Derry Girls, Lisa McGee tarafından yaratılan ve yazılan bir gençlik ve büyüme komedisidir. 90’larda geçen dizi, Kuzey İrlanda’nın küçük bir kasabası olan Derry’de yaşayan beş gencin hikâyesini anlatıyor. Erin (Saoirse-Monica Jackson), Erin’in kuzeni Orla (Louisa Harland), Michelle (Jamie-Lee O’Donnell) ve Michelle’in İngiltere’den gelip bu kızlar grubuna sonradan dahil olan kuzeni James (Dylan Llewellyn) katolik bir kız lisesinde okuyan beş çok yakın arkadaştır. Hem onların, hem ailelerinin hem de okudukları lisedeki diğer yan karakterlerin hayatına ortak oluyoruz bu sevimli serüvende.

Liseli bir grubun başına gelenleri anlatan Derry Girls, her ne kadar mizahına absürt durumlara dayandırsa da temelinde her gencin yaşadığı sorunlardan, ortak kaygılardan yola çıkıyor. Sınavlarını nasıl geçeceklerini düşünüyorlar, ilk ilişki deneyimlerinin heyecanını yaşıyorlar, arkadaşlıkları sınanıyor, ailelerine baş kaldırıyorlar. Bu açıdan diğer gençlik dizilerine nazaran çok daha gerçeğe yakın bir tablo çizmeyi başarıyor Derry Girls.

Alıştığımız gençlik dizilerine kıyasla gerçeğe çok daha yakın bir liseli imajı çizmeyi başarsa da, alıştığımız gençlik yapımlarından daha abartılı oyunculuklara sahip olduğunu da söylemek gerek. Özellikle Erin karakterinde hissedilen bu abartılı mimik kullanımı, diziye alışma sürecinde göze batsa da zamanla sahnelere çok orijinal ve tatlı bir hava katıyor, karakterlerin bir parçası haline geliyor ve sizi rahatsız etmiyor.

Sadece gençler değil dizinin yetişkin kadrosundaki karakterler de oldukça iddialı ve ön planda. Hatta belki de dizinin en öne çıkan karakteri okudukları lisenin rahibesi Sister Michael‘a (Siobhan McSweeney) özel bir parantez açmadan geçmek çok büyük haksızlık olur. Sarkastik yapısı, her şeyden bıkmış hali, patavatsızlığa kaçan açık sözlülüğüyle dizinin güldürü unsurunu alıp çok yükseğe çıkartmayı başarıyor bu karakter.

Kuzey İrlanda’nın İngiliz baskısı altında olduğu dönemde geçen dizi, tarihi ve yaşananları arka planda sık sık hatırlatsa da dönemin gerçeği bu beş gencin hikâyesinin önüne hiçbir zaman geçmiyor. Buna rağmen etkisini hissettiriyor bu da diziye gerçekçi bir katman ekliyor. Aynı zamanda sizi sıkmadan dönemin Kuzey İrlanda’sının tarihine ve o dönemlerde yaşananlara dair kafanızda bir resim yaratmayı başarıyor.

Başlarda keskin İrlanda aksanına ve abartılı mimiklere alışmakta zorlanabilirsiniz fakat aksana ve mizahına alıştınız mı tadından yenmeyecek bir komedi Derry Girls. Nostaljik havası, ince işlenmiş her biri birbirinden orijinal olan kendine özgü karakterleriyle, en önemlisi de bu gençler arasındaki sıcacık ilişkilerle izleyiciyi alıp dizinin ve dönemin bir parçası yapmayı başarıyor.

Eğer kafanızı yormadan izleyebileceğiniz, sizi mutlu edecek, her bölüm sonrası yüzünüzde bir tebessümle başından ayrılabileceğiniz bir dizi arayışındaysanız, Derry Girls mutlaka göz atmanız gereken dizilerden biri. Kısa bölümleri sayesinde sizi hiç sıkmıyor. Hâlihazırda iki sezonu bulunan ve devamı gelmesi beklenen bu sımsıcak İrlanda komedisini kaçırmayın derim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here