“Ben istiyorum ki; film, siz sinema salonunu terk ettikten sonra başlasın.”

Sinemaya, beyaz perdeye ve festivallere ne kadar vurgun olduğumuzdan dünya film festivallerini sıraladığımızda dile getirmiştik. Şimdi ise yurda dönme vakti. Aranızda Türk dizilerine, filmlerine eminiz ki burun kıvıranlarınız vardır. Gelin önce bir araştırmaya girelim, bakalım gerçekten haklı mıyız burun kıvırmakta? Belki kıyıda köşede kalmış, daha önce fark edemediğimiz güzellikler vardır da biz mahrum kalmışızdır bunca zaman. Bu güzellikleri bize hatırlatacak tek bir adres aklımıza geliyor yine: Film Festivalleri. Ama bu sefer yerli olanlarından bahsedip Türkiye’nin dört bir yanına konuk olacağız. Belki sizi kendi şehrinizde yakalayabiliriz. Şimdi yeni filmler, yeni yönetmenler ve oyuncular keşfetme zamanı, şimdi bağımsızlık zamanı. Gelin hep birlikte ülkenin en beğenilen film festivallerine bir göz atalım, bakalım bu avımız da istediğimiz o filmleri keşfetmeyi başarabilecek miyiz? İşte sizin için seçtiğimiz film festivallerinin ikinci listesiyle karşınızdayız, keyifli okumalar!

1) İstanbul Film Festivali

1982 yılından beri gerçekleşen festival, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenmektedir. Festivalin içinde yerli ve yabancı olmak üzere ikiye ayrılan 2 yarışma düzenlenir ve birbirinden etkileyici filmler Altın Lale‘yi kapmaya çalışır. Nedir bu Altın Lale dediğinizi duyar gibiyiz. Az önce bahsettiğimiz yarışmanın kazananlarına İstanbul halkı Altın Lale vermeyi uygun görmüş ve bizce de bu hareket gayet yerinde olmuştur. Her sene Nisan ayında gerçekleştirilen festival, renkli görüntülere ev sahipliği yapar. Yani evet, bahar geldiğinde biz böyle oluruz çünkü şehrimize bir festival gelmiş olur.

İstanbul Film Festivalinden Ödülle Dönen Bazı Filmler:

  • Western
  • Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak
  • Sen Aydınlatırsın Geceyi

2) Filmekimi

Şimdi bahardan sonbahara dönüyoruz. Soğuk havaların bastırmasıyla yapılacak en güzel aktiviteyi kaçıracağımızı düşünmüyordunuz herhalde. Filmekimi, henüz yeni festivalciklerimizden. 2002 yılından beri gerçekleştirilen festival, 2011 yılından itibaren İstanbul sınırlarını aştı, belli başlı şehirlerde de gösterim gerçekleştirmeye başladı. Bu işe ise en çok tabii ki İstanbul dışındaki sinema tutkunları sevindi. Peki bu festivalde hangi filmler gösteriliyor diye sorarsanız hemen cevaplayalım. Dünyaca ünlü ödüllü filmler ve yeni vizyona girecek yerli filmlerin çoğunun gösterimi bulabilirsiniz. İddia ediyoruz Film Ekimine giden pişman olmayacaktır ama elinizi çabuk tutun şimdiden Ekim’e şurada ne kaldı.

3) Antalya Film Festivali

Şimdi ise rotamızı İstanbul’dan alıp güneye, en güneye çeviriyoruz tabii ki kulaklıklarımızdan Bulutsuzluk Özlemi grubunun Güneye Giderken adlı şarkısı yükselirken. Türkiye’nin en eski festivallerinden biri olan etkinlik, 1964 yılından beri tüm görkemiyle gerçekleşmektedir. İçinde uluslararası bir yarışma da barındıran festival, kazananlarını Antalya’nın meşhur Altın Portakal heykelciğiyle ödüllendirmektedir. Asya ve Avrupa sineması tutkunlarını tam olarak bu lokasyona alabiliriz.

Antalya Film Festivalinden Ödülle Dönen Bazı Filmler:

  • Uçurtmayı Vurmasınlar
  • Uzak
  • Sarmaşık

4) Adana Altın Koza Film Festivali

Hazır güneye inmişiz hiç Adana Film Festivali‘ne uğramadan gitmek olur mu? 1969 yılından beri gerçekleştirilen festivalin heykeli Çukurova’nın pamuğunu simgeler. Bazı aksaklıklar sonucunda listemizdeki diğer festivaller kadar sık gerçekleştirilemese de kalbimizde onunda ayrı bir yeri vardır. Festival aynı zaman Eylül ayında birçok yerli ve yabancı konuğa ev sahipliği yapar, bu harika töreni kaçırmayın deriz.

Adana Film Festivalinden Ödülle Dönen Bazı Filmler:

  • Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok
  • Sonbahar
  • Masumiyet

5) !f Bağımsız Filmler Festivali

Gelelim listemizin son ve en gözde festivaline. Bağımsız filmlerin bir numaralı adresi olan festivalin sadece İstanbul’da gerçekleştiğini zannediyorsanız çok yanılıyorsunuz. Festivalin Ankara ve İzmir’de de şubesi vardır. Hatta hem İstanbul’da hem diğer şehirlerde bazı yabancı filmlerin ilk defa Türkiye’deki gösterimine şahit olabilirsiniz. Şubat ayının o soğuk gecelerinden kaçmak isteyenlerin içini sıcacık ısıtacağını düşündüğümüz biricik festivalimize uğramayı unutmayın.

 

“Sinema sıkıcı yerleri makaslanmış hayattır!”

 

 

Kaynak 1, 2 ,

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here