tarafından 1 sezon daha sürmek üzere kurtarıldı.

2. Parks & Recreation (2009-2015)

Imdb Puanı: 8.6/10

Indiana eyaletinin ufak bir kasabasında, Parklar ve Rekreasyon departmanında çalışan Leslie Knope’un departmanında çalışan taşkın karakterlerle ilişkilerini ve departmanını daha işler hale getirme çabasını izliyoruz. Saturday Night Live’da sık sık Hillary Clinton’ı canlandırmasıyla kısa sürede şöhrete kavuşan ünlü komedyen Amy Poehler, skeç serisinden ayrıldıktan sonraki ilk projesinde başarıyı yakalıyor. Televizyon kritiklerinin ”En Akıllıca Komediler Listesi”nde yer verdiği, Emmy, Golden Globe ve Eleştirmenlerin Seçimi ödüllerine layık görülen yapım, The Office ve Seinfeld gibi meşhur komedilerin yazar ve yapımcılarından oluşan ekibiyle dizi tarihine adını yazdırıyor.

3. 30 Rock (2006-2013)

Imdb Puanı: 8.2/10

Amy Poehler’ın diğer yarısı, Saturday Night Live oyuncularından Tina Fey tıpkı yakın arkadaşı gibi SNL’deki başarısını ilk projesinde devam ettiriyor. Şımarık yakın arkadaşının sunucusu olduğu bir televizyon programının yapımcısı olan Liz Lemon’ın kişisel hayatı ve işindeki karmaşalara koşturmasını takip ediyoruz. Dizi, kendi bünyesinde şöhrete kavuşan oyuncuları (Tracy Morgan, Jenna Moraney) ve film dünyasından beklenmedik aktörleri (Matt Damon, Steve Buscemi, Steve Martin, Carrie Fisher) konuk etmesiyle meşhur. Komedi dizileri arasında adı saygıyla anılan, bu listedeki en başarılı dizi 30 Rock, toplamda 90 Emmy ödülüne layık görülmüş.

4. Last Man on Earth (2015-2018)

Imdb Puanı: 7.4/10

Sıra dışı komedi anlayışıyla Saturday Night Live’da dikkat çeken Will Forte, dizide 2020 yılında ölümcül bir virüsün dünya nüfusunu yok etmesiyle tek başına kalan Phil karakterini canlandırıyor. Bencil, bakımsız ve umutsuz bir karakter olan Phil, hayatta kalan bir grupla birlikte yaşam mücadelesi vermeye başlıyor. 4 sezonluk sürümünü taze tamamlayan dizi Saturday Night Live’dan tanıdık yüzleri de konuk ediyor.

5. Barry (2018- )

Imdb Puanı: 8.1

Saturday Night Live’da ilk senesinden itibaren orijinal karakterler de dahil. Özellikle taklitleriyle dikkat çeken Bill Hader diziden ayrılacağını açıkladığında SNL’in çok iyi bir oyuncu kaybettiği ve eskisi gibi olmayacağı düşünüldü. Bill Hader SNL’de birçok skeçte birlikte çalıştığı bir diğer başarılı komedyen Kristen Wiig ile rol aldığı 2014 yapımı Skeleton Twins filmiyle ciddi rollere de komedi katabildiğini kanıtladı. HBO yapımı Barry, Bill Hader başrolünde oynayacağı duyurulduğundan beri heyecanla bekleniyordu. Tiyatroya olan tutkusunu keşfeden bir keskin nişancının bu tutkusunun peşinden gitmek için keskin nişancılığı bırakmasını ancak mesleğinin onu kolay kolay bırakmamasını izlediğimiz dizideki performansıyla Hader, 70. Emmy ödüllerinde komedi dalında En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı.

6. Seinfeld (1989-1998)

Imdb Puanı: 8.9/10

Sitcomların atası Seinfeld aslında yazarından oyuncusuna tamamen bir SNL yapımı. Efsane komedyen ve Saturday Night Live yazarı Larry David’in yazarlığını yaptığı dizide SNL’den tanıdığımız Julia Louis-Dreyfus Elaine rolünde adını tarihe yazdırıyor.

7. Forever (2018- )

Imdb Puanı: 7.3/10

Saturday Night Live’da sergiledikleri orijinal karakterlerle ünlenen Maya Rudolph ve Fred Armisen’ın başrollerinde yer aldığı, Amazon Prime Video üzerinden yayınlanan taze komedi Forever, sıkıcı bir evlilik hayatına sahip olan June ve Oscar’ın hayatlarının başlarına gelen beklenmedik bir olayla tamamen değişmesini konu ediniyor.

8. Rick and Morty (2013- )

Imbd Puanı: 9.3/10

1998-2006 yılları arasında Saturday Night Live kadrosunda yer alan Chris Parnell, skeç dizisinden sonraki kariyeriyle göz kamaştırıyor. Birçok komedi dizi ve filminde yer alan oyuncu, Archer, Hotel Transilvanya gibi yapımlarda ses sanatçılığı yaptı. En güncel projelerinden biri olan, son yılların popüler animasyon serisi Rick and Morty’de Jerry Smith’i seslendiriyor.

9. Suburgatory (2011-2014)

Imdb Puanı: 7.2/10

New York’dan babasının ani kararıyla zengin bir banliyöye taşınmak zorunda kalan Tess Altman’ın yeni hayatına alışma çabasını izliyoruz. Altman ailesinin meraklı ve müdaheleci komşuları rolünde Saturday Night Live’ın 2000’lerin başında çok ses getiren komedyenleri Ana Gasteyer ve Chris Parnell canlandırıyor. Kısa sürmesine rağmen akıllıca replikleri ve renkli karakterleriyle akıllarda yer edinen Suburgatory oyuncularının eşsiz performansları sayesinde çeşitli ödüllere layık görüldü.

10. Portlandia (2011-2018)

Imdb Puanı:7.8/10

2008-2012 yılları arasında Saturday Night Live ile tanınan efsane kadronun içerisinde olan Fred Armisen birçok projede yer aldı. Kendisinin yapımcılığını üstlendiği az bilinen fakat birçok ödüle layık görülen Portlandia, Portland’da geçen bir skeç serisi.

Kaynak 1 

Kaynak 2

Kaynak 3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here