Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Kürtçe’de “çalgıcı” anlamına gelen Gevende, 2000 yılında Eskişehir’de kurulmuştur. İcra ettikleri sanatta göstermiş oldukları doğaçlama performanslardan ötürü Gevende müziğini herhangi bir türün örnekleri arasında göstermek kolay olmuyor. Fakat Gevende‘yi tarz olarak yansıtan en doğru ifadeler Psychedelic Folk ve Caz Rock‘tır. Söylemiş oldukları şarkılarda kendilerine has bir dil kullanmayı tercih eden Gevende bu yönüyle birçok müzisyenden ve müzik grubundan ayrılıyor. Belirli bir şarkıyı her seslendirişlerinde özgün bir biçimde yorumladıklarından dolayı “Jam Session” ifadesine sıcak bakan deneysel bir oluşum. Bu sebeple zaman içerisinde her ne kadar farklı müzisyenler ve enstrümanlar ile çalışsalar da Ahmet Kenan Bilgiç (gitar ve vokal), Ömer Öztüyen (viyola), Okan Kaya (bas gitar), Gökçe Gürçay (davul), Serkan Emre Çiftçi (trompet) ve Runç Çakır (elektronikler ve vibrafon) isimlerinin oluşturduğu kemik bir kadroya sahipler.

Gevende, kendi sınırlarını kendisi çizen dünya çapında bir oluşumdur. Norveç, Fransa, Nepal, Hollanda, İngiltere, İran, Pakistan, Hindistan ve Türkiye dahil olmak üzere sayamadığımız birçok ülkede konserler vermiş, festivallere katılmıştır. Bununla birlikte 2006 yılında 26 günlük bir Doğu seyahati düzenleyerek, gitmiş oldukları ülkelerin yerel müzisyenleriyle çalışma imkanı yaratıp, birlikte özgün ve etnik müzik yapmışlardır. Ayrıca “Soundpainting” projeleri içerisinde yer alan Gevende, Fransız müzisyenlerden oluşan Balbazar ile karma bir grup oluşturup, birlikte aynı sahneyi paylaşmışlardır.

2005 yılında “Roxy Müzik Günleri” isimli etkinlikte birinci seçilmesinin ardından albüm çalışmalarına yoğunlaşan Gevende, 2006 yılında “Ev” isimli ilk albümünü “Baykuş Müzik” etiketiyle yayınlamıştır. 9 şarkıdan oluşan albümde Gevende‘ye İzzet Kızılı, Murat Ferhat Yegül, Sinan Sakızlı, Pin Rada, Serdar Pazarcıoğlu, Arda Yiğit Bulut ve Okan Kaya isimli müzisyenler eşlik etmişlerdir.

2011 yılında “Sen Balık Değilsin ki” isimli, grubun ikinci albümünü müzikseverler ile buluşturan Gevende, kayıt aşamasında Norveçli müzisyen Eivind Aarset ile çalışmıştır. 9 şarkıdan oluşan ve “Baykuş Müzik” etiketi taşıyan albüm ile bulunmuş olduğu seviyeyi çok daha yüksek seviyelere taşıyarak bir önceki albüme göre yaratmış olduğu kalite farkını kolaylıkla hissettiriyor.

2014 yılında ise tamamen Türkiye’de geliştirilmiş olan “Monochroma” isimli platform oyununun soundtrack’ını üstlenmiş ve “Monochroma (Original Soundtrack)” adıyla albüm şeklinde yayınlamıştır. İstanbul merkezli bir oyun firması olan “Nowhere Studios” tarafından yayınlanan hikaye bazlı oyuna Steam ve Microsoft Store platformları üzerinden erişebilmek mümkün.

2017’nin şubat ayında “Kırınardı” isimli son albümünü müzikseverlerle buluşturan Gevende, açıklamalarında albüm sinerjisini “Gitmek ve kalmak arasındaki ikilemden, yaşadığımız mekanda üretmeye ve aslında mücadele etmeye odaklanarak bir çıkış yolu arama hali.” sözüyle ifade etmiş. Bu albümünde de diğerlerinde olduğu gibi “Baykuş Müzik” isimli müzik şirketiyle çalışmayı tercih eden Gevende, burada olduğu gibi şarkı sayısında göstermiş olduğu istikrardan sapmamış ve 9 şarkı ile karşımızda belirmiş. Ayrıca albüm içerisinde yer alan “Vertigo” isimli şarkının video klibinin yönetmenlik koltuğunda Sarmaşık filminden tanıdığımız Tolga Karaçelik üstlenmiştir.

Bonus

Son olarak Gevende‘nin 2011 yılında çıkarmış olduğu “Sen Balık Değilsin ki” albümüne ismini veren Oktay Rıfat‘ın aynı isimli şiiriyle ve Gevende‘nin tarifi olmayan birbirinden özgün canlı performanslarıyla veda etmek istedik, keyifli dinlemeler!

Sen Balık Değilsin ki
Ağlama Ahmet ağlama
Davranma kuşağına ikide bir
Anam avradım olsun
Bu kara günlerin sonu gelir
Büyük balık küçük balığı yutar demişler
Bok yemişler
Onu sardalyeler düşünsün
Sen balık değilsin ki Ahmet
Mek parmak mek parmak daha
Sonu selamet
Oktay Rıfat

Kaynaklar:
1. KURUÇAY, Berk (2017). Yalnızlar Rıhtımı. İstanbul: Karakarga Yayınları
2. Yüklemsiz Bir Dil: Gevende

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here