Time’ın Firsts adlı projesinde yer alan Shonda Rhimes, her biri 100 bölümden fazla yayınlanmış 3 dizi yaratan ilk kadın. Grey’s Anatomy, Private Practice ve Scandal dizilerini yaratan Rhimes, aynı zamanda How to Get Away With Murder dizisinin yapımcılarından biri.

Televizyon dizileri yazmaya başlamadan önce televizyonu fazla izlemediğini söyleyen Shonda, televizyonda izlemek isteyeceği insanlar yazarak bu işe başlamış. “İnsanların Meredith Grey ve Cristina Yang’i devrimci karakterler olarak görmelerine çok şaşırmıştım çünkü onlar benim tanıdığım kadınlar gibiydi. Sonra televizyondaki manzaraya baktım ve çok fazla “iyi” kadının olduğunu gördüm. Eş, sevgili ve anne olmaya daha çok ilgi duyuyorlardı. Bu güzel, dışarıda böyle yaşayan kadınlar da var ama onlar benim tanıdığım kadınlar değildi. Dolayısıyla böyle bir sorun olduğunu keşfetmek ilginçti.”

Kendisi için en büyük anlardan birini şöyle anlatıyor Rhimes: “Yapımcım Betsy Beers ile Disney’de “Eski Beyaz Erkekler Odası” gibi bir odaya getirilmiştik. Biri dedi ki: “Kimse bu kadınları izlemek istemeyecek. Onlar iyi değiller ve kimse ilk iş gününden önce biriyle yatan bir kadını izlemek istemez.”. “İyi” biri yaratmaya çalışmıyordum dolayısıyla bu tuhaftı.

Ben orada kalakalmış ve “Buradan çıkmalıyım” diye düşünürken daha sivri dilli olan Betsy “Ben de ilk iş günümden önce biriyle yattım.” dedi. O zaman en iyi arkadaşlar olacağımızı anladım.”.

Firsts projesinde yer alan 46 başarılı kadından biri olan Shonda Rhimes’ın bu gözardı edilemez başarısı umarız herkese ilham verir. Röportajın videosunu aşağıda izleyebilirsiniz:

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here