Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

“Fotoğraf gerçektir, sinema ise saniyede yirmi dört kere gerçektir.”

Film izlemenin büyük tutkunu olduğumuz doğrudur. Hele bir de o beyaz perde beklentinin yüksek olduğu, sıra dışı ve kaliteli yapımlarla birleşiyorsa değmeyin keyfimize. Bu keyfimizin en çok tadını çıkarabildiğimiz yerler ise film festivalleridir diyorsanız, tam yerine geldiniz demektir.

Sinema sektöründeki yeniliklerin ve farklılıkların en doğru adresi ve yol göstericisi olan festivalleri takip etmenin heyecanı bir başka oluyor. O yılın güncel film haberlerinin ve usta yönetmenlerin yeni çıkacak filmlerinin herkesten önce takipçisi olmak, bu uğurda gerekirse savaş vermek bizim yegane görevimizdir. İşin bir diğer eğlenceli kısmıysa şüphesiz kırmızı halı heyecanı. Festivaller aynı zamanda magazin sevenler içinde bulunmaz bir nimet niteliğinde. Sonuçta aynı kırmızı halı üzerinde o kadar ünlü ismi kim kaybetmiş ki biz bulalım. Fazla dedikodu yapmadan hemen film tutkumuza geri dönelim, ne diyorduk? Bütün bir yıl boyunca gelmesini dört gözle beklediğimiz, film gösterimlerini büyük bir heyecanla takip ettiğimiz, biz sinemaseverleri birleştiren o ulu törenlerden bahsediyorduk. Dünya’nın dört bir yanından o kadar çok takip edilesi bir liste var ki hangisini takip edeceğimizi şaşırıyoruz. Bizde sizlerin şaşırmaması, an ve an takip edilmesi daha kolay olan dünya festivallerini listeledik. Şimdi festival gibisin katılmak istiyorum naraları eşliğinde sizleri listemizle baş başa bırakıyoruz. Keyifli okumalar!

 

1) Sundance Film Festivali

Bu sene Tolga Karaçelik‘in yönetmen koltuğunda oturduğu Kelebekler filmiyle ödül aldığı ve hepimizin onu günlerce konuştuğu festival olur kendisi. Bu festivalimizin sloganı ise oldukça iddialı. Amerika’da gerçekleştirilen festival, dünyanın en büyük bağımsız film festivali olarak kendini tanıtıyor. 1981 yılında Robert Redford tarafından kurulan festivalin zamanla büyüsünün bozulduğu dile getirilse de biz onu takip etmekten kendimizi alamıyoruz.

Sundance Festivalinden Ödülle Dönen Filmlerden Bazıları:

 • Before Sunrise
 • Olağan Şüpheliler
 • Pi

2) Locarno Uluslararası Film Festivali

Şimdi sıra geldi yazlık sinema edasıyla yapılan o muhteşem gösterimli festivalimize. Festival bizi İsviçre’nin Locarno kentinde serin yaz akşamlarına götürür. Orada açık havada izlenen filmlerin tadı ise bizi daha başka yerlere götürür. Ülkemizde bir aralar çok popüler olan o meşhur yazlık sinemalara. Gerçi festivalin tarihi ondan eskilere dayanıyor. 1946 yılından itibaren Avrupa’nın en özgün festivallerinden biri olan Locarno Festivali‘nin en büyük ve önemli ödülü Altın Leoparı kapmaktır. Leoparların nesli tükeniyor sanmayınız. Buradalar.

Locarno Festivalinden Ödülle Dönen Filmlerden Bazıları:

 • Heliopolis
 • Derviş

3)Cannes Film Festivali

Listemizde ona yer vermediğimizi düşündüyseniz fena yanıldınız. Türk filmlerinin müdavimi olduğu, Netflix filmlerinin hiç uğrayamadığı bir yer. Nuri Bilge Ceylan‘ın ise Avrupa şubesidir. Fransa’nın güneyinde bir sahil kasabası olan Cannes, Avrupa’nın en çok bilinen ve merak edilen festival sıralamasında birinci sıralardan bize göz kırpıyor. Bu yıl 71.si düzenlenen festival sırasında resmen tüm dünya nefesini tutarak gözlerini kırpmadan oraya yoğunlaştırıyor. Bu sayede küçücük bir kent olan Cannes’da hareketlendikçe hareketleniyor. Ne diyelim Fransızlar biliyor bu işi!

Cannes Film Festivalinden Ödülle Dönen Filmlerden Bazıları:

 • Piyanist
 • Hayat Ağacı
 • Kış Uykusu

4) Toronto Uluslararası Film Festivali

Avrupalılar neredeyse film festival sektörünün göz bebeği olup tüm gözleri kendilerine çevirmeyi başarmışken aradan bir festival çıkıyor ki sormayın gitsin. Bu sefer herkesin gözü Kuzey Amerika’da. Hemde festival bir diğer özelliğiyle daha tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Herhangi bir yarışın bulunmadığı bir tören olan Toronto Film Festivali, seyircilerin oylarıyla “Halkın Seçimi Ödülü“nü verip etliye sütlüye karışmadan dağılıveriyor. Ama sanmayın ki önemsenmeyecek bir festival, kendisine Oscar törenin habercisi derler aynı zamanda. 1970’li yıllardan beri Dünya’da büyük ses getiren festivali eylül ayında yakından takip edebilir, Oscar tahminlerinizi oluşturabilirsiniz.

Toronto Festivalinden Ödülle Dönen Filmlerden Bazıları:

 • Room
 • La La Land
 • Missouri, Ebbing Dışında Üç Reklam Panosu

5)Berlin Uluslararası Film Festivali

Avrupa’nın devlerinden biriyle daha listemizi bitiriyoruz. Yok yok Avrupalılar biliyor bu film sektörünü diye boşuna demiyoruz biz, oranın tadı, adı bir başka oluyor. Evet sıra geldi o meşhur Berlin festivaline. Bir diğer ismiyse daha tınılı ve kulağa daha büyülü gelen Berniale‘dir. Bu kadar estetik bir ismin ödül simgesi ise ayıdır. Bildiğimiz ayılardan değildir ama altın ve gümüş olarak ikiye ayrılır, seyircinin aklını başından alır. Şubat ayının soğuğunda Berlin’i ısıtan bu festivali asla kaçırmak istemezsiniz.

Berlin Film Festivalinden Ödülle Dönen Filmlerden Bazıları:

 • Susuz Yaz
 • Dovlatov
 • 12 Kızgın Adam

 

Kaynak 1, 2

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here