GalataPerform ve Theater Onderhetvel ortaklığında 21.İstanbul Tiyatro Festivali için prömiyer yapan When In Rome, Özgün Yalgın tarafından yazıldı. Yönetmenliğini Mesut Arslan’ın, oyunculuklarını Ersin Umut Güler, Pervin Bağdat, Sermet Yeşil ve Yeşim Özsoy’un yaptığı oyun, “sınırlar” kavramını ele alıyor. Başarılı oyunculukları ve seyirciyi de içine çeken yapısıyla izleyenlere keyifli anlar yaşatıyor.

 

Oyunun konusu şu şekilde özetlenebilir: Yalnız yaşayan genç bir kadın, bir aile apartmanına taşınır. Bir gün erkek arkadaşı kadını ziyarete gelir ve bu noktadan sonra komşusu, aynı zamanda ev sahibi olan karı koca ile arasında kişisel alan, ikiyüzlülük ve bastırılmış cinsellik üzerine çatışmalar başlar.

When In Rome, tiyatronun klasik ögelerine de savaş açmış durumda. Klasik tiyatrolarda karşımıza çıkan sahne yapısını göremiyoruz. Bunun yerine seyirciyi içine katarak “aktif seyirci” profili yaratan sahne şekline sahip. Eğer siz de klasik sahne düzeninden farklı bir oyun izlemek isterseniz, When In Rome size bu anlamda beklediğinizi verecektir. Çünkü bu oyunda sahne de yan karakterler de sizlersiniz.

when in rome tiyatro ile ilgili görsel sonucu

Ayrıca oyunun konusunda da değindiğimiz üzere, When In Rome hala baş etmek zorunda olduğumuz toplumsal baskıyı farklı bir dille gözler önüne seriyor. Karakterler arasındaki diyaloglarda kimi zaman çarpıcı bir soru şeklinde beliren “toplum gerçeği” bizlere de bazı konuları sorgulatıyor. Kim olduğumuzu gizleyerek yaşamak insanı ne kadar sağlıklı kılar? Normları yıkamıyorsak benliğimizde bir yıkıma mı izin vermeliyiz? Bu ve bunun gibi pek çok soruyu sorup sorgulama yapmak oyunun misyonu olurken, yanıtlar ise tahmin edebileceğiniz üzere her bireyin kendisinde gizli.

Hem alternatif oyun deneyimi hem de hala güncelliğini koruyan konusu sebebiyle When In Rome’u izleyeceğiniz oyunlar listenize ekleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here