Nobel ödüllü yazar William Golding‘in başarılı romanı Sineklerin Tanrısı 3. kez beyaz perdede boy gösterecek. 1963 ve 1990 yılında iki kez sinemaya uyarlanan roman, bu kez diğer filmlerden farklı olarak, başrolleri erkek değil de kız çocuklarından oluşan bir ekiple geri dönüyor!

İnsanın içerisinde yatan vahşiliğin, ilkelliğin ve bencil duyguların varlığını alegorik bir şekilde anlatan roman, insanda bu özelliklerin sonradan oluşmadığını, çocuk yaştayken benliğimizle beraber bizimle her zaman var olduğunu çarpıcı bir dille anlatıyor.

Warner Bros‘un açıklamasına göre filmin yönetmen koltuğunda Scott McGehee ve David Siegel yer alacak. Yapım aşamasında olan filmin oyuncuları ise henüz belli değil.
Film hakkında konuşan yönetmen David Siegel “Kitabın çok sadık fakat çağdaş bir uyarlamasını yapmak istiyoruz. Ancak düşüncemiz bunu erkeklerden ziyade kızlarla yapmak. Kişilerarası çatışmalar, zorbalıklar ve çocukların ıssız bir adaya düşmeden evvel yetişkinler arasında gördükleri davranış biçimlerini taklit etmeleriyle bugün de geçerli olan, zamanın ötesinde bir hikaye bu” cümleleriyle yeni filmi hakkındaki düşüncelerini böyle dile getirdi.

İlgili resim
Issız bir adaya düşen bir grup çocuğun arasındaki iktidar ve hırs mücadelesinin anlatıldığı filmde bu kez baş rolleri kız çocuklarının paylaşması Warner Bros tarafından şöyle açıklanıyor: “Erkeklerin saldırgan ve şiddet içeren durumlarda bulunmaları toplum tarafından öngörülmüş bir şey, ancak durum kızlar söz konusu olduğunda da aynı kabullenmişlik olacak mı?”

Yeni filme tepki verenler de yok değil. Bazılarına göre, çocuk oyuncuların erkeklerden değil de kızlardan oluşması, romanın özgünlüğünü kaybedeceği ve temel meselesinin bu şekilde verilemeyeceği yönünde. Bakalım yeni film, diğerleri ile aynı tadı verebilecek mi? Henüz filmi görmeden peşin hüküm vermek istemiyor ve filmi heyecan içinde bekliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here