Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

1928’de Paris’te Lucien Ginsburg olarak dünyaya geldi. Ailesi 1917 Devrimi’nden sonra Rusya’yı terk etmiş Rus Yahudileriydi. II. Dünya Savaşı nedeniyle zor bir çocukluk geçirdi. Gençliğinde ise resim yaparak ve barlarda piyano çalarak para kazandı. Müziğinde Chopin, Baudelaire ve Verlaine etkileri görülebilir.

Biten iki evliliğinin ardından, halen evli olan Brigitte Bardot’ya aşık oldu. Birlikteleri süresince Bonnie and Clyde gibi önemli şarkılara imza attılar. Bardot tarafından reddedildikten kısa süre sonra Slogan filminin çekimlerinde Jane Birkin’le tanıştı. Birkin ile birlikteliğinden yetenekli oyuncu Charlotte Gainsbourg doğdu.

Jane Birkin ile ayrıldıktan sonra son partneri Bambou’dan kendi ismini taşıyan Lucien adlı oğlu doğdu.

1991’de ölümünden sonra Fransız Cumhurbaşkanı François Mitterand tarafından “Çağımızın Baudelaire’i, çağımızın Apollinaire’i” olarak anılan sanatçı imza attığı tüm skandallara rağmen günümüzde sanatsal kabiliyeti, müziği ve karizmasıyla hatırlanıyor.

Sanatçının anısına ölümünün 19. yılında, Gainsbourg: A Heroic Life adlı bir film çekildi. Yönetmenliğini Joann Sfar‘ın üstlendiği filmde Gainsbourg, Eric Elmosnino tarafından canlandırıldı.

France Gall için yazdığı skandal şarkı

Gainsbourg, Gall için birçok şarkı yazdı. Bunlardan biriyse 1965’te Fransa’ya Eurovision birinciliğini getiren Poupée de Cire, Poupée de Son’du. Bu birincilikten sonra Gainsbourg, Gall için Les Sucettes adlı bir şarkı daha yazdı. Şarkı oral seks göndermeleriyle doluydu fakat o dönemde henüz 18 yaşında olan France Gall’ın bunu anlaması vakit aldı. Anladıktan sonraysa şarkıyı bir daha seslendirmedi ve Gainsbourg’la da iletişimini tamamen kesti.

Je t’aime… moi non plus

Stüdyodaki ses mühendisi, şarkı kaydedilirken kayıt kabininde Bardot ve Gainsbourg’un seviştiğini iddia etti. Bardot evli olduğu gerekçesiyle şarkının yayınlanmasını istemediğini bildirdi. Gainsbourg da Jane Birkin’le tanıştıktan sonra bu şarkıyı bu kez de onunla kaydetti. Bu defa da şarkıdaki inleme sesleri için Gainsbourg ve Birkin’in yatak odalarına bir mikrofon yerleştirdikleri yönünde iddialar çıktı. Birkin bu iddiaları reddetti. Şarkı birçok ülkede çok müstehcen olduğu gerekçesiyle yasaklandı.

Gainsbourg ilerleyen yıllarda başrolde Jane Birkin’in olduğu aynı isimli bir filmin yönetmenliğini de yaptı.

Fransız milli marşının Reggae versiyonu

Jamaika gezisinde Reggae müzikten etkilenen Gainsbourg, 1979’da Aux Armes et Caetera isimli Reggae etkisinde bir albüm çıkardı. Albümde Fransız milli marşı La Marseillaise’in de Reggae versiyonu bulunuyordu. Gainsbourg bir süre boyunca ölüm tehditleri aldı ve birçok protestoyla karşılaştı. Bu albüm, Gainsbourg’un en hızlı satan albümlerindendir.

Ekranda 500 Frank yakmak

1984 yılında katıldığı bir televizyon programında, ağır vergileri eleştirmek için 500 Frank yaktı. İllegal olan bu davranışıyla birçok tepki topladı ve tepki olarak okulda kızı Charlotte’un ödevleri arkadaşları tarafından yakıldı.

Kızı Charlotte’la Lemon Incest düeti

1984’te 12 yaşındaki kızıyla yaptığı düet hem içeriği hem de klibi nedeniyle birçok tepki topladı. Klibinde iç çamaşırı ve gömleğiyle görülen Charlotte, üstsüz babasıyla bir yatakta uzanıyor.

Ekranda Whitney Houston’a ettiği sözler

1986 yılında bir televizyon programına birlikte konuk olduğu Whitney Houston’a ettiği birçok iltifattan sonra onunla sevişmek istediğini söyledi.

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here