Sonbahar ve sınav haftaları geçip giderken en güzel stres atma yöntemlerinden biri şehirden biraz da olsa uzaklaşmak. Fazla vaktinizin olmasına ihtiyacınız olmadan Türkiye sınırları içinde kısa ve rahatlatıcı bir hafta sonu kaçamağı yapmanız mümkün. İşte stres atabileceğiniz 5 yurt içi tatil yeri.

 

  • Gölyazı Köyü – Bursa

Gölyazı Bursa’nın Nilüfer İlçesi’ne bağlı bir köy ve Uluabat Gölü kıyısında bir yarımadada bulunuyor. Antik çağlara ulaşan bir tarihiyle Gölyazı Köyü’nde yapılabilecek bir çok aktivite var. Fotoğrafçılığa meraklıysanız Gölyazı sizin için muhteşem gün batımı manzarasıyla adeta bir cennet! Köyün en ikonik noktalarından Zambak Tepesi en güzel gün batımı fotoğraflarını çekebileceğiniz nokta. Doğayla iç içe olan bu şirin köyde yapılabilecek en güzel aktivitelerden bir diğeri ise Uluabat Gölü’nde sandal keyfi yapmak! Bu kısa sandal turunu yaparken gölde bulunan irili ufaklı 11 adadan yakın olanlara gidebiliyorsunuz. Son olarak adanın tarihine şahitlik etmiş 746 yaşında olan Ağlayan Çınar‘ı ziyaret etmeden sakın dönmeyin!

  • Bozcaada – Çanakkale

Yunan Mitolojisi’ne konu olmuş Bozcaada her mevsimde ayrı bir güzelliği olmasıyla sınav sonrası stresinizi atabileceğiniz en güzel yerlerden biri. Daha feribotla adaya yaklaşırken sizi Bozcaada Kalesi karşılayacak. Rum Evleriyle dolu güzel mahallelerden geçerek Meryem Ana Kilisesi‘nde tarihe şahitlik edebilirsiniz! Gün batımının en güzel halini Ayazma tarafında bulunan Rüzgar Gülleri ve Polente Feneri‘nde yaşayacağınız garanti!

  • Kefken – Kocaeli

Kocaeli’nin Karadeniz kıyısında bulunan Kefken plajlarından dolayı genellikle yaz aylarında tercih edilse de sonbahar aylarında sınavlarınızdan sonra kafa dinlemek için oldukça uygun bir yer. Kefken’in en popüler aktivitelerinden biri merkez ile Cebeci arasında bulunan ve birçok müzik klibine ev sahipliği yapmış Pembe Kayalar. Ayrıca fotoğrafçılar tarafından da sıkça ziyaret edilen Pembe Kayalar‘da gün batımını deneyimlemenizi tavsiye ederiz! Kefken’e gitmişken yakın mesafede bulunan mavi bayraklı Kerpe Koyu‘nu ziyaret etmeden dönmeyin!

  • Ilgaz Dağı

Batı Karadeniz’de bulunan Ilgaz Dağı Milli Parkı herkesin doğadan beklentisini karşılayabilecek pek çok etkinliğe ev sahipliği yapmakta. Zengin bir bitki örtüsüne sahip bu parkın muhteşem manzarasını fotoğraflamak yürüyüş yapmak da oldukça keyifli! Adrenalin sevenler için bisiklet turu ve dağcılık yapılabilecek en aksiyon dolu etkinlikler arasında.

  • Sığacık – İzmir

İzmir’in Seferihisar ilçesinde bulunan Sığacık kafa dinlemek isteyenler için Ege Bölgesi’nin en güzel yerlerinden bir tanesi. Eski dokusunu koruyan Sığacık‘ın dar Kaleiçi Sokakları‘nda kendinizi bırakın ve keyfini çıkarın! Tarihi dokunun tadını çıkartmak isteyenler Sığacık’a 3 km mesafede bulunan, Teos Antik Kenti‘ni görmeden dönmesinler!

 

9 YORUMLAR

  1. Kefken çok hoşuma gitti :’) Sonraki durağımız da belli oldu sanırım. Çooookkk teşekkür ederimm!!

  2. Tavsiye ettiğiniz yerler birbirinden güzel.Vermiş olduğunuz ayrıntılı bilgiler için teşekkür ederim.😊

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here