Cumartesi, Ağustos 19, 2017

Gerçek umudumu nasıl özgür bırakırım?

Colette’nin tüm hayatı boyunca peşinden koştuğu soru işte bu. Yaşantısını, eserlerini bu sorunun üzerine kuran Collette kadının özgürleşme, zincirlerini kırma savaşındaki en önemli figürlerden bir tanesidir.

1873 yılında Fransa’nın güneyinde bir taşra kasabasında doğan Colette ordudan emekli babası ve renkli bir kişiliğe sahip annesiyle taşrada sıkıcılıktan uzak bir ortamda çocukluğunu geçirir.

Erken yaşta gerçekleştirdiği ilk evliliği ise Colette’nin hayatındaki hem kötü bir anı hem de hayatını değiştirecek adımları atmasını sağlar.

Dolandırıcılığı ile nam salmış olan yazar ve müzik eleştirmeni kocası Henri Gauthier Villars, Colette’nin yazım yeteneğini fark ederek onu bir odaya kitleyip bir roman serisi yazdırır. Ancak bu seri Colette’nin adıyla değil kocasının adıyla yayımlanır. Bu deneyim ne kadar kötü görünse de Colette’nin sanat hayatına attığı ilk adımdır ve evliliği sayesinde artık Paris’e yerleşmiştir. Paris’te kocasından boşanan Colette Paris’in sanat hayatı içinde kendini geliştirmeye başlayacaktır. Boşanmanın ardından Colette 6 yıl boyunca Paris müzikhollerinde şarkıcılık yapacak ve bu dönemde birçok deneyim kazanacaktır.

Colette skandallar kraliçesi ünvanını ise Moulin Rouge’da oynadığı bir oyun sayesinde elde eder. Oynadığı skecin bir bölümünde göğsünü açarak dönemine göre oldukça cesur bir adım atan Colette, o günden itibaren skandallar kraliçesi ünvanını kazanacaktır.

İtalyan kadın yazar Gabriele D’Annunzzio ve Amerikalı ünlü bir lezbiyen olan Natalie Clifford Barney ile yaşadığı lezbiyen ilişkileri saklamayan Colette, toplumun ön yargılarını bir kez daha yerle bir etmeyi başarmıştır.

Colette’nin 1912 yılında gerçekleştireceği ikinci evlilik ise yine Colette’ye yakışacak bir sansasyona gebe olacaktır. Eşi Henri de Jouvenel des Ursins Colette’yi aldatacak, Collette’de küçük bir intikam için Henri’nin bir önceki evliliğinden olan çocuğu Bertrand’ı baştan çıkararak onunla bir ilişki yaşayacaktır. Bu küçük intikamı Cicim adlı kitabında hikayeleştirerek anlatan Colette yine cesur bir eser ortaya çıkarmıştır.

1944 yılında ise en başarılı sayılan romanı sayılan Gigi’yi yayımladı. Parisli koket bir genç kızın öyküsünü anlatan Gigi büyük bir başarı elde etmiş, daha sonra filmi çekilip, Broadway’de de müzikal olarak oynanmıştır.

1953 yılında Onur Madalyası ile ödüllendiren Colette bir yıl sonra da Paris’te hayata veda etmiştir.

Kadınların aşk acılarını, kadınlar arası aşkı, kadın cinselliğini romanlarına taşıyan Colette entelektüel kadın dostluğunu, lezbiyen cinselliğinin temelinde bulunan aşkı açık bir dille anlatmış ve bu konulardaki yazınların önünü açmıştır.

Colette’nin romanlarına konu olan kadınlar çalışarak kendi geçimlerini sağlayan, kız kıza içki içebilen, tek başına olmaktan sıkılmayan kadınlardır. Bu kadınları emekçi, yoksul ve acılı kadınlar olarak tasvir eder Colette.

Çizdiği bu özgür kadın figürleriyle istediği konulara rahatlıkla değinebilmiş, bu sayede pek çok feminist kadına öncü olabilmiştir.

Skandallar Kraliçesi taşralı bir genç kız olarak başladığı sanat hayatını modern zaman kadınlarının aşk ve cinsellikle ilgili sorunlarına ışık tutacak eserlerle dolduran Colette, 19. Yüzyıldan 20. Yüzyıla bir köprü görevi görerek çağdaş romancılar içinde bir ilham kaynağı olmaya devam etmektedir.

İnsan, okuyucu, dinleyici, arada bir yazar, arada bir müzisyen.

0 Comments

Leave a Comment

POPÜLER YAZILAR

Game of Thrones’un “Gece Nöbetçileri” IKEA’dan Giyiniyor!
Türk Balesinin Zarif Kurucusu Ninette De Valois
Tüketim Anlayışımızı Yüzümüze Çarpan 20 İllüstrasyon
Filmlerinden Efsane Sahnelerle Edward Norton
Hayali Dünyalara Yeni Bir Geçit
Romantik Piyanist ve Ünlü Besteci Sergei Rachmaninoff
Dünya Tarihinden Çarpıcı Anların Fotoğrafları
Mısır’ın 4. Piramidi: Ümmü Gülsüm
Her Biri Ayrı Hikayeye Sahip 15 Fotoğraf
Mindhunter’ın Yayın Tarihi Açıklandı
Ünlü Eserleri Yumurta Kabuklarına İşleyen Sanatçı: Süreyya Noyan
Düzenin İronik Ölümsüz Senaryosu ve Brecht
Ruhumuzun Melankolik Blues Gitaristi: Yavuz Çetin
Moonlight: 3 Dönem Tek Yüz
Lana Geri Döndü: Bir Arzu Nesnesi Olarak Lust For Life
September Kimdir?

September Kimdir?

14 Ağustos 2017
Sewp: Seksi ve Ölümcül Dövmeler
19. Yüzyılda Akıllara Takılan Soru: 2000’lerde Neler Olacak?
Loving Vincent Filminden Taze Fragman
13 Ağustos 1997: South Park Yayına Başladı
Film, Dizi ve Oyun Dünyasının En Güçlü Silahlarını Yapan Demirciler
Asi ve Özgür: Şebnem Ferah
Son Zamanların En İyi Dizisi The Handmaid’s Tale İzlemek İçin 5 Sebep
Son Zamanların En Havalı Film Müzikleri
Sanatçı Tatsuya Tanaka’dan Minyatür Fotoğraf Projesi
Ciddi Miktarda Spoiler İçeren Game Of Thrones 7. Sezonun Sızan Senaryosu
Will.i.am ve Nicole Scherzinger Louvre Müzesi’ndeki Klibini İzleyin
Hannibal Geri Dönüyor!
21 Maddede Bilinmeyenleri İle Robin Williams
Fotoğraf Sanatına Damgasını Vurmuş 11 Fotoğrafçı