Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
83

2000’li yıllarda çıkardıkları şarkılarla müzik listelerinin gözdelerinden biri, The Black Eyed Peas. Ekip will.i.am (William James Adams Jr.), apl.de.ap (Allan Pineda Lindo Jr.), Taboo (Jaime Luis Gómez), ve Fergie’den oluşuyor. Aslında başlarda hip-hop çizgisinde ilerleyen grup, 2000 başlarında müziklerine EDM ve R&B havası katıyor. Fergie’yi de bu dönemde gruplarına dahil etmeleriyle, pop esintisi de şarkılarında etkisini iyice göstermeye başlıyor. Fergie’nin de katılımıyla bu pop esintisinden memnun olanlar da oldu olmayanlar da. Grubun eski hip-hop tarzını daha çok beğenen ve destekleyen bir kesim de vardı. 2011 yılında Texas’taki bir performansının sonunda “Rest in peace to the Black Eyed Peas! You’re gonna be missed (Huzur içinde yat Black Eyed Peas, özleneceksin!)” diyen Kanye West‘in de müziklerindeki bu değişimden pek memnun olmadığını görebiliyoruz. Ama zaman onları nasıl değiştirmiş olursa olsun, zengin, orijinal altyapıları ve hafızalara kazınmış hitleriyle hiçbir zaman başarısı inkar edilemeyecek bir grup diyebiliriz.

2011’den itibaren, Nielsen SoundScan’a göre Black Eyed Peas, 42 milyondan fazla satışla Rihanna’nın ardından, tüm zamanların en çok satan ikinci sanatçısı/grubu oldu.

Grubun en çok başarı yakalayan albümü ise The E.N.D (Energy Never Dies). Albümden Boom Boom Pow, I Gotta Feeling ve Imma Be 2009-2010 yıllarında Billboard Hot 100 Listesi’nde 1. sıraya ulaştı. Ayrıca albüm Yılın En İyi Albümü Grammy ödülüne aday göstrerildi ve En İyi Pop Vokal dalında ödül kazandı.

Pek çok şarkısı listelerde zirvede ya da yüksek sıralarda yer almış bir grup. O yüzden aşağıda paylaştıklarımızın pek çoğu zaten bildiğiniz ama unuttuğunuz, ya da fark etmeden aşina olduğunuz şarkılar olacaktır. Gelin sizinle eski zamanlara küçük bir dönüş yapalım.

1. I Gotta Feeling 

2. Pump It 

3. Shut Up

4. Hey Mama

5. Don’t Phunk With My Heart

6. My Humps

7. Let’s Get It Started

8. Boom Boom Pow

9. Where Is The Love?

10. Imma Be

11. Mas Que Nada

 

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
83

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here