Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
3

Son yıllarda İngiltere’nin müzik dünyasındaki etkisi oldukça arttı. Elton John, David Bowie, The Beatles, Sting, Mick Jagger, Queen ve Keith Richards gibi efsanevi isimlerin çıktığı İngiltere, dünya çapında başarılı isimleri ve şarkıları ile sıklıkla karşımıza çıkıyor. Günümüzün popüler İngiliz müzisyenleri arasında Adele, Ellie Goulding, Dua Lipa, Sam Smith, Rita Ora, Jessie J, Charli XCX, Harry Styles, Zayn ve Ed Sheeran gibi isimler var.

Ed Sheeran’ın yıldızı 2011’de “The A Team” ile parladı. Ardından gelen “+ (Plus)” albümü olumlu eleştiler aldı. “You Need Me, I Don’t Need You”, “Lego House”, “Drunk”, “Small Bump” ve “Give Me Love” albümden yayınlanan teklilerdi. Hepsi UK Singles Listesi’nde ilk 25’e girdi. Böylece Sheeran’ın kariyerinin temeli atıldı.

Şu anda Ed’in en yakın arkadaşlarından olarak bildiğimiz Taylor Swift, 2012 yılında onunla çalışmak için iletişime geçti. İkili, Swift’in Red albümünde yer alan “Everything Has Changed” şarkısını yazıp seslendirdi. 2013’te Sheeran, Red Tour’un açılış sanatçısı olarak yer aldı. Bu turne, o ana kadar yaptığı en büyük turneydi ve tanınmasına büyük katkı sağladı.

Bir anda popülerleşen Ed Sheeran, insanların yeni tutkusu haline geldi. Pop müziğin en yeni ve en başarılı isimlerinden biri haline gelen Sheeran, beklentileri yüksek tutan bir isimdi.

Bir sonraki albümü için yazdığı parçalardan “Love Yourself”i albüme koymamaya karar verdi. Şarkı, Justin Bieber’ın “Purpose” albümünde yer aldı. Daha sonra Justin şarkıyı single olarak yayınladı ve Love Yourself 2016’nın en başarılı şarkılarından biri oldu. Bu Sheeran’ın diğer sanatçılar için yazdığı tek parça değil ama en başarılı parça olduğu kesin.

Ed, pop müzik dünyasına yaptığı ani girişle oyunun dengesini değiştirdi. Kendine özgü söyleyiş tarzı ve sözleriyle pop müziği canlandırıp farklı bir renk katan Sheeran, bu farktan yararlanmayı bildi. 3 Mart 2017’de yayınlanan “÷ (Divide)” albümüyle başarısı devam etti.

Albüm pek çok ülkede rekor kırdı. Albümden 10 şarkı, İngiltere listelerinde ilk 10’a girdi ve Ed yeni bir rekor kırmış oldu. “Shape of You” parçası listelerde 1 numaraya yükseldi. 4. tekli “Perfect” İngiltere’de ve birçok Avrupa ülkesinde 1 numara oldu. Daha sonra parçanın Beyonce düeti olan versiyonu yayınlandı. Bu versiyon Amerika’da 1 numara oldu.

Sheeran, 60. Grammy Ödülleri‘nden de eli boş dönmedi. ÷ ile “En İyi Pop Vokal Albümü” Grammy ödülünü; Shape of You ile “En İyi Pop Solo Performansı” Grammy ödülünü kazandı. Shape of You “overrated” bir şarkı olarak görülüyordu. Bu olay tartışmalara yol açtı çünkü Sheeran, aday olduğu kategorilerden birindeki tek erkek isimdi. Diğer adaylar Kesha, P!nk, Lady Gaga ve Kelly Clarkson’dı. Kadınların baskın olduğu bir kategoride, Ed’in ödülü kazanması büyük tepki topladı ve Akademi oldukça eleştirildi.

Ed’in en son yer aldığı iki parça da düet. İlk parça Taylor Swift’in “reputation” albümünde yer alan End Game. İkinci ise Eminem’in son albümü Revival‘da bulunan River.

Ed Sheeran, 2011’den bugüne kadar çıkardığı albümler ve yaptığı parçalarla pop dünyasında etkili bir isim. Günümüzün en tartışmalı şarkıcılarından da biri. Kimileri onun abartıldığını kimileri onun yeteneksiz olduğunu söylüyor. Her ne olursa olsun, Sheeran’ın akılda kalıcılık, romantiklik ve farklılık içeren çalışmaları dinleniyor. O da müziğini yapmaya devam ediyor.
Bizim önerdiğimiz 10 Ed Sheeran şarkısı:
  1. Give Me Love
  2. Bloodstream
  3. Shirtsleeves
  4. Castle On The Hill
  5. Thinking Out Loud
  6. The A Team
  7. Supermarket Flowers
  8. Runaway
  9. Afire Love
  10. Galway Girl
Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here