2013 yılında izleyicisiyle buluşan Short Term 12, aynı isimli kısa filmnden uyarlanmıştır. 4 ödüle layık görülen film, Destin Daniel Cretton tarafından yazılıp yönetiliyor. Film, aileleri ile sorun yaşayan gençlerin toplandığı bir grup evinde yaşananları anlatıyor. Pek çok hikayenin bir arada bulunduğu film, samimiyeti ve gerçekliğiyle izleyiciyi kendine çekiyor. Ayrıca filmde Brie Larson, Frantz Turner, John Gallagher Jr. ve Rami Malek gibi başarılı oyuncuları da görmek mümkün.

Film, grup evinde sıradan bir gün ile başlıyor. İşe yeni başlayan Nate (Rami Malek) ile diğer çalışanlar arasında gerçekleşen sohbet sırasında bir anda alarmların çalması ve Sammy’nin dışarı koşmaya başlamasıyla bu evin o kadar da sıradan olmadığını fark ediyoruz. Film boyunca Nate’in tüm bu gerçeklerle yüzleşme sürecini de görüyoruz. İlk başta ne yapacağını bilemez halde olan Nate, zamanla çocukların problemlerinin ne kadar ciddi olduğu görür ve onlara yardım etmenin farklı yollarını da keşfetmeye başlar.

Uzun süredir burada çalışan Grace (Brie Larson) ve Mason (John Gallagher Jr.) ise çocuklarla oldukça yakından ilgilenmektedir. Bir çalışan tavrından çok onlara bir abla gibi yaklaşan Grace’in çocuklarla iletişiminin bu kadar iyi olmasının sebebi ise onlar gibi olması. Boşanmış bir ailenin çocuğu olan Grace, diğer çalışanlardan farklı olarak çocukları anlamaya çalışmıyor, onların ne yaşadıklarını ve ne hissettiklerini biliyor. Oldukça içine kapalı ve mesafeli olan Grace, fedakâr ve hassas tavrıyla ön plana çıkıyor.

Bir diğer ana karakter olan Mason ise bu sıkıntılı ortamda hayata umutla bakan belki de tek kişi oluyor. Aynı zamanda Grace’in sevgilisi olan Mason, onların tüm yaşadıklarına rağmen çocuk olduklarının farkında. Bu sebepten onlara daha eğlenceli bir tavırla yaklaşarak onların anlardan mutlu olması için çabalama yoluna gidiyor.

Grup evinde kalan çocuklar ise kendi problemlerinden sıyrılma sancısı çekmekteler. Grace ve Mason ise buradaki çocuklara gerçek bir aile ortamı sağlamakta oldukça başarılı. Annesi tarafından şiddet gören Marcus‘un bu evden 18 yaşına geldiği için ayrılmak zorunda oluşunun ona ne kadar acı verdiğini hissederken bu evin onlara ne ifade ettiğini de anlamak mümkün. Hayatla yüzleşmekten korkan bu agresif gencin intihar girişimi, çocukların aldıkları yaraların ve korkularının derinliklerini bize gösteriyor.

Oldukça asi bir genç kız olan Jayden‘ın eve gelmesi ile Grace de geçmişiyle yüzleşmeye başlıyor. Kendi çocukluğu ile ilgili pek çok ortak nokta gördüğü Jayden’ın duvarlarının yıkılmasında Grace oldukça etkili oluyor. İnsanlarla iletişim kurmaktan kaçınan bu gencin sıradan problemlerden fazlasına sahip olduğunu görenGrace, Jayden’la özel olarak ilgilenerek küçük bir kızın kaldıramayacağı sorunları çözmesinde ona yardımcı oluyor.

Short Term 12, sınırda yaşayan gençlerin durumunu anlatan başarılı bir bağımsız filmdir. Sıradan karakterlerin kullanıldığı filmde, çocukluk travmalarının birey oluşumuna etkisini çarpıcı bir biçimde görüyoruz. Tek başına var olmaya çalışan gençlerin büyüme süreçlerinde cesaretlenmelerini ve yüzleşmelerini gördüğümüz film, Amerikan sinemasının etkili örneklerinden birini bize veriyor. Genel olarak durağan işleyen film, aksiyon ve olağandışılıktan uzak ve izleyiciyi gerçekliği ile büyülüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here